Choroby tui

Choroby tui

Skomentuj artykuł

Wśród iglaków chętnie uprawianych w naszym kraju, ważne miejsce zajmują żywotniki (Thuja). Te piękne, zimozielone rośliny występują w wielu odmianach różniących się pokrojem, siłą wzrostu oraz barwą liści i mogą być wspaniałą ozdobą rabaty bądź doskonałym żywopłotem. Kiedy jednak zaczynają chorować, ich uroda szybko gaśnie. Aby pomóc im przetrwać ten trudny okres, powinniśmy poznać przyczyny najczęściej spotykanych chorób i dobrać właściwą metodę leczenia oraz profilaktyki.

Grzyby górą

Tuje należą niestety do roślin dość podatnych na rozmaite choroby. Szczególnie często przyczyną kłopotów zdrowotnych są w ich przypadku grzyby, powodujące rozległe i bardzo poważne uszkodzenia pędów i liści, a niekiedy również kory i korzeni. Jedną z najpowszechniejszych chorób wywoływaną przez grzyby jest fuzarioza (fusarium avenaceum). Porażeniu ulegają początkowo pojedyncze wierzchołki pędów, po czym choroba przenosi się na kolejne części rośliny. Porażone łuski liściowe żółkną, następnie brązowieją i w końcu zamierają. W zaawansowanej fazie choroby, można dostrzec na pędach pomarańczowe skupiska zarodników. Kiedy zaatakuje nasze żywotniki, powinniśmy wyciąć porażone fragmenty pędów, a całą roślinę opryskać, w miarę potrzeby nawet dwukrotnie (w odstępach czasu zgodnych z zaleceniami producenta preparatu).


Podłoże grzybowe maja też trzy kolejne choroby, pojawiające się na żywotnikach: plamistość łusek (latem na pędach i łuskowych liściach pojawiają się żółte, liczne plamy, z czasem zlewające się ze sobą i brązowiejące, na powierzchni widoczne zarodniki grzyba), szara pleśń (rozwija się głównie na liściach wewnątrz krzewu i w początkowej fazie tworzy wodniste plamy, z czasem brązowiejące i pokrywające się szarobiałym nalotem), opieńkowa zgnilizna korzeni (łuski chorej rośliny staja się matowe i zaczynają żółknąć, kora u podstawy pnia obumiera i pęka podłużnie, a cała roślina ma zahamowany wzrost i rozwój. W tym przypadku lepiej usunąć całą roślinę, a oprysk zastosować na nasadzenia sąsiednie).

Choroby tui

Choroby tui

We wszystkich wymienionych przypadkach należy usuwać chore części roślin i zastosować jeden z zalecanych preparatów przeciwgrzybowych (np. Topsin M 500 SC, Sarfun 500 SC, Rovral FLO 255 SC, Biosept 33 SL). W ograniczeniu występowania chorób grzybowych, może pomóc również profilaktyka. Przede wszystkim należy unikać polewania całych roślin w trakcie nawadniania, a także nie podlewać ich o niewłaściwej porze dnia. Gorące, południowe słonce może poparzyć mokre rośliny, a wilgoć dostarczona bardzo późnym popołudniem, nie zdąży wyparować z liści i będzie doskonałą pożywką do rozwoju grzyba. Wystąpieniu grzybów sprzyja również duże zagęszczenie roślin, uszkodzenia mechaniczne tkanek oraz intensywny rozwój chwastów. 

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: