Brzoskwinie- odmiany brzoskwiń

Brzoskwinie- odmiany brzoskwiń

Skomentuj artykuł

Owoce brzoskwini uważane są za jedne z najsmaczniejszych i nie powinno zabraknąć ich  ani na działce, ani w ogrodzie przydomowym. W sprzedaży możemy nabyć zróżnicowane odmiany tego drzewa owocowego. Drzewko najlepiej kupić  w cieszącej się dobrą opinią szkółce drzew owocowych. W szkółce uzyskamy więcej informacji na temat oferowanych odmian (prawidłowo oznaczonych), dzięki temu łatwiej wybierzemy odpowiednią odmianę, która poradzi sobie, na przeznaczonym dla niej stanowisku, a przy tym sprosta naszym oczekiwaniom.

Brzoskwinie- uwagi wstępne

Brzoskwinie zaliczane są do rodzaju Prunus. Największe znaczenie ma oczywiście brzoskwinia zwyczajna Prunus persica (Persica vulgaris), która dała początek brzoskwiniom, spotykanym  w naszych sadach i na działkach.

Mimo że brzoskwinie ceni się przede wszystkim  za owoce, to jednak wiosną zachwycają także pięknym kwitnieniem. Pod względem dekoracyjnym, cenniejsze są odmiany charakteryzujące się kwiatami różowatymi- poza nimi, wyróżniamy także odmiany o mniejszych, dzwonkowatych kwiatach. Można się także spotkać z odmianami o pełnych i półpełnych kwiatach, niezwykle dekoracyjnych.

Tradycyjne odmiany brzoskwini, charakteryzują się owocami bardziej kulistymi, choć dostępne są także odmiany o spłaszczonych owocach. Tego typu owoce charakterystyczne są także dla brzoskwini fergańskiej Persica ferganensis.

Uprawa brzoskwiń jest dość kłopotliwa, gdyż mają one spore wymagania klimatyczne i stanowiskowe. Posadzona w odpowiednim miejscu, a także odpowiednio pielęgnowana, obficie owocuje, zależnie od odmiany. Brzoskwinie są samopylne.

W naszym klimacie drzewka brzoskwiń osiągają do około 4- 5 m wysokości. Sadzimy je na stanowisku słonecznym, zacisznym, w podłoże gliniasto- piaszczyste, żyzne i próchnicze.

Wczesne kwitnienie brzoskwiń w przypadku wiosennych przymrozków, może zakończyć się zmarznięciem kwiatów, a tym samym ograniczonym plonowaniem bądź  jego brakiem.

W pielęgnacji, szczególną uwagę należy zwrócić na coroczne cięcie drzew,  a także ochronę przed chorobami  (kędzierzawość liści, chloroza, rak bakteryjny, mączniak prawdziwy, parch brzoskwini ) oraz szkodnikami (mszyce, skośnik brzoskwiniaczek,).


Czy wiesz że …

Do chętnie kupowanych owoców należą także nektarynki. Warto wiedzieć, że są to owoce odmiany botanicznej brzoskwini zwyczajnej Prunus persica var. nucipersica.

Brzoskwinie - odmiany brzoskwiń

Brzoskwinie - odmiany brzoskwiń

Znaczenie owoców

Brzoskwinie charakteryzują się bardzo soczystymi, aromatycznymi i smacznymi owocami. Zależnie od odmiany, dojrzałości, warunków uprawy, o zmiennych cechach.  Owoce  poza walorami smakowymi, mają także wartość odżywczą. Najsmaczniejsze to te, które w pełni dojrzeją. Niskokaloryczne brzoskwinie  zawierają m.in. witaminę A, C, B, fosfor, magnez, potas , żelazo, sód, wapń. Brzoskwinie nadają się do spożycia na surowo bądź też w formie przetworów m.in.  dżemów, kompotów, konfitur. Wadą tych owoców jest niska trwałość, bardzo szybko ulegają procesom gnilnym.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzewka 

Dobierając odmianę  należy zwrócić uwagę na jej wytrzymałość na mróz. Odmiany pod tym względem są zróżnicowane, a warto zaznaczyć, że wśród drzew owocowych to właśnie brzoskwinie należą do jednych z najwrażliwszych. Uszkodzenia pojawiają się gdy temperatura spada poniżej -20°C, dochodzi wówczas do uszkodzeń pędów, a przy większych spadkach temperatury dochodzi nawet do zamierania drzew. Ważnym jest, aby młode brzoskwinie na okres zimy zabezpieczyć poprzez kopczykowanie.

Odmiany wczesne są szczególnie narażone na przymrozki wiosenne. W temperaturze około -3°C dochodzi do przemarzania pąków kwiatowych. Lepiej pod tym względem wypadają odmiany późniejsze.

Brzoskwinie - odmiany brzoskwiń

Brzoskwinie - odmiany brzoskwiń

Przy wyborze stanowiska dla brzoskwini unikajmy zastoisk mrozowych.

Dojrzewanie owoców – ze względu na termin dojrzewania owoców, wyróżniamy odmiany wczesne, średnio wczesne, późne. W przypadku wybranych późnych odmian, jeżeli nie zapewnimy odpowiedniego, słonecznego stanowiska, mogą nie zdążyć w pełni dojrzeć.

Przykładem wczesnej odmiany jest ‘Kijowska Wczesna’, ‘Sunhaven’, ‘Royalvee’, ‘Amsden’. Odmiany średnio wczesne to m.in. ‘Redhaven’. Odmiany późne to m.in. ‘Rakoniewicka’, ‘Madison’, ‘Harrow Beauty’, ‘Elberta’.

Odmiany wczesne dojrzewają już w lipcu i na początku sierpnia, średnio wczesne dojrzewają od połowy sierpnia do połowy września, a późne to te, które dojrzewają w drugiej połowie września i październiku. Można zauważyć, że przy wyborze odmiany na działkę, warto zwrócić szczególną uwagę na odmiany średnio wczesne.

Ważną właściwością jest także plenność, która jest zmienna, zależnie od odmiany, a także uzależniona od warunków atmosferycznych. W sprzyjających warunkach znaczną plennością charakteryzują się odmiany m.in. ‘Harnaś’, ‘Early White’.

Owoce brzoskwini możemy także podzielić na deserowe i te uprawiane na przetwory. Odmiany zaliczane do pierwszej grupy w większości charakteryzują się miąższem odchodzącym od pestki, natomiast u odmian przetwórczych miąższ jest związany, przyrośnięty do pestki. Poza tym owoce mają zmienną barwę skórki (odcienie zieleni, żółci, pomarańczy, wszystkie ze zmiennym rumieńcem) oraz miąższu (biały- bardziej aromatyczny, żółty- bardziej zwarty, a nawet czerwonawy).

Brzoskwinie - odmiany brzoskwiń

Brzoskwinie - odmiany brzoskwiń

Wybrane odmiany brzoskwiń

‘Inka’

Odmiana polska, charakteryzująca się dużymi i smacznymi owocami. Skórka żółtawa z czerwonym rumieńcem. Owoce dojrzewają w drugiej połowie sierpnia, a więc odmiana zaliczana jest do odmian średnio wczesnych. Nadają się do bezpośredniego spożycia, a także na przetwory. Miąższ żółto kremowy odchodzi od pestki.
Wysokość drzewa może osiągać do kilku metrów wysokości, charakteryzując się silnym wzrostem. Odmiana dość odporna na przymrozki. Wiosną obsypana jest dużymi, różowatymi kwiatami w barwie różowej. Prezentuje się wówczas niezwykle malowniczo. Pąki kwiatowe są średnio odporne na wiosenne przymrozki. Lepiej posadzić ją w zacisznym i słonecznym zakątku ogrodu, sadu, działki.

‘Redhaven’

Odmiana amerykańska, wyselekcjonowana w pierwszej połowie XX w. Jej owoce są średnie do dużych o żółtej skórce z jasnoczerwonym rumieńcem.  Aromatyczne, soczyste, smaczne z pomarańczowożółtym miąższem, dobrze odchodzącym od pestki. Zaletą odmiany jest regularne i obfite owocowanie. Owoce dojrzewają nieregularnie w drugiej połowie sierpnia. Owoce ‘Radhaven’ mogą być traktowane jako deserowe, ale nadają się także na przetwory.
Drzewo rośnie silnie, jest dość odporne na mrozy, kwiaty dzwonkowate, mniej dekoracyjne niż ‘Inka’. Podczas wiosennych przymrozków mogą przemarzać pąki kwiatowe.
Jedna z bardziej cenionych i polecanych odmian.

‘Kijowska Wczesna’

Odmiana wyselekcjonowana na Ukrainie. Charakteryzuje się średniej wielkości owocami o zielonkawej skórce. Plenna.  Miąższ białawy, soczysty, smaczny, przylegający do pestki. Jak sama nazwa wskazuje, odmiana jest wczesna, a jej owoce dojrzewają już od końca lipca- przełom lipca i sierpnia.
Drzewo o średniej sile wzrostu, bardziej wytrzymałe na mrozy i wiosenne przymrozki.

‘Saturn’

Odmiana charakterystyczna ze względu na spłaszczone owoce. Owoce     średniej wielkości, kremowe z czerwonym rumieńcem. Miąższ białawy,     słodki i smaczny, a przy tym odchodzi od pestki.

Odmiana mniej odporna na mrozy, silnie rosnąca, średnio wczesna,  o     smacznych, deserowych     owocach.

Brzoskwinie - odmiany brzoskwiń

Brzoskwinie - odmiany brzoskwiń

‘Harnaś’

Odmiana kanadyjska, wczesna i plenna.  Owoce dojrzewają na przełomie lipca i sierpnia. ‘Harnaś’ charakteryzuje się średniej wielkości owocami do dużych. Skórka w odcieniach pomarańczy z czerwonym rumieńcem. Miąższ żółty i smaczny.

Drzewo silnie rosnące dość wytrzymałe na mrozy, kwiaty dzwonkowate.

‘Reliance’

Odmiana amerykańska o średniej wielkości owocach, zielonożółtej skórce z rumieńcem. Odmiana plenna, a owoce dojrzewają w połowie sierpnia. Miąższ żółtawy, smaczny dość dobrze odchodzi od pestki. ‘Reliance’ dostarcza owoców, które można potraktować jako deserowe, a także wykorzystać na przetwory.

Jedna z najbardziej mrozoodpornych odmian, szczególnie polecana do uprawy amatorskiej.

Iskra

Odmiana uzyskana w Polsce. Charakteryzuje się średnimi owocami (do dużych) o żółtawej skórce z rumieńcem. Miąższ w odcieniach żółci i pomarańczy, słodki i smaczny, odchodzi od pestki. Owoce dojrzewają w drugiej połowie sierpnia.

Drzewo silnie rosnące, dość wytrzymałe na mrozy, kwiaty różowate, bardzo dekoracyjne.

Royal- vee

Odmiana kanadyjska, plenna, charakteryzująca się owocami średniej wielkości, wybarwionych na pomarańczowo z czerwonym rumieńcem. Owoce dojrzewają na początku sierpnia. Miąższ żółty, soczysty i smaczny, częściowo odstający od pestki.  ‘Royal-vee’ jest odmianą dość wytrzymałą na mróz.

Pozostałe  wybrane odmiany

Dixired’- odmiana amerykańska o średniej wielkości owocach. Owoce smaczne, dojrzewają na przełomie lipca i sierpnia.

Velvet’ – odmiana kanadyjska o średniej wielkości owocach, plenna. Skórka pomarańczowa z rumieńcem, miąższ żółtawy, smaczny, dość dobrze odchodzi od pestki. Owoce dojrzewają w drugiej połowie sierpnia.  Odmiana dość odporna na ujemne temperatury.

Early White Giant’- odmiana o smacznych owocach, białym miąższu. Owoce dojrzewają od końca lipca.

Early Redhaven’- odmiana o dużych owocach, smacznym miąższu, łatwo odchodzącym od skórki.

Harrow Beauty’- odmiana o średnich owocach, smacznym miąższu, łatwo odchodzącym od pestki. Owoce dojrzewają na przełomie sierpnia i września. Może być wykorzystywana jako deserowa, a także na przetwory.

Harrow Diamond’- odmiana o średniej wielkości owoców. Skórka żółtawa z rumieńcem. Miąższ żółtawy, soczysty i smaczny. Owoce dojrzewają pod koniec lipca. Odmiana charakteryzuje się wyższą wytrzymałością na ujemne temperatury.

Vinnegold Cac’- typowa odmiana na przetwory o sporych owocach, miąższ lekko kwaskowaty, przylega do pestki. Odmiana plenna i dobrze znosząca mrozy.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz