Budowa karmnika dla ptaków

Budowa karmnika dla ptaków

1 komentarzy

Ptaki należą do jednych z przyjemniejszych zwierząt odwiedzających nasz ogród. Poza pięknym śpiewem oferują nam, również pomoc w walce ze szkodnikami. Zjadają  ich wiele przyczyniając się do wzrostu plonów w naszym ogrodzie. Dlatego warto zadbać o to aby zadomowiły się w nim  na stałe stawiając dla nich na przykład   karmniki czy  budki lęgowe.

Budowa karmnika

Materiały do budowy

Najlepiej do budowy karmnika użyć sosnowego lub świerkowego drewna.
 

Deski na złączach zbijamy gwoździami. Powinny one mieć długość około dwóch, trzech centymetrów. Praktycznie wystarczą trzy deski, dwie na daszek i jedna na „podłogę”. W ten sposób powstaje najprostszy karmnik. Nazywa się go popularnie „domkiem”. Powinien on składać się z w miarę przestronnego miejsca, w którym ptaki będą mogły się najeść i odpocząć oraz daszku, który ochroni je przed deszczem i śniegiem. Szczególnie zimą, wczesną wiosną oraz późną jesienią przydałyby się jeszcze w karmniku jakieś ścianki boczne, które zapobiegną przedostawaniu się do wnętrza chłodu oraz wiatru. Nie muszą być one koniecznie zrobione z drewnianych desek, mogą być na przykład foliowe co pozwoli dzięki dopływowi światła na rozjaśnienie wnętrza karmnika.
Abyśmy mogli zbudować karmnik potrzebujemy mieć kilka narzędzi. Na pewno przyda się młotek, ołówek i wiertarka. Do przycięcia desek niezbędna też będzie ręczna piła. Przyda się, również pędzel do pomalowania karmnika preparatami zabezpieczającymi go przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych.

Wbijając gwoździe w deski należy je tak zabezpieczyć, aby przebywające w karmniku ptaki nie pokaleczyły się.

Jaki powinien być karmnik

Karmnik może być duży, albo mały. Przy czym z dużego skorzystają wszystkie ptaki zarówno mały wróbelek jak i duży gołąb.

Poza tym ptasie mieszkanie powinno chronić ptaki przed drapieżnikami, czyli przede wszystkim kotami oraz zabezpieczać  ptasi pokarm przed deszczem a ptaki przed chłodem, deszczem i upałem oraz innymi niedogodnościami atmosferycznymi.

Ptaki ochronimy przed kotami jeżeli tak zawiesimy karmnik, że drapieżniki nie będą miały do niego łatwego dostępu ani z ziemi ani chodząc po drzewie. Ptasie mieszkanie powinno mieć takie wejście, przez które mogą przedostać się tylko ptaki, a nie kocia łapa czy nawet łepek. Najbezpieczniejsze są karmniki umieszczone na balustradach balkonowych oraz w konarach drzew.
Karmnikiem może być także kilka zbitych gałązek z przymocowanym do nich pożywieniem, albo plastikowa butelka wypełniona nasionami, zawieszona na grubej gałęzi, w którą włożymy patyki, na których ptaki będą mogły stanąć, oraz wytniemy dziurki, z których zwierzęta będą wydziobywać pożywienie.

Jednak takie karmniki są dobre tylko latem i to wtedy gdy nie jest za ciepło.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Agata, Tytuł: Karmniki

    Pamiętam jak robiłam swój pierwszy karmnik na pracach technicznych, wtedy była to sklejka i kawałki desek. W zeszłym roku pomagałam dzieciom też robić coś takiego do szkoły i wyszło całkiem możliwie. Jeśli jakaś kobieta chcę zrobić to najprościej będzie zbić z deseczek sama tak robiłam, a jak jest dostępny facet to można zrobić coś lepszego bardziej skomplikowanego.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: