Cięcie jabłoni

Cięcie jabłoni

1 komentarzy

Cięcie jabłoni

Aby jabłoń zdrowo rosła i obficie owocowała wymaga regularnego cięcia. Czas wysokich, starych jabłoni bezpowrotnie minął. Są one oczywistym dowodem zaniedbań i niewiedzy ich właścicieli na temat pielęgnacji drzew owocowych. Pojedyncze okazy można jeszcze gdzieniegdzie spotkać w starych wiejskich sadach, jednak to już rzadkość. Wśród dzisiejszych sadowników krąży przysłowie - „W sadzie produkujemy owoce a nie drewno”. Z sadów produkcyjnych intensywne cięcie przeszło do ogrodów przydomowych.

Nie bójmy się cięcia - nawet źle uformowane drzewko jest lepsze od nieformowanego. Starajmy się jednak unikania podstawowych błędów.

Rodzaje i terminy cięcia jabłoni

Można wyróżnić cztery rodzaje cięcia jabłoni – po posadzeniu, formujące, prześwietlające i odmładzające. Można dodać do tej listy cięcie pielęgnacyjne, jednak zwykle jest ono wykonywane podczas innych zabiegów. Usuwamy wtedy gałęzie martwe, chore - porażone przez choroby. Główne cięcie jabłoni przeprowadza się pod koniec zimy i wiosną. Jest to tzw. cięcie zimowe, w odróżnieniu od cięcia letniego, wykonywanego latem. Cięcie letnie wykonuje się od czerwca do września. Przeprowadza się je, by poprawić wybarwienie owoców. Zmniejsza się zagęszczenie oraz rozrastanie koron, co wpływa na ograniczenie cięcia zimowego.Cięcie jabłoni po posadzeniu

Ma na celu przywrócenie równowagi pomiędzy częścią nadziemną, a częścią podziemną - uszkodzoną przy wykopywaniu drzewek ze szkółki. Jest także zaczątkiem formowania przyszłej korony. Wykonywane jest przede wszystkim jesienią, a jego intensywność zależy przede wszystkim od tego jakie drzewko posiadamy - drzewko z koronką, czy drzewko nierozgałęzione zwane okulantem.

Jednoroczne drzewka bez rozgałęzień (jednopędowe okulanty) przycinamy na wysokości 90 cm od ziemi. Jest to konieczne do utworzenia pędów bocznych i powstania korony w kolejnych latach. Z pąków śpiących wyrosną pędy, które utworzą pierwsze piętro korony. Dwuletnie drzewka z uformowaną koronką wymagają lekkiego skrócenia przewodnika i pędów bocznych (o 1/3 do 2/3 długości, w celu pobudzenia pąków do rozwoju i wydania rozgałęzień). Wycina się także wszystkie pędy rosnące zbyt nisko oraz słabe lub rosnące do góry, sztywne, nienajadające się do przygięcia

Cięcie jabłoni

Cięcie jabłoni

Cięcie formujące

Jak sama nazwa wskazuje polega na nadaniu odpowiedniej formy (kształtu) koronie drzewka. Wykonywane jest na młodych drzewkach, mających od roku do czterech lat. Rozpoczyna się je dopiero w drugim roku po posadzeniu. Uzależnione jest od typu korony, który chcemy uzyskać. Jeśli w początkowym okresie nie uformujemy drzewka, to będzie potrzeba kilku lat odpowiedniego cięcia, aby usunąć zaniedbania z tego okresu. Niezależnie od kształtu jaki nadamy koronie, to drzewko zawsze powinno posiadać mocno zaznaczony przewodnik.

Największą popularnością cieszy się korona wrzecionowa (wrzecionowata). Ma wyraźnie zarysowany stożkowy kształt oraz dobrze wykształcony przewodnik, na którym luźno osadzone są gałęzie odchodzące pod kątem prostym na boki. Należy pozostawić 6 – 8 konarów w dwóch lub w trzech piętrach. Uformowanie takiej korony nie jest trudne, wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad. Przewodnik najlepiej przywiązać pionowo do palika, a pędy boczne przyginać wiosną lub latem do położenia poziomego za pomocą sznurków lub specjalnych gumek. Pędów nie nadających się formowania należy się pozbyć. Wycinamy te pędy, które mają tendencję do zwieszania się ku ziemi oraz te, które rosnące pionowo do góry, gdyż stanowią konkurencją dla przewodnika. Drzewa po uformowaniu mają szeroką podstawę i wąską część wierzchołkową (tzw. kształt choinki).

Cięcie jabłoni

Cięcie jabłoni

Cięcie prześwietlające

Po 3-4 latach drzewka są już uformowane i wprowadza się cięcie prześwietlające aby wpuścić światło słoneczne do wnętrza korony. Słońce ma wpływ na wybarwienie owoców, gromadzenie się w nich cukru oraz wapnia, potrzebnego do przechowywania i równomiernego dojrzewania owoców. Częstym błędem jest pozostawianie zbyt wielu pędów owocujących w koronie, głównie poprzez zaniechanie wymiany gałązek 3-4-letnich na młodsze. Powoduje to duże zacienienie korony, a za tym pogorszenie jakości owoców.

Cięcie odmładzające

W przypadku starszych drzew niezbędne jest cięcie odmładzające. Skracamy bardzo mocno konary i przewodnik do rozmiarów które przywrócą roślinie odpowiedni kształt. U bardzo starych jabłoni pędy boczne skracamy nawet o 2 metry, a przewodnik o 1/3 – 2/3. Rozluźniamy również koronę – usuwając pędy w jej wnętrzu. Stare drzewa tuż po przycięciu wyglądają bardzo nienaturalnie, jednak szybko zagęszczą się dużą liczbą młodych pędów.

Cięcie jabłoni

Cięcie jabłoni

Pamiętaj!

Pąki kwiatowe u jabłoni i tworzą się (latem roku poprzedzającego kwitnienie) głównie na krótkopędach, czyli gałązkach krótszych niż 20 cm. najładniejsze owoce wyrastają zawsze na krótkopędach 1-, 2- i 3-letnich. Jeśli wyrastają one na starszych krótkopędach, są zazwyczaj drobniejsze. Corocznie należy wyciąć 3-4 pędy, które osiągnęły 3-4 lata. Wycina się je na 2-3-centymetrowy czop, z którego z pąków śpiących będą wyrastać nowe młode pędy.


Wpływ odmiany szlachetnej i podkładki na cięcie jabłoni

Już podczas zakupu jabłoni w szkółce lub w centrum ogrodniczycm warto sprawdzić na jakiej rośnie podkładce. Drzewa karłowe osiągają 2-2,5 m wysokości, a rozpiętość koron nie przekracza 2 metrów. Natomiast półkarłowe nie przekraczają 3-4 m wysokości i 3 m rozpiętości korony. Warto także zasięgnąć wiedzy na temat charakterystyki danej odmiany jabłoni, gdyż różnią się one między sobą szybkością wzrostu i owocowania. Bez znajomości cech charakterystycznych dla danej odmiany, trudno jest wybrać odpowiednią technikę i sposób cięcia.

Tekst: Paweł Romanowski

Źródło:
Skierniewicki Portal Ogrodniczy horticentre.pl
Sad przy domu, Prof. dr S.A. Pieniążek
Jos de Wit, Fruitconsult, Holandia
Działka moje hobby, PWRiL
Cięcie i formowanie jabłoni i grusz, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
w Karniowicach

czytaj dalej...

Zobacz także

1 komentarzy

  1. Dodał: obserwator, Tytuł: Smacznego...

    Jak długo będą żyły wasze nowoczesne jabłonie ??? W moim sadzie rosną jabłonie posadzone 60 lat temu...Pięknie owocują...Owoce smaczne i zdrowe...Nie wykonuję oprysków, tylko coroczne cięcie...

Dodaj swój komentarz