Brzoza brodawkowata (brzoza zwisła) Betula pendula

Brzoza brodawkowata (brzoza zwisła) Betula pendula

5 komentarzy

Pędy
   

Młode pędy ciemne, delikatne, cienkie, nagie oraz szorstkie ze względu na obecność licznych jasnych brodawek.

Liście
   

Brzoza brodawkowata charakteryzuje się sezonowymi liśćmi, naprzemianległymi. Trójkątne do romboidalnych, podwójnie piłkowane z ostrym wierzchołkiem. U nasady klinowate, osiągają do około 4- 7 cm długości. Z wierzchu ciemnozielone, a od spodu jaśniejsze. Młode liście lepkie i lekko omszone. Ogonek liściowy do 3 cm długości. Liście rozwijają się już w kwietniu, a jesienią przebarwiają na złocistożółty kolor.

Brzoza brodawkowa - kora

 

Brzoza brodawkowa - kora

Kwiaty
   

Betula pendula  kwitnie w kwietniu i maju, jeszcze przed rozwojem liści bądź w czasie ich rozwoju.  Kwiaty rozdzielnopłciowe i zebrane w walcowate kotki, osiągające nawet do 10 cm długości. Kwiaty żeńskie lekko czerwonawe,  mniejsze od męskich oraz osadzone na szypułkach. W początkowym okresie wzniesione, a z czasem zwisające, podobnie jak kwiatostany męskie. Kwiaty męskie do 10 cm długości, żółtawe, bez szypułek i zwisające.

Owoce
   

Owoce brzozy brodawkowatej są liczne, drobne w formie oskrzydlonych orzeszków, dojrzewających pod koniec lata.

Występowanie
   

Gatunek występuje w Europie, Azji Zachodniej, Azji Mniejszej Kaukazie , a także północnym Iranie.
Brzoza brodawkowata należy do najpopularniejszych i najbardziej lubianych drzew, występujących w naszym rodzimym krajobrazie. Pospolita na terenie całego kraju, przede wszystkim na bardziej ubogich i piaszczystych glebach.

Wymagania
   

Betula pendula wymaga stanowisk słonecznych- jest wybitnie światłożądna. Poza tym nie jest wymagająca, jest bardzo tolerancyjna i bez problemu sobie radzi nawet na piaszczystych i jałowych nieużytkach. Doskonale znosi suszę. Łatwo rozsiewa się i należy do najczęstszych gatunków, samoistnie zadrzewiających nieużytki- gatunek pionierski. W pełni mrozoodporna i  wytrzymała na zanieczyszczenia powietrza.

Brzoza brodawkowa - liście

 

Brzoza brodawkowa - liście

Zastosowanie
   

Brzoza brodawkowata ze względu na swoją dekoracyjność oraz bardzo niewielkie wymagania stała się bardzo popularnym gatunkiem, wykorzystywanym do zadrzewiania zarówno otwartego krajobrazu jak i terenów zielonych. Liczne odmiany sprawiają, że mamy spore możliwości doboru brzozy brodawkowatej także do ogrodu. Poza tym może być sadzona na nieużytkach przemysłowych, wyrobiskach itp.
   

Betula pendula świetnie prezentuje się jako soliter na tle trawnika oraz w licznych grupach. Przy tworzeniu kompozycji należy pamiętać, że płytki i bardzo rozgałęziony system korzeniowy brzozy brodawkowatej sprawia, że niewiele roślin jest w stanie rosnąć w jej najbliższym otoczeniu.
   

czytaj dalej...

5 komentarzy

  1. Dodał: grzesiek , Tytuł: gubienie liści (do darka)

    Najprawdopodobniej Twoja brzoza została porażona przez antraknozę.

  2. Dodał: Betula, Tytuł: Betula nigra

    Błąd w artykule- Betula nigra występuje naturalnie w Ameryce Północnej- na pewno nie w Polsce

  3. Dodał: darek, Tytuł: gubienie liści

    dlaczego gubi liście w już od czerwca?.Czy to jakaś choroba

  4. Dodał: Miłośnik brzozowego piękna :), Tytuł: Wysiew nasion

    Nasiona możemy wysiewać zaraz po zbiorze, jak również wiosną. Jeżeli chodzi o przechowywanie nasion, to w suchym i zabezpieczonym przed wilgocią pomieszczeniu, w papierowej torebce. Przy wiosennym siewie nie jest wymagana stratyfikacja. Gatunek daje liczne samosiejki, uprawa mało problematyczna :)

  5. Dodał: jerzy, Tytuł: uprawa brzozy

    brok szczegółów uprawy,kiedy wysiew ,przechowywanie nasion

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: