Chodnik w ogrodzie

Chodnik w ogrodzie

2 komentarzy

Warstwa nośna

Po wybraniu podłoża, należy uzupełnić wykop warstwą nośną, tworząc ją warstwowo, za każdym razem stosując zagęszczarkę. Prawidłowe wykonanie warstwy nośnej gwarantuje stabilność ułożonego chodnika. Już na tym etapie profilujemy chodnik, uwzględniając spadek.
Warstwę nośną można usypać m.in. z tłucznia, grysu czy też mieszaniny żwiru z piaskiem. Powinna ona być dobrze ubita oraz wyrównana.

Krawężnik

Po wykonaniu warstwy nośnej, przystępuje się do układania obrzeży czy też krawężników. Możemy mocować je na suchy beton (1/3). Krawężnik, obrzeże to nie tylko estetyczne wykończenie chodnika. Zapewnia stabilność kostek znajdujących się na krawędziach. Pamiętajmy, że szerokość chodnika warto określić jako wielokrotność szerokości zastosowanej kostki brukarskiej, aby uniknąć pracochłonnego docinania kostki na krawędziach.

Warstwa wyrównująca

Jako warstwę wyrównującą (podsypkę) stosuje się najczęściej piasek, a także podsypkę z grysu bądź mieszankę cementu z piaskiem w stosunku 1/7. Warstwa wyrównująca ma grubość około 3- 5 cm. Na wyrównaną podsypkę układa się kostkę brukarską.

Układanie kostki

Kostkę brukową układamy ciasno, kierując się od jednego boku, ku drugiej stronie, stojąc na wykonanej już częściowo nawierzchni ( stajemy na desce).  Chodnik układamy rzędowo bądź też zgodnie z wcześniej przyjętym wzornictwem. Nie można chodzić po przygotowanej wcześniej podsypce. W razie potrzeby kostkę brukową można dociąć do wymaganego wymiaru.
Kwadrat, trapez, kość, fala, cegła, młotek to wybrane kształty oferowanych kostek brukarskich. 

Pozostałe czynności 

Po ułożeniu nawierzchni, która powinna być nieco ponad podłoże, aby utrzymać je w należytej czystości, należy uzupełnić szczeliny piaskiem, rozprowadzanym szczotką, a także strumieniem wody.  Następnie nawierzchnię dokładnie zagęszczamy zagęszczarką. Uzupełnianie piaskiem należy kilkakrotnie powtórzyć.

Nawierzchnię w razie potrzeby można dodatkowo zabezpieczyć odpowiednim impregnatem.

Chodnik w ogrodzie

Chodnik w ogrodzie

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Dorota, Tytuł: Ścieżka z łupka

    Mój mąż kilka lat temu zrobił dwie ścieżki z łupka i szczerze mówiąc jest to doskonały materiał. Ścieżki nawet mokre nie są śliskie a więc jest bezpiecznie. Jedna ze ścieżek ułożona jest ażurowo, bezpośrednio na trawniku tak, że kosiarką nie ma problemu po niej jeździć. Trawa przy kamieniach bujnie rośnie bo pod kamieniami zawsze jest wilgoć. Jedyną wadą jest to, że mąż musi co dwa lata wycinać nadmiar trawy, która ma tendencje wrastania na kamienie. Ale to nie wielki kłopot. Polecam ten rodzaj kamienia.

  2. Dodał: Dusia, Tytuł: kamień w ogrodzie

    W ogrodzie warto pokusić się o chodnik który będzie odprowadzał wodę. Najlepsze do tego są ażurowe płyty, przez które przesiąka woda czy przerasta trawa. Z takich płyt najbardziej podoba mi sie Kamień Sjeneński. Ma bardzo naturalny wygląd.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: