Byliny cieniolubne

Byliny cieniolubne

Skomentuj artykuł

Właściciele ogrodów często zastanawiają się, co zrobić z miejscami, do których słońce zagląda bardzo rzadko. Pozornie wydaje się, że prawidłowy wzrost i rozwój roślin w takich ocienionych zakątkach ogrodu jest prawie niemożliwy, ale nie jest to do końca prawda. Wprawdzie faktycznie wiele ozdobnych i pięknie kwitnących gatunków preferuje stanowiska słoneczne, ale jest też sporo takich, które radzą sobie z niedostatkiem światła naprawdę bardzo dobrze. Najczęściej pochodzą ze środowisk naturalnie cienistych (np. dolne partie lasów), więc brak słońca nie jest dla nich żadnym problemem.

Byliny do cienia

Dobrym wyborem na niedoświetlone stanowiska w ogrodzie będą z pewnością cieniolubne byliny.
Pozostają na swoim miejscu przez wiele lat i z roku na rok zyskują coraz bardziej atrakcyjną formę.
Należy jednak pamiętać, że światło to nie jedyny warunek ich prawidłowego rozwoju. Poszczególne gatunki mają też swoje indywidualne preferencje co do wilgoci oraz rodzaju, odczynu i zasobności podłoża. Jeśli więc chcemy doczekać się pięknych, zdrowych i atrakcyjnych roślin, musimy mieć na uwadze wszystkie ich wymagania.



Piękne liście i atrakcyjny pokrój  

Grupą roślin znakomicie odnajdujących się na miejsca cieniste są paprocie. Ich naturalne środowisko znajduje się na dnie lasu, a wiec niedobór słońca jest dla nich czymś zupełnie normalnym. Dostosowały się do takich warunków tak bardzo, że na stanowisku słonecznym wiele z nich sobie nie raczej nie poradzi. Oczekują jednak sporo wilgoci w podłożu, a także próchniczej, żyznej i lekkiej gleby, dlatego nie wszędzie będzie można je posadzić. Do bardziej interesujących roślin z tej grupy można z pewnością zaliczyć: nerecznicę samczą, wietlicę japońską, adiantum stopowate oraz języcznika zwyczajnego.

Byliny cieniolubne – paprocie

Byliny cieniolubne - paprocie

Ale to nie paprocie zasługują na pierwsze miejsce wśród ozdobnych bylin cieniolubnych, gdyż niewątpliwie należy się ono przede wszystkim funkiom. Ich duże, okazałe i często dwubarwne liście oraz bardzo atrakcyjny, kępowaty pokrój sprawiają, że żadna rabata w półcieniu nie może się bez nich obyć. Tym bardziej, że odmian funkii różniących się wielkością i barwą liści jest naprawdę bardzo dużo, więc na pewno jest w czym wybierać. Wprawdzie do ciekawszych można zaliczyć żółto ubarwioną „Sun Power”, posiadającą żółtokremowy środek i zielone obrzeże „Albopictę” czy ciemnozieloną z białym obrzeżem „Patriot”, ale także każda inna będzie miała swój własny, niepowtarzalny urok. Dobrym pomysłem jest też zestawianie ze sobą kilku odmian, co owocuje niebanalną i ciekawą kompozycją.

Hosty - Funkie

Hosty - Funkie

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: