Choroby i szkodniki powojników

Choroby i szkodniki powojników

2 komentarzy

Powojniki to przepiękne pnącza, które mają niezwykle szerokie zastosowania w naszych ogrodach. Są wspaniałymi roślinami okrywowymi, które przy odrobinie poświęconej im uwagi odwdzięczają się ogromną ilością kwiatów. Jednak nieodpowiednio pielęgnowane mogą być atakowane przez różne choroby oraz szkodniki. Przed rozpoczęciem uprawy, warto jest się z nimi zapoznać, aby w razie czego wiedzieć z czym walczymy i jakie należy podjąć kroki. Oczywiście najlepszą metodą jest zapobieganie, niż leczenie, dlatego przede wszystkim powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by zapewnić naszym powojnikom jak najlepsze warunki, wtedy nie będą wcale, albo prawie wcale chorowały.

Jeżeli na liściach naszego pnącza pojawił się jasny, mączysty nalot i dodatkowo mają one zdeformowany kształt i pozwijane brzegi, możemy podejrzewać o zaatakowanie przez mącznika prawdziwego. Jest to choroba grzybicza, której sprzyjają wilgotne powietrze z jednocześnie suchym podłożem. Jest groźna, szczególnie zbyt późno wykryta. Jeżeli zauważymy pierwsze objawy, musimy jak najszybciej rozpocząć leczenie. Stosujemy opryski z preparatów grzybobójczych (na grzyba Sphaerotheca pannosa). Powtarzamy je kilkakrotnie w odstępach maksymalnie dwutygodniowych. Dodatkowo koniecznie usuwamy zarażone liście, pędy oraz kwiaty z rośliny, a także z jej otoczenia. Nie wyrzucamy ich, tylko palimy, gdyż mogą one być źródłem kolejnych zarażeń.

Zdecydowanie najczęstszą chorobą jaka atakuje powojniki jest uwiąd powojnika. Główne objawy to obumieranie części roślin, pomimo zachowanych, zdrowych korzeni (chodź nie zawsze są zdrowe). Ta choroba grzybicza atakuje przede wszystkim w warunkach podwyższonej wilgotności oraz temperatury. Podobnie jak w poprzednim przypadku, wszystkie porażone części musimy jak najszybciej zebrać i spalić, nie wyrzucać! Leczenie odbywa się, podlewając pnącze preparatem antygrzybiczym opartym na bazie miedzi, np.: Bayleton, Rubigan, Baymat, Nimrod. Zabieg przeprowadzamy kilka razy w odstępach kilkunastu dni, aż do wyleczenie rośliny.

Choroby powojników

Chorobą spotykaną również na powojnikach jest szara pleśń. Objawia się licznymi plamami na kwiatkach, które w krótkim czasie pokrywają się szarym nalotem i gniją. Działania w tym przypadku muszą być bardzo szybkie, gdyż grzyb ten atakuje stanowczo. Po pierwsze zbieramy dokładnie wszystkie zarażone części roślin, zarówno z pędów, jak i z ziemi, już opadłe. Palimy je, a samo pnącze poddajemy opryskowi przeciw grzybowi Botrytis cinerea (preparaty Euparen 50 WP 0,2%, Kaptan 50 WP 0,2 %), szczególnie w okresie wysokich temperatur oraz podwyższonej wilgotności powietrza.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Sławek, Tytuł: Pociéty kwiatostan

    Mam problem z powojnikiem. Kwiatostan wygląda jakby płatki były pocięte po dłigości. Co to może być?

  2. Dodał: Kasia, Tytuł: Mam klematis. Maria skodowska kiry

    Mam problem mój clematis ma żółte kropki dość duże szukam pomocy bo choruje chyba

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: