Brzoskwinie- odmiany brzoskwiń

Brzoskwinie- odmiany brzoskwiń

Skomentuj artykuł

Owoce brzoskwini uważane są za jedne z najsmaczniejszych i nie powinno zabraknąć ich  ani na działce, ani w ogrodzie przydomowym. W sprzedaży możemy nabyć zróżnicowane odmiany tego drzewa owocowego. Drzewko najlepiej kupić  w cieszącej się dobrą opinią szkółce drzew owocowych. W szkółce uzyskamy więcej informacji na temat oferowanych odmian (prawidłowo oznaczonych), dzięki temu łatwiej wybierzemy odpowiednią odmianę, która poradzi sobie, na przeznaczonym dla niej stanowisku, a przy tym sprosta naszym oczekiwaniom.

Brzoskwinie- uwagi wstępne

Brzoskwinie zaliczane są do rodzaju Prunus. Największe znaczenie ma oczywiście brzoskwinia zwyczajna Prunus persica (Persica vulgaris), która dała początek brzoskwiniom, spotykanym  w naszych sadach i na działkach.

Mimo że brzoskwinie ceni się przede wszystkim  za owoce, to jednak wiosną zachwycają także pięknym kwitnieniem. Pod względem dekoracyjnym, cenniejsze są odmiany charakteryzujące się kwiatami różowatymi- poza nimi, wyróżniamy także odmiany o mniejszych, dzwonkowatych kwiatach. Można się także spotkać z odmianami o pełnych i półpełnych kwiatach, niezwykle dekoracyjnych.

Tradycyjne odmiany brzoskwini, charakteryzują się owocami bardziej kulistymi, choć dostępne są także odmiany o spłaszczonych owocach. Tego typu owoce charakterystyczne są także dla brzoskwini fergańskiej Persica ferganensis.

Uprawa brzoskwiń jest dość kłopotliwa, gdyż mają one spore wymagania klimatyczne i stanowiskowe. Posadzona w odpowiednim miejscu, a także odpowiednio pielęgnowana, obficie owocuje, zależnie od odmiany. Brzoskwinie są samopylne.

W naszym klimacie drzewka brzoskwiń osiągają do około 4- 5 m wysokości. Sadzimy je na stanowisku słonecznym, zacisznym, w podłoże gliniasto- piaszczyste, żyzne i próchnicze.

Wczesne kwitnienie brzoskwiń w przypadku wiosennych przymrozków, może zakończyć się zmarznięciem kwiatów, a tym samym ograniczonym plonowaniem bądź  jego brakiem.

W pielęgnacji, szczególną uwagę należy zwrócić na coroczne cięcie drzew,  a także ochronę przed chorobami  (kędzierzawość liści, chloroza, rak bakteryjny, mączniak prawdziwy, parch brzoskwini ) oraz szkodnikami (mszyce, skośnik brzoskwiniaczek,).


Czy wiesz że …

Do chętnie kupowanych owoców należą także nektarynki. Warto wiedzieć, że są to owoce odmiany botanicznej brzoskwini zwyczajnej Prunus persica var. nucipersica.

Brzoskwinie - odmiany brzoskwiń

Brzoskwinie - odmiany brzoskwiń

Znaczenie owoców

Brzoskwinie charakteryzują się bardzo soczystymi, aromatycznymi i smacznymi owocami. Zależnie od odmiany, dojrzałości, warunków uprawy, o zmiennych cechach.  Owoce  poza walorami smakowymi, mają także wartość odżywczą. Najsmaczniejsze to te, które w pełni dojrzeją. Niskokaloryczne brzoskwinie  zawierają m.in. witaminę A, C, B, fosfor, magnez, potas , żelazo, sód, wapń. Brzoskwinie nadają się do spożycia na surowo bądź też w formie przetworów m.in.  dżemów, kompotów, konfitur. Wadą tych owoców jest niska trwałość, bardzo szybko ulegają procesom gnilnym.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzewka 

Dobierając odmianę  należy zwrócić uwagę na jej wytrzymałość na mróz. Odmiany pod tym względem są zróżnicowane, a warto zaznaczyć, że wśród drzew owocowych to właśnie brzoskwinie należą do jednych z najwrażliwszych. Uszkodzenia pojawiają się gdy temperatura spada poniżej -20°C, dochodzi wówczas do uszkodzeń pędów, a przy większych spadkach temperatury dochodzi nawet do zamierania drzew. Ważnym jest, aby młode brzoskwinie na okres zimy zabezpieczyć poprzez kopczykowanie.

Odmiany wczesne są szczególnie narażone na przymrozki wiosenne. W temperaturze około -3°C dochodzi do przemarzania pąków kwiatowych. Lepiej pod tym względem wypadają odmiany późniejsze.

Brzoskwinie - odmiany brzoskwiń

Brzoskwinie - odmiany brzoskwiń

Przy wyborze stanowiska dla brzoskwini unikajmy zastoisk mrozowych.

Dojrzewanie owoców – ze względu na termin dojrzewania owoców, wyróżniamy odmiany wczesne, średnio wczesne, późne. W przypadku wybranych późnych odmian, jeżeli nie zapewnimy odpowiedniego, słonecznego stanowiska, mogą nie zdążyć w pełni dojrzeć.

Przykładem wczesnej odmiany jest ‘Kijowska Wczesna’, ‘Sunhaven’, ‘Royalvee’, ‘Amsden’. Odmiany średnio wczesne to m.in. ‘Redhaven’. Odmiany późne to m.in. ‘Rakoniewicka’, ‘Madison’, ‘Harrow Beauty’, ‘Elberta’.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: