Cyklamen piękno w ogrodzie i mieszkaniu

Cyklamen piękno w ogrodzie i mieszkaniu

Skomentuj artykuł

Cyklameny ogrodowe tworzą bardzo dekoracyjne kompozycje, zwłaszcza z krokusami, przebiśniegami, cebulicami, ciemiernikami  ( gatunki wiosenne) oraz zimowitami, jesiennymi krokusami (gatunki jesienne).


Cyklameny- piękno w mieszkaniu

Cyklameny uprawiane w mieszkaniu są o wiele dorodniejsze od gatunków ogrodowych. Dzięki swym dekoracyjnym kwiatom i liściom, mogą stanowić bardzo ciekawy i barwny akcent, który z pewnością ożywi wnętrze. Olbrzymie zróżnicowanie odmian sprawia, że mamy możliwość nabycia roślin charakteryzujących się odmienną wielkością- od dużych, przez średnie, po miniaturowe okazy. Szczególnie pięknie prezentują się cyklameny o pełnych kwiatach. Odmiany cyklamenu o pojedynczych kwiatach mogą zachwycić zróżnicowanymi płatkami kwiatów- od gładkich, przez powycinane, do dwubarwnych. Barwy kwiatów to przede wszystkim odcienie różu, biel, a nawet fiolet. Liście mogą być ze srebrzystymi oraz białymi przebarwieniami, ale także czysto zielone. Warto wiedzieć, że bogactwo odmian jest olbrzymie, a liczne odmiany wywodzą się od cyklamenu perskiego (Cyclamen persicum), pochodzącego z Azji Mniejszej, którego dekoracyjność ceni się od kilku wieków.

Cyklamen perski należy do tych roślin doniczkowych, które wymagają większej wiedzy w zakresie ich uprawy oraz bardziej uważnej pielęgnacji. Aby uprawa zakończyła się sukcesem, należy poznać warunki klimatyczno- glebowe, charakterystyczne dla ich naturalnych siedlisk. Naturalnie występują one na stanowiskach chłodniejszych, lekko ocienionych, a więc ciężko utrzymać je w należytej formie, w mocno nagrzanych mieszkaniach. Poza tym, aby mogły ponownie zakwitnąć, wymagają okresu spoczynku i niższej temperatury. Ze względu na ich naturalny cykl życiowy, w dużej mierze zachowany także  w uprawie, w sprzedaży najwięcej okazów pojawia się w okresie jesiennym. Dobre warunki do uprawy tych kwiatów znajdują się w szklarni. 

Cyklamen
Cyklamen

Kilka uwag o uprawie cyklamenu perskiego

• Zakupując roślinę dokładnie sprawdźmy jej zdrowotność, aby nie okazało się, że zakupiliśmy okaz chory, który zakończy żywot w naszym mieszkaniu.

• Cyklamen wymaga stanowisk oświetlonych, ale nie wolno wystawiać go na stanowiska charakteryzujące się pełnym nasłonecznieniem.

• Bardzo ciężko utrzymać roślinę w mieszkaniu charakteryzującym się centralnym ogrzewaniem. Temperatura nie powinna przekraczać 18°C. W chłodniejszych warunkach dłużej kwitnie. Powinien poradzić sobie w chłodniejszej sypialni, widnej klatce schodowej itp.

• Kolejnym bardzo istotnym warunkiem, decydującym o sukcesie w uprawie cyklamenu jest wilgotność. Pamiętajmy, aby podlewać je od spodu, lejąc przegotowaną wodę o temperaturze pokojowej, do podstawki bądź osłonki. Podlewanie od góry, może doprowadzić do gnicia rośliny. W okresie wegetacji podlewanie powinno być częste, tak aby podłoże było stale wilgotne, ale nie mylmy podłoża wilgotnego z mokrym. Rośliny nie zraszamy!

• W okresie wegetacji nawożenie co dwa tygodnie.

• Podłoże próchnicze.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także