Choroby i szkodniki magnolii

Choroby i szkodniki magnolii

3 komentarzy

Magnoliom może się też czasem przytrafić zamieranie pędów, których zwykle przyczyną jest jedna z wyżej wymienionych chorób grzybowych lub bakteryjnych. W takim wypadku należy całą roślinę opryskać odpowiednim fungicydem, a porażone pędy wyciąć i spalić.


Szkodniki

Magnoliom zagrażają jednak nie tylko choroby, gdyż równie dokuczliwe mogą być też szkodniki. Najczęściej spotykanymi są przede wszystkim mszyce i przędziorki. Obecność mszyc jest łatwiejsza o stwierdzenia, gdyż owady są stosunkowo duże i można je zaobserwować nawet gołym okiem. Zwykle umiejscawiają się w obszarze pąków i na spodniej stronie liści, które z czasem się deformują, żółkną i zamierają. Magnolie atakuje kilka rodzajów mszyc, dlatego dobrze byłoby rozpoznać gatunek, który akurat upodobał sobie nasze drzewo. Jeśli się to uda, mamy szansę usunąć z bezpośredniego sąsiedztwa magnolii roślinę, która jest pierwotnym żywicielem danej mszycy, a to pozwoli lepiej kontrolować szkodnika. Kiedy drzewo zostało już porażone, należy zastosować oprysk przeciwko mszycom, jednym z kilku preparatów przeznaczonym do ochrony roślin ozdobnych (np. Mospilan 20 SP, Pirimor 500 WG). Nieco trudniejszym przeciwnikiem od mszycy są natomiast przędziorki. Nie dość że trudno je dostrzec bez użycia szkła powiększającego, to dodatkowo są one często odporne na chemiczne opryski, które niekiedy trzeba powtarzać, dla uzyskania pożądanego efektu. Przędziorki to mikroskopijne pajęczaki, które początkowo żerują na spodniej stronie liści, stopniowo przenosząc się na pozostałe części rośliny (w tym także pąki). Właściwie łatwiej dostrzec gęstą pajęczynkę, jaką tworzą na liściach i wokół pąków, niż samego szkodnika. Żerujące na roślinie przędziorki rozmnażają się bardzo szybko i łatwo mogą doprowadzić do zamarcia liści i pąków. O ich obecności mogą świadczyć maleńkie, żółte plamki na liściach, które zaczynają żółknąć, zasychać, a następnie opadają. Kiedy więc stwierdzimy już obecność przędziorka, powinniśmy działać dość szybko opryskując roślinę jednym z preparatów przędziorkobójczych (np. Magus 200 SC, Afidol AL, Karate Zeon 050 CS, Nissorun 050 EC – nie zwalcza stadium dorosłego osobnika ). W razie potrzeby oprysk można powtórzyć po ok. 10 dniach, najlepiej innym preparatem, niż użyty poprzednio.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:
1.    „Działkowiec” nr. specjany 1/2008 „Ochrona roślin ozdobnych”
2.    „Działkowiec” nr. specjany 1/2003 „Ochrona roślin”

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Agnieszka, Tytuł: Sama treść nie wystarczy

    Walory tego artykułu znacznie obniża brak zdjęć ułatwiających rozpoznanie choroby. Liczyłam na profesjonalne podejście odwiedzając tę stronę. Niestety przeliczyłam się... Wielka szkoda...

  2. Dodał: ela, Tytuł: grzyby

    Pomocy o chorobach iszkodnikach szukaja przewaznie amatorzy uprawiajacy rosliny. choroby opisane w artykule pasuja wszystkie ktore mam na lisciach a jednak to nie to samo. Wybieraja srodek do zwalczania niektore jak topsin zwalcza wiele grzybow, tak samo miedzian, na szkodniki jest dobry polisept". Warto zawsze porownac preparaty "targedu" nadaja sie do kilku grzybow. Na koniec nie sztuka nest napisac artykul, sztuka jest go opatrzec zdjeciami bo grzyb grzybowi nie rowny inaczej wyglada na lisciach.

  3. Dodał: Andrzej., Tytuł: brak zdjęc - wielka szkoda

    szkoda, że brak jest fotografii tych chorych i porażonych liści. Czy to takie trudne dla fachowców?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także