Choroby malin

Choroby malin

5 komentarzy

Malina jako przedstawicielka podrodzaju Idaebatus rodzaju Rubus z rodziny Rosaceae ma wielu wielbicieli, ze względu na swoje smaczne i bardzo zdrowe owoce. Sukces w uprawie malin zależy od warunków klimatyczno-glebowych, odpowiedniej pielęgnacji oraz monitorowania krzewów i reagowania w momencie pojawienia się chorób i szkodników. Pamiętajmy, że najlepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto zadbać o dobry materiał szkółkarski, stanowisko oraz dobrze zadbać o krzewy malin, wówczas z pewnością nie będą one tak często porażane przez choroby oraz atakowane przez szkodniki.

Dlaczego maliny chorują?

Krzewy malin tak jak inne rośliny chorują ponieważ ulegają porażeniu przez czynniki chorobotwórcze. Często nosicielami patogenów są szkodniki, tak więc bardzo ważne jest, aby także na tej płaszczyźnie zachować czujność i na bieżąco eliminować pojawiające się zagrożenie. Poza wspomnianymi czynnikami także błędy uprawowe zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania, tak więc jak już zostało wcześniej wspomniane zwracajmy uwagę na wymagania oraz potrzeby danej rośliny zarówno pod względem stanowiska jak i potrzeb związanych z podłożem, nawożeniem, cięciem itp. Z pewnością zaangażowanie w pielęgnację przełoży się na zdrowotność uprawianych przez nas malin, a co za tym idzie także owocowanie.

Ze względu na podłoże choroby wyróżniamy choroby

•    grzybowe
•    bakteryjne
•    wirusowe

Poza nimi warto wspomnieć jeszcze o chorobach, które są następstwem błędów uprawowych, a więc wynikają z nieodpowiedniego stanowiska i pielęgnacji.

Najczęstsze choroby malin

Do najczęstszych chorób malin z pewnością zaliczymy choroby o podłożu grzybowym, a konkretnie szarą pleśń oraz zamieranie pędów maliny.


Szara pleśń – Botrytis cinerea

Choroba za którą odpowiada grzyb Botrytis cinerea. Przy sprzyjających warunkach (wyższa wilgotność i temperatura) daje o sobie znać już wiosną, kiedy to atakuje młode pędy, doprowadzając do ich zasychania i zamierania. Pod koniec lata na pędach zaobserwujemy ciemne skleroty będące wytworem grzybni. Porażone grzybem pąki kwiatowe zasychają i opadają, a owoce zaczynają gnić i pokrywają się charakterystycznym szarawym nalotem- pleśnią.

Szara pleśń może spowodować duże straty w plonowaniu, dlatego należy traktować ją bardzo poważnie i natychmiast przystąpić do działania w przypadku jej wystąpienia.

Z pewnością zmniejszymy prawdopodobieństwo wystąpienia szarej pleśni na krzewach malin jeżeli nie doprowadzimy do zbytniego zagęszczenia. Jak już zostało wcześniej wspomniane, chorobie sprzyja wilgoć. W przypadku systematycznego prześwietlania i usuwania po zbiorach pędów dwuletnich ,krzewy będą bardziej przewiewne, wilgotność się obniży, a za tym prawdopodobieństwo wystąpienia Botrytis cinerea się zmniejszy.

Grzyb zimuje na porażonych częściach roślin, dlatego na ile to możliwe należy dokładnie pielęgnować krzewy, a wszelki fragmenty porażonych roślin grabić, a następnie spalić.

W przypadku wystąpienia choroby można skorzystać z środków ochrony roślin, które z pewnością pomogą. Pierwszy zabieg należy wykonać gdy pędy osiągną do około 10 cm wysokości, a następnie cyklicznie powtarzamy zabiegi aż do zbiorów. Środki, które można zastosować to: Rovral Flo 255 S.C., Sadoplon 75 WP oraz Mythos 300 SC.
   

czytaj dalej...

5 komentarzy

  1. Dodał: Miron, Tytuł: zdjęcia do opisów

    Przepraszam bardzo, iż powtórzę to, co mój poprzednik. Jeśli ten artykuł ma przynieść komuś jakąś korzyść to powinien zawierać fotografie.

  2. Dodał: Zibi, Tytuł: żółty nalot na malinach

    W ubiegłym roku na malinach ( owocach )pojawił się żółty nalot pylący, maliny nie nadawały się do spożycia, obawiam się powtórki w tym roku Co to może być i czym ewentualnie zwalczyć Bardzo proszę o radę

  3. Dodał: adam, Tytuł: klimat popsuty

    Od 8 lat najgorszy 2013. ej ta pogoda...!.......................

  4. Dodał: kamyl, Tytuł: zamieranie pędow

    to jest cos w tych deszczach. Od 5 lat nie mialem takiego grzyba i zamierania pędów w malinie jesiennej jak w tym roku tragedia

  5. Dodał: guska, Tytuł: zdjęcia do opisów

    Przydały by się zdjęcia do tych opisów tak by łatwiej można było rozróżnić chorobe. Pędy moich malin też obumierają ale do tego pasuje kilka opisów

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: