Choroby gruszy

Choroby gruszy

7 komentarzy

•    Rak drzew owocowych
   

Czynnikiem chorobotwórczym w tym przypadku jest Nectria galligena. W wyniku porażenia dochodzi do istotnych zmian, które mogą doprowadzić nawet do zamierania całych drzew. Porażeniu ulegają przede wszystkim pnie, konary oraz gałęzie. Rak powoduje powstawanie głębokich ran. Do infekcji dochodzi poprzez otwarte rany np. po zbiorze owoców, wichurze, cięciu pielęgnacyjnym  itp. Ważne aby profilaktycznie stosować oprysk Topsin M 500 SC po zbiorze owoców oraz po wszelkich zmianach, które mogłyby wpłynąć na powstanie otwartych ran. Poza opryskiem należy wycinać zrogowacenia do zdrowej tkanki i smarować maścią ochronną.


Choroby gruszy o podłożu bakteryjnym

•    Zaraza ogniowa- Ervinia amylovora
   

Choroba bakteryjna także drzew owocowych, dotykająca przede wszystkim gruszę i jabłoń. W naszym klimacie nie jest takim zagrożeniem jak w cieplejszych regionach świata, ale należy być czujnym, gdyż to jedna z najgroźniejszych chorób zagrażających wybranym gatunkom roślin sadowniczych.
   

Porażeniu ulegają wszystkie nadziemne części roślin. Pędy wierzchołkowe, kwiaty, liście zamierają, stają się brązowoczarne i wyglądają jak spalone. Cechą charakterystyczną choroby jest  dłuższe utrzymywanie się obumarłych części na roślinie. Z czasem dochodzi do czernienia, pękania i odpadania kory.  W miejscach porażenia zaobserwujemy wyciek żółtej, mlecznej substancji, stanowiącej kolonie bakterii Ervinia amylovora, opanowujących dalsze części roślin. Przy dużej wilgotności powietrza może dojść do porażenia owoców, na których pojawiają się wodniste, a zarazem brunatne plamy.
   

Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez rany powstałe w wyniku cięcia, złamania i innych uszkodzeń. Bakterie rozprzestrzeniają się poprzez owady, wycieki a także powietrze. Choroba bardzo szybko się rozprzestrzenia, dlatego w przypadku zmian chorobowych należy natychmiast reagować !
   

W przypadku pojawienia się zarazy ogniowej należy wycinać porażone części aż do zdrowego drewna. Jeżeli porażenie jest  zaawansowane należy roślinę wykarczować i spalić. 
   

Oprysk stosujemy zapobiegawczo- w przypadku gdy choroba wystąpiła już wcześniej     w sadzie bądź w najbliższej okolicy- stosujemy preparaty miedziowe w fazie     nabrzmiewania pąków i kwitnienia  oraz fazie wzrostu owoców. Przykładem środka, który można zastosować jest Miedzian 50 WP, Cuproflow 375 SC (tylko w fazie nabrzmiewania pąków i kwitnienia).

czytaj dalej...

7 komentarzy

  1. Dodał: Robert, Tytuł: Rdza gruszy

    mądrego to i przyjemnie poczytać :-) W tym roku spodziewałem się pierwszego plonu. Zawiązało się kilka owoców które opadły osiągając ok 1/5 docelowego rozmiaru. Czytam, że to przez jałowiec a sąsiad ma :-( . Czy jeśli potraktuję proponowaną tutaj chemią zarówno gruszę jak i jałowiec sąsiada to czy jest szansa na dochowanie się owoców czy szkoda zachodu i zamiast gruszy posadzić inne drzewko ? owocnego działkowania :-) RR

  2. Dodał: Kamilla, Tytuł:

    Za te objawy odpowiedzialny jest jałowiec sabiński. Niestety należy się go pozbyć i to jest jedyny skuteczny sposób

  3. Dodał: mano, Tytuł: rdza gruszy

    Zgadzam się z Bubu. U mnie potężna grusza już od kilku lat gubi wszystkie zawiązki od kiedy zaatakowała ją rdza. Niestety sąsiad obsadził działkę jałowcami. Pod koniec lata liście już są brązowe. Oprysk chyba nieopłacalny i nie bardzo możliwy. Pozdrawiam.

  4. Dodał: Jurek, Tytuł: male liście - owoce opadają

    może ktoś się spotkał z takim przypadkiem, że grusza 25letnia po zimie w ubr. ma liście o połowę miniejsze niż normalnie a owoce w czerwcu opadają. Sytuacja powtarza się drugi rok z rzędu.

  5. Dodał: Janina, Tytuł: brak owocow

    co zrobic gdy nie zawiazuja sie owoce pomimo obfitego kwiatu w tym roku kwiaty przekwitaja i zasychaja

  6. Dodał: Bubu, Tytuł: Mało profesjonalnie

    Co do rdzy gruszy się nie zgodzę, takie nasilenie choroby jak na załączonym zdjęciu spowodowałoby to że, owoce nie dorosłyby nawet do połowy swoich właściwych rozmiarów. Zdrowy liść = dużo asymilatów. Zniszczenie aparatów szparkowych przez patogen = spadek plonu.

  7. Dodał: Gosia, Tytuł: Owoce gruszki

    A co zrobić gdy liście gruszy są ok. owoce piękne i duże, bez żadnych plam, a po przekrojeniu gruszki na pół okazuje się że owoc jest w środku brązowy i robaczywy ?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: