Cięcie tui

Cięcie tui

4 komentarzy

Tworzenie form geometrycznych, np. strzelistych stożków (np. „Szmaragd”) lub bardziej wyszukanych wzorów np. spirali, wymaga już zdecydowanie bardziej regularnego i precyzyjnego ciecia, przeprowadzanego nawet trzy razy w sezonie. Niekiedy przydają się do takiego formowania specjalne, druciane wzorniki, ułatwiające nadawanie roślinom pożądanego kształtu.

Najłatwiej otrzymać z żywotników zielone kule, gdyż zapewnią nam to specjalne odmiany karłowe, tworzące naturalnie okrągłe kształty. Wymagają one jedynie od czasu do czasu niewielkiej korekty i bez cięcia wyglądają naprawdę bardzo atrakcyjnie (np. („Danica”).

Cięcie tui

Cięcie tui

Terminy

Tuje najlepiej ciąć w dwóch lub trzech terminach. Pierwszy - to wczesna wiosna, jeszcze przed rozpoczęciem pełnej wegetacji (III-IV). Wtedy skraca się ubiegłoroczne przyrosty o mniej więcej 1/3 lub ewentualnie 1/2 ich długości. Kiedy roślina się nieco zregeneruje, a wymaga ponownego przycięcia (np. „Brabant”), wykonujemy je w VI, przycinając tym razem tegoroczne przyrosty również o 1/3 długości. Ostatnie ciecie (najłagodniejsze) przeprowadza się latem, ale nie później niż do 15.VIII. Przestrzeganie tego terminu jest bardzo ważne dla kondycji i zdrowia roślin, gdyż przed nadejściem zimy potrzebują one czasu na wygojenie ran i przygotowanie się do spoczynku zimowego.


Zabiegi pielęgnacyjne

Bez względu na to, jak dobrze dana roślina znosi cięcie, trzeba pamiętać, że zawsze jest to zabieg dość inwazyjny, a więc w pewnym stopniu osłabia krzew i czyni go bardziej podatnym na niesprzyjające warunki (np. suszę) oraz choroby i szkodniki. Dlatego szczególna dbałość jest w takim przypadku wyjątkowo wskazana. Odpowiednie nawożenie (najlepiej nawozami wieloskładnikowymi o przedłużonym działaniu) oraz podlewanie, pomoże roślinie łatwiej się zregenerować i zachować zdrowy, świeży wygląd nie tylko w tym, ale również w każdym kolejnym sezonie.

Cięcie tui - tuje

Cięcie tui - tuje

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:
1.    „Działkowiec” 4/10, dr hab. Marek Dabski „ Strzyżemy iglaki” str. 22/23
2.    „Działkowiec” 7/07, dr Adam Marosz „ Strzyżenie iglaków” str. 20/21

czytaj dalej...

4 komentarzy

  1. Dodał: Iksińska, Tytuł: tuje - przycinanie

    Artykuł odpowiada, wystarczyło przeczytać;) Choć patrząc na datę wpisu, to musztarda po obiedzie:)Jak widać, nie tylko dzieci nie czytają.

  2. Dodał: tui-man, Tytuł: Przycinanie: marzec - sierpień

    We wrześniu może być za późno, bo tuja może nie zdążyć się "przygotować: na zimę (czyli zdrewnieć). Najlepiej przycinać do sierpnia.

  3. Dodał: krzys ptys, Tytuł: obcinanie koncówek tuji

    czy po obcieciu koncówek pozniej rozrasta sie na boki czyli rosnie gesciej ??

  4. Dodał: Grażka, Tytuł: tuja - jak pielęgnować

    Jeśli przytnę czubki we wrześniu czy coś się stanie?Kompletnie nie mam wiedzy w tym temacie.Właśnie kupiłam ogród z tujami i nie wiem jak do tego "podejść".Proszę o radę.Dziękuję.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: