Cyprysik Chamaecyparis

Cyprysik Chamaecyparis

1 komentarzy

•    Chamaecyparis pisifera- cyprysik groszkowy

-‘Boulevard’- piękna odmiana o bardziej stożkowatym kształcie, nie przekraczająca 2 m wysokości.
-‘Sungold’- odmiana o charakterystycznych,  nitkowanych i łukowato wygiętych pędach.
-‘Plumosa’- odmiana zwarta, osiągająca do 12 m wysokości. Charakteryzuje się szeroko stożkowatym pokrojem.

•    Chamaecyparis obtusa – cyprysik tępołuskowy

-‘Contorta’- piękna odmiana karłowego krzewu, charakteryzująca się poskręcanymi pędami.
- ‘Drath’- odmiana charakteryzująca się stożkowatym pokrojem, świetnie radząca sobie z mrozami.

     
Uwagi końcowe

Cyprysiki to wymagające rośliny, dlatego też w przypadku błędów w uprawie, bardzo często chorują, a niejednokrotnie całkowicie usychają. Bardzo ważnym jest, aby podejmując się uprawy tych roślin, dokładnie zapoznać się z wymaganiami poszczególnych roślin.   

Grzybowe choroby korzeni- uprawiając cyprysiki należy uważać na grzybowe choroby korzeni, które bezpowrotnie niszczą całą roślinę. W przypadku porażenia, roślina bardzo szybko zasycha i brązowieje. Grzyby atakują korzenie oraz podstawę pnia, powodując gnicie korzeni i brak możliwości pobierania przez roślinę wody. Porażoną roślinę należy  wykopać i spalić, a miejsce spryskać odpowiednim środkiem grzybobójczym.

Szara pleśń-  to także choroba grzybowa, objawiająca się brązowymi, a zarazem wodnistymi plamami . Aby nie dopuścić do całkowitego obumarcia rośliny, należy przy pierwszych objawach, natychmiast opryskać ją odpowiednim środkiem grzybobójczym.
Zamieranie pędów- choroba grzybowa objawiająca się zamieraniem wierzchołków, pędów od góry do dołu. Przyczyną pojawienia się choroby są nieodpowiednie warunki uprawy np. przesuszenie, niedobór składników mineralnych itp. Porażone pędy należy wyciąć i spalić.

W przypadku zasolenia podłoża cyprysiki zaczynają zasychać od brzegów- brązowieją. Problem pojawia się najczęściej po zimie u okazów posadzonych wzdłuż ulic i chodników.

Uważajmy także na szkodniki takie jak miodownica żywotnika (mszyca), miniarki (larwy żerujące wewnątrz pędów), tarcznika oraz przędziorki. W przypadku pojawienia się szkodników jak najszybciej reagować i wykonać oprysk odpowiednim środkiem.

   
Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Marianna, Tytuł: moj cyprysik balkonowy

    Bardzo cenne przynajmniej dla mnie informacje ,ale malo jest o cyprysiku na balkonie

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: