Chemia basenowa - środki chemiczne do basenów

Chemia basenowa - środki chemiczne do basenów

4 komentarzy

Basen to nie tylko przyjemność, ale także obowiązki. Posiadający baseny- nie ważne jakiego typu, są zobowiązani do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim osobnikom korzystającym z basenu. Woda do kąpieli powinna spełniać pewne kryteria i wymogi, które gwarantują bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że krystaliczność wody nie oznacza, że jest ona w pełni bezpieczna. Z czasem w zbiorniku mogą pojawić się niekorzystne dla człowieka drobnoustroje, zagrażające bezpieczeństwu korzystających z basenu. Dochodzą do tego zanieczyszczenia zewnętrzne, pojawienie się glonów itp. Istnieje konieczność cyklicznego przeprowadzania licznych zabiegów ( regulacja pH, dezynfekcja, eliminacja glonów, koagulacja) wspólnie określanych jako uzdatnianie wody.
   

Regulacja poziomu pH jest bardzo istotnym zabiegiem dokonywanym w momencie jego spadku bądź zbytniego wzrostu. Odpowiednie pH powinno wynosić około 7,0 wówczas woda ma odczyn neutralny. Zaleca się, aby poziom pH mieścił się w zakresie 7,0- 7,4. Zbyt niskie pH przyspiesza korozję metalowych elementów mających kontakt z wodą, natomiast zbyt wysokie pH jest konsekwencją podwyższonego wytrącania się wapnia, które w basenie zaobserwujemy w postaci osadzającego się kamienia. Niewłaściwe pH powoduje podrażnienia skóry i oczu jak również ogranicza skuteczność pozostałych zabiegów uzdatniania wody. Chciałbym zauważyć, że poziom pH wody może zostać obniżony poprzez opady deszczu, a w upalne dni można zaobserwować jego wzrost. Poziom pH możemy sprawdzić za pomocą specjalnych testerów. Możemy zakupić testery w postaci pasków testowych za kilkanaście złotych jak również skorzystać z elektronicznych, których cena może wynieść od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkuset złotych. Do prywatnego użytkowania wystarczą tańsze rozwiązania, nie ma konieczności inwestowania w drogie urządzenia.

   

 

Kolejnym ważnym zabiegiem przy uzdatnianiu wody jest dezynfekcja, a więc odkażanie, mające na celu eliminację jak największej ilości mikroorganizmów (grzyby, bakterie, glony). W większych basenach stosuje się metodę chlorową, ze względu na jej skuteczność. Niestety chlor jest nietrwały i bardzo szybko ulatnia się z wody. Warto wiedzieć, że w stanie naturalnym jest gazem, aby można było go stosować do uzdatniania niewielkich basenów łączy się go z innymi substancjami, żeby nadać mu formę stałą. Można stosować preparaty chlorowe stabilizowane, z dodatkiem substancji przedłużających obecność chloru w wodzie oraz niestabilizowane, które służą do szokowego dezynfekowania wody, bardzo szybkiego  i także skutecznego. Dodam, że w przypadku stosowania preparatów chlorowych stabilizowanych należy zapewnić dopływ świeżej wody! W niewielkich, prywatnych basenach najlepiej stosować metodę tlenową. Unikniemy wówczas możliwości podrażnień oraz nieprzyjemnego zapachu. Metoda odpowiednia zwłaszcza dla dzieci i osób uczulonych na związki chlorowe. Polega ona na szokowym rozbiciu cząsteczek brudu sprawiając, że woda bardzo szybko zyskuje krystaliczność. Niestety przy tej metodzie trzeba stosować dodatkowo algicydy, gdyż nie jest w stanie w pełni zapobiegać powstawaniu alg. Zalety tej metody to z pewnością szybkość działania (już po około godzinie można korzystać z basenu), brak woni chloru i możliwość korzystania z basenu przez osoby uczulone na związki chloru.
   

czytaj dalej...

4 komentarzy

  1. Dodał: Marysia, Tytuł: Dobra chemia baseonowa

    Wydaje mi się, że tam gdzie jest używana woda musi być i chemia. Chodzi mi tu o baseny, szczególnie te publiczne. Nigdy nie wiadomo kto przed nami kąpał się w tej wodzie, więc wpuszczenie środka oczyszczającego wodę jest nawet wskazane. Jako, że ma to bezpośredni wpływ na naszą skórę chemię trzeba dobierać bardzo ostrożnie. Najlepiej kupować ją ze sprawdzonych sklepów i dokładnie czytać opis i ostrzeżenia. Ja swoją chemię kupuje zawsze ze sklepu internetowego, bowiem nigdy mnie nie zawiedli a dodatkowo posiadają rekomendacje różnych ważnych instytucji. polecam każdemu, kto chce zadbać o swój basen

  2. Dodał: r.zawadzki@wp.pl, Tytuł: romek

    Najgorzej jest na początku wiosny, kiedy śnieg zniknie, ziemia rozmarznie i trzeba posprzątać basen. Aż kupiłem odkurzacz basenowy żeby się łatwiej pozbyć tego brudu. W tym roku planuję go zadaszyć, bo za dużo roboty jest jak na polskie warunki (2 miesiące używania, 10 stania). Długo szukałem firmy, która robi dobre zadaszenia i znalazłem Polbas. Mają tam dobrą chemię do czyszczenia też.

  3. Dodał: Annik, Tytuł: Środki PoolsFactory

    Do czyszczenia basenu używam tylko środki zalecane przez producenta, dzięki czemu mam 100% pewności, że woda będzie krystalicznie czysta przez długi czas i nie będzie podrażniać skóry.

  4. Dodał: eva, Tytuł: chlor niebezpieczny

    chlor jest bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia...po wyjściu z basenu zwykle mamy zaczerwienione oczy!!!!zasnatówcie się za nim wejdziecie do toksycznej wody!!!!

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Basen

Koniecznie zobacz: