Budowa oczka wodnego

Budowa oczka wodnego

Skomentuj artykuł

Pomysł na to aby zbudować oczko wodne zwykle pojawia się w naszych głowach bardzo spontanicznie. Jednak chwilę później pojawia się wiele pytań – m.in. gdzie zbudować oczko? jakie zastosować materiały? Zbudowanie zbiornika nie należy do łatwych zadań. Dlatego też zanim wbijemy w ziemię łopatę powinniśmy usiąść wygodnie w fotelu, wziąć kartkę papieru i wszystko dokładnie zaplanować.

Stanowisko – gdzie zbudować oczko wodne?

Oczko wodne będzie przyciągać wzrok bardziej niż jakikolwiek inny element ogrodu, dlatego niezmiernie ważne jest to aby było wykonane starannie. Nie ma tu miejsca na spontaniczność gdyż po jego zbudowaniu niewiele elementów da się naprawić lub przebudować. Zanim wybierzemy miejsce na oczko wodne powinniśmy dokładnie obserwować nasz ogród. Najbardziej istotnym czynnikiem jest nasłonecznienie. Oczko wodne (a przede wszystkim rosnące w nim rośliny) powinny być nasłonecznione przez około 6 godzin dziennie. Słońce nie może operować przez cały dzień, gdyż mogłoby nadmiernie nagrzewać wodę (zwłaszcza w małych zbiornikach). Kolejnym czynnikiem warunkującym lokalizację oczka wodnego jest sąsiedztwo wysokich drzew (przede wszystkim liściastych), gdyż ich spadające liście będą bardzo zanieczyszczać wodę, dlatego jeśli to możliwe zbiornik nie powinien być usytuowany w ich bliskim sąsiedztwie.  Oczko najlepiej zabudować w bliskim sąsiedztwie domu – przy tarasie lub przy altanie czy ścieżce. Dzięki temu zbiornik będzie ozdobą, a widok na rośliny i wodę pozwoli nam się zrelaksować i cieszyć się naturą. Oczko powinno dobrze komponować się zresztą ogrodu i tworzyć spójną całość.



Kształt i wielkość

Kształt oczka wodnego musi być dobrany do charakteru ogrodu. Najbardziej uniwersalnym kształtem jest okrąg gdyż pasuje do większości stylów ogrodowych. Nieregularne kształty zbiorników (nerkowate lub z kilku okręgów) najlepiej wyglądają w ogrodach naturalistycznych, angielskich lub japońskich, a ostre kształty geometryczne (trójkąt, kwadrat, prostokąt) idealnie pasują do ogrodów nowoczesnych i w stylu barokowym. Warto pamiętać, że nieregularne kształty zbiorników wymagają większej przestrzeni. Zanim przystąpimy do kopania dołu wyznaczamy kształt zbiornika. W tym celu usuwamy roślinność na całej powierzchni przyszłego wykopu. Pozwoli nam to ocenić czy kształt oczka wodnego dobrze komponuje się zresztą ogrodu. Zaznaczamy także krawędzie (zarys) stref głębokości (można to zrobić piaskiem lub sznurkiem). Na tym etapie możemy wprowadzić jeszcze korektę do naszych planów.

Budowa oczka wodnego

Oczko wodne

Wykop

Tu rządzi jedna najważniejsza zasada - im większe oczko tym powinno być głębsze. W przypadku małych oczek ich głębokość nie powinna przekraczać szerokości – małe i głębokie zbiorniki bardziej przypominają studnie niż naturalne stawy. Duże oczka nie mogą być płytkie gdyż będą wyglądały nienaturalnie. Jeśli planujemy zastosować oczko z formy to wykop dostosowujemy do jej kształtu. Pamiętajmy, że oczko wodne powinno mieć różne strefy głębokości (poziomy) – na głębokości 30 i 60 cm warto pozostawić półki na których ustawimy kosze z roślinami wodnymi. Jeśli planujemy wpuścić do wody ryby to zbiornik musi mieć minimum 80 cm głębokości, najlepiej jeśli będzie to 150 cm. Dzięki temu nawet w czasie mroźnej zimy w niższych jego partiach woda nie będzie zamarzać.

Budowa oczka wodnego

Oczko wodne

Wykop rozpoczynamy od zewnętrznych krawędzi i systematycznie posuwamy się do środka. Brzegi zbiornika zostawiamy z delikatnym spadkiem aby później podłoże nie osuwało się pod naporem wody. Nachylenie ścian zbiornika nie powinno przekraczać 45 stopni (dotyczy to uszczelnianych folią i betonem, w przypadku oczek wodnych z gotowej formy nie ma to znaczenia). Wykopaną ziemię możemy wykorzystać do usypania wzniesienia pod kaskadę wodną. Dno przyszłego zbiornika oczyszczamy z kamieni i korzeni oraz usypujemy 5 cm warstwę piasku.

Budowa oczka wodnego

Oczko wodne

Uszczelnianie dna i brzegów

Wykop należy uszczelnić, w przeciwnym razie woda szybko wsiąknie w grunt. Do uszczelnienia brzegów oraz dna stosujemy różne materiały – np. gotowe formy, beton, mocną folię lub specjalne maty do oczek wodnych. Wybór materiału zależy przede wszystkim od wielkości zbiornika i zasobności naszego portfela.

Gotowa forma oczka wodnego może być wykonana z polietylenu (małe zbiorniki) lub innych tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem szklanym (większe oczka). Gotowe formy mają najróżniejsze kształty i już wyprofilowane brzegi i strefy głębokości – dobrze wyodrębnioną strefę bagienną i głębszą. Najczęściej są w kolorze czarnym oraz szarym, zielonym lub niebieskim (najlepiej jednak wyglądają te pierwsze). Największą zaletą gotowego zbiornika jest jego szczelność, trwałość oraz łatwość wykonania. Po umieszczeniu formy w dole wypełniamy ją wodą do 1/3 wysokości i poziomujemy wsypując piasek i suchą ziemię w przestrzenie pomiędzy ścianami zbiornika w wykopem. Na koniec pozostaje nam jedynie zamaskować brzegi i obsadzić oczko roślinami – np. hostami, irysami lub innymi roślinami lubiącymi wilgoć.

Budowa oczka wodnego

Oczko wodne

Wyłożenie dna i brzegów folią PVC jest już znacznie trudniejszym zadaniem gdyż wymaga znacznej wprawy i bardzo starannego przygotowania brzegów i dna wykopu – muszą być równe i pozbawione jakichkolwiek kamieni i korzeni, które mogłyby przebić folię. Zanim ją rozłożymy wykop warto wyściełać włókniną, i dopiero na niej ułożyć folię. Folia do oczka wodnego musi mieć odpowiednią grubość – 0,5mm do wyłożenia oczka wodnego o powierzchni do 20 m2 i 1mm w przypadku większych powierzchni. Bardzo trudne jest wyliczyć ile m2 folii będziemy potrzebować na wyściełanie całego dna. Najbezpieczniej jest kupić o 60-80% więcej niż liczba m2 lustra wody – np. gdy planowane oczko ma 20m2 (4x5m) to powinniśmy kupić 32-36 m2 folii. Małe oczka najlepiej wykładać folią w jednym kawałku, w przypadku większych niezbędne będzie klejenie fragmentów folii. Kawałki folii powinny zachodzić na siebie co najmniej 15 cm, zaś jej brzegi łączymy za pomocą specjalnego kleju. Wielu producentów folii do oczek wodnych oferuje sprzedaż gotowych, klejonych dużych powierzchni folii. Warto z tego skorzystać, gdyż unikniemy ryzyka nieudanego klejenia. Folię rozkładamy na dużej i płaskiej powierzchni – np. na trawniku. Ważne aby cały teren wcześniej dobrze oczyścić z patyków lub kamieni, aby nie uszkodzić delikatnej folii. Po rozłożeniu, folię przenosimy na miejsce wykopu i delikatnie rozkładamy. Na dno oczka wodnego (już wyściełanego folią) warto wysypać żwir i drobne kamieni aby wyglądało naturalnie. Po rozłożeniu powoli wypełniamy wodą aby folia stopniowo się układała w nierówności niecki. Cały czas sprawdzamy nierówności i odwijamy załamania. Nadmiar folii pozostały na bokach obcinamy, pozostawiając 30-40 cm, które później zamaskujemy kamieniami lub piaskiem oraz roślinami lubiącymi wilgoć. Po napełnieniu zbiornika wodą pozostawiamy go na kilka dni, aby ziemia została dociążona przez ciężar wody.


Beton jest już coraz rzadziej stosowany do budowy oczka wodnego, gdyż koszty takie rozwiązania są bardzo wysokie. Poza tym ta metoda wymaga już dużego doświadczenia! Niewłaściwie wykonana betonowa wylewka może pękać (zwłaszcza w wyniku mrozów).

Budowa oczka wodnego

Oczko wodne

Po uszczelnieniu wykopu i odczekaniu kilku dni możemy przystąpić do sadzenia roślin wodnych (w koszach lub specjalnych workach jutowych). Są one najważniejszym elementem dekoracyjnym oczka wodnego i decydują o jego wyglądzie. Poza tym rośliny pełnią bardzo ważną funkcję w utrzymywaniu równowagi biologicznej w zbiorniku. Warto także pomyśleć o zamontowaniu filtra, który dodatkowo będzie oczyszczał wodę.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: