Choroby i szkodniki bukszpanu

Choroby i szkodniki bukszpanu

Skomentuj artykuł

Skorupnik jabłoniowy

Lepidosaphes ulmi  to pluskwiak równoskrzydły z rodziny tarcznikowatych. Szkodnik pokryty jest charakterystyczną tarczką w kształcie przecinka. Larwy wylęgają się na przełomie maja i czerwca po czym przytwierdzają się do pędów, a w pełni lata przepoczwarzają się w osobniki dorosłe. Samice składają jaja pod tarczką i zamierają. W takim zabezpieczeniu jaja zimują.

Szkodnik negatywnie wpływa na zdrowotność bukszpanu spowalniając jego wzrost, a także doprowadzając do zamierania pędów. 

Wzdymacz bukszpanowy

Roztocz z rodziny szpecielowatych negatywnie wpływający na kondycję rośliny. O jego obecności świadczą deformacje liści, które skręcają się oraz wybrzuszają zwłaszcza na wierzchołkach.

 

Bukszpan

 

Bukszpan

Profilaktyka i leczenie

Bez wątpienia odpowiednie stanowisko i pielęgnacja to podstawowe elementy, które wpływają na kondycję uprawianych roślin. Starajmy się, aby warunki stworzone do uprawy danego gatunku były najbliższe tym, jakie występują w jego naturalnym środowisku. Z pewnością rośliny  odwdzięczą się mniej absorbującą uprawą i zwiększoną odpornością na wszechobecne czynniki chorobotwórcze.

W przypadku porażenia należy szubko zareagować, aby nie doprowadzić do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby czy też szkodnika.
Choroby grzybowe zwalczamy usuwając porażone pędy, a czasem także całe rośliny oraz stosując odpowiednie środki ochrony roślin.

Nazwa choroby

Czynnik chorobotwórczy

Zwalczanie

Biała plamistość liści

 

Mycosphaerella patouillardi

Usuwanie mocno porażonych pędów oraz wykonanie oprysku z zastosowaniem np. Topsin  M 500 SC bądź Score 250 EC.

Fytoftoroza

Phytophthora cinnamomi i Phytophthora nicotianae

Porażone rośliny należy wyrzucić i spalić a pobliskie rośliny opryskać bądź podlać preparatem np. Aliette 80 WP. 

Zamieranie pędów bukszpanu

 

Volutella buxi

Usuwanie porażonych pędów oraz zastosowanie środków grzybobójczych np. Score 250 EC, Topsin M 500 SC. Wykonać 1- 2 zabiegi stosując przemiennie środki grzybobójcze.

Zamieranie pędów i liści

 

Macrophoma candollei

Usuwanie porażonych pędów oraz zastosowanie środków grzybobójczych np. Score 250 EC, Topsin M 500 SC. Wykonać 1- 2 zabiegi stosując przemiennie środki grzybobójcze.

Mączniak prawdziwy

 

Phyllactinia guttata

Podczas podlewania unikajmy moczenia liści bukszpanu. W przypadku pojawienia się choroby zastosować odpowiedni środek ochrony roślin np. Score 250 EC, Nimrod 250 EC.

 Środki ochrony roślin uwzględnione w tabeli są dopuszczone do użytku i obrotu na rok 2012

W przypadku licznego pojawienia się szkodników bukszpanu także można zastosować odpowiedni środek owadobójczy. W przypadku miodówki bukszpanowej i skorupika jabłoniowego  możemy zastosować środek Confidor 200 SL bądź Mospilan 20 SP.
    
Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: