Choroby jabłoni

Choroby jabłoni

Skomentuj artykuł

Choroby jabłoni o podłożu bakteryjnym

Jedną z najbardziej znanych chorób o podłożu bakteryjnym mogącą wystąpić na jabłoni jest zaraza ogniowa. Wywoływana jest przez Ervinia amylovora. Porażeniu ulegają liście, kwiaty, pędy, które z czasem stają się brązowoczarne, podobne do spalonych. Pędy zasychają od wierzchołków, a kora staje się spękana i zaczyna odchodzić od zdrowej tkanki.

Zarazę ogniową zwalczamy na bieżąco usuwając porażone części. Porażone części drzewa należy wyciąć do zdrowego drewna, a przy silniejszym porażeniu wykarczować i spalić. Profilaktycznie stosujemy preparaty miedziowe w fazie nabrzmiewania pąków i kwitnienia  oraz fazie wzrostu owoców. Przykładem środka, który można zastosować jest Miedzian 50 WP, Cuproflow 375 SC (tylko w fazie nabrzmiewania pąków i kwitnienia).

Kolejne choroby o podłożu bakteryjnym o których warto wspomnieć  to rak bakteryjny oraz guzowatość korzeni.  Rak bakteryjny zwalczamy poprzez usunięcie do zdrowego drewna porażonych pędów oraz smarowanie otwartych ran np. Funabenem. Dodatkowo zależnie od potrzeby np. po zbiorze owoców, warto profilaktycznie wykonać oprysk stosując np. Topsin M 500 SC. Guzowatość korzeni wywoływana jest przez patogen Agrobacterium tumefaciens. Szczególnie niebezpieczna dla podkładek w szkółkach. Powoduje powstawanie narośli na korzeniach oraz szyjce korzeniowej.


Choroby jabłoni o podłożu wirusowym

Z chorób o podłożu wirusowym jabłoni przede wszystkim należy wymienić mozaikę jabłoni oraz chlorotyczną plamistość liści jabłoni. Mozaika jabłoni objawia się jasnymi przebarwieniami na liściach (już wiosną ukazują się cytrynowożółte do kremowych plamy)  i prowadzi  do opadania liści oraz zmniejszenia plonu. Chlorotyczna plamistość liści jabłoni wpływa m.in. na powolniejszy wzrost oraz gorszej jakości owoce- drobniejsze i gorzej wybarwione.

Warto wspomnieć o proliferacji jabłoni, choroby zwanej jako miotlastość jabłoni. Na porażonych drzewach występują charakterystyczne czarcie miotły, a owoce są bardzo drobne. Choroba wywoływana jest przez  fitoplazmę ‘Candidatus Phytoplasma mali’

Niestety nie ma skutecznego sposobu na bezpośrednią walkę z chorobami o podłożu wirusowym. W tym przypadku liczy się przede wszystkim profilaktyka, a więc

•    Materiał szkółkarski wolny od patogenów, pozyskiwany w cieszących się dobra opinią punktach sprzedaży np. szkółkach, centrach ogrodniczych itp.

•    W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby o podłożu wirusowym, zainfekowaną roślinę najlepiej wyrzucić i spalić.

•    Ograniczenie występowania szkodników, które bardzo często są nosicielami chorobotwórczych patogenów.

* Wszystkie uwzględnione w artykule środki ochrony roślin są dopuszczone do obrotu i stosowania na rok 2012

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: