Byliny - kilka uwag na temat ich pielęgnacji

Byliny - kilka uwag na temat ich pielęgnacji

Skomentuj artykuł

Jest wiele gatunków, które poza przedstawionymi powyżej zabiegami pielęgnacyjnymi wymagają dodatkowych prac, chodzi między innymi o palikowanie wysokich bylin, które pod naporem silnego wiatru mogą ulec złamaniu. Ponadto część bylin potrzebuje okrycia na okres zimowy, przede wszystkim na obszarach, które charakteryzują się chłodniejszym klimatem, tak więc można do okrycia wykorzystać gałęzie igliwia, cetynę, filc itp. Część z nich, aby w roku dwukrotnie zakwitnąć wymaga przycięcia przy ziemi (np. ostróżka, łubin, kocimiętka, szałwia) co pobudzi je do ponownego kwitnienia, zaleca się podsypanie dodatkowo nawozem. Dla przedłużenia kwitnienia warto obrywać przekwitłe kwiaty, a tym samym roślina nie przeznacza składników na produkcję nasiona w wręcz przeciwnie dąży do wytworzenia nowych pąków kwiatowych. Zdecydowana większość bylin nie wymaga przycinania, tak więc można je pozostawić i podziwiać w jesienno-zimowej szacie, która ma również bogate walory dekoracyjne.

Byliny w ogrodzie
Byliny w ogrodzie

Biorąc pod uwagę podatność bylin na choroby i szkodniki, to w tej kwestii jest bardzo różnie, ale warto wspomnieć, że najczęściej występujące choroby to więdnięcie i zgnilizna łodyg, szara pleśń, mączniak, rdza, a szkodniki to mszyce, nicienie, ślimaki, roztocza. Zawsze musimy uważnie obserwować dane rośliny, aby w porę podjąć działania, gdyż należy pamiętać, że w początkowym okresie można sobie z problemem poradzić bez środków chemicznych, np. przygotowując ziołowe preparaty, zbierając szkodniki. Pokrzywowy roztwór chroni przed mszycami, wywar z skrzypu polnego chroni przed szara pleśnią, rdzą i parchą a wywar z paproci chroni przed mszycą i przędziorkiem chmielowcem.

 

Chcąc powiększyć ilość roślin danego gatunku, można w najtańszy sposób uczynić za pomocą podziału rośliny matecznej, co dokonuje się raz na kilka lat, gdy zauważymy, że jest w coraz gorszej kondycji, słabo kwitnie, zaczynają się pojawiać plamy gołej ziemi. Można również rozmnażać je poprzez nasiona, które wysiewamy do skrzynek, czy też już przygotowanych zagonów, gdzie po wschodzie pikujemy na wybrane miejsce. Pamiętajmy, że wyhodowane rośliny z nasion roślin matecznych, to dobry pomysł, choć rośliny potomnie mogą się różnić od tych matecznych.

 

Poprzez skrótowy opis pielęgnacji bylin w zarysie można zaobserwować, że uprawa ich nie jest trudna, więc można polecić wszystkim, każdy znajdzie coś dla siebie.

Opracował Grzegorz na podstawie: L.Startek, K.Mynett.: Rośliny ozdobne, Warszawa 1998., A. Rausch, Leksykon Daumonta- Byliny, Warszawa 2006.
czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: