Borówka amerykańska - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Borówka amerykańska - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Skomentuj artykuł

Przed posadzeniem sadzonek, moczymy je w pojemniku z wodą i dopiero później sadzimy we wcześniej przygotowane podłoże. Borówki sadzimy na głębokość równą tej, na której rosły w szkółce. Następnie obficie podlewamy i ściółkujemy grubą warstwą. Można wykorzystać agrowłókninę, ale rozkładająca ściółka jest źródłem próchnicy, niezwykle cennej dla rośliny. Podłoże dla borówki wysokiej powinno mieć spory udział próchnicy- około 10%.

Przez kilka pierwszych lat (4-5), a więc w okresie, w którym krzewy dochodzą do pełni owocowania, borówka nie wymaga za wiele pielęgnacji. Koniecznie należy czuwać nad stałą wilgotnością podłoża. W razie potrzeby krzewy podlewamy deszczówką. Ważne jest także nawożenie, choć powinno być rozważne. Krzewy borówki wysokiej nie są zbyt wymagające pod tym względem. Najlepiej zastosować nawóz przeznaczony specjalnie dla borówki i dostosować się do dołączonej instrukcji, pamiętając  przy tym, że więcej nie znaczy lepiej. Koniecznie należy obserwować krzewy i przy uwzględnieniu ich kondycji, stosować zrównoważone nawożenie.

Cięcie niezwykle ważne, gwarantujące plenność i długowieczność krzewu, należy dostosować do odmiany oraz wieku rośliny. Silnie rosnące krzewy należy ciąć mocniej. W pierwszych latach cięcie jest ograniczone do cięcia sanitarnego, dopiero w pełni owocowania, należy uwzględnić dodatkowo cięcie prześwietlające, a także odmładzające. Pamiętajmy, że dobrze prowadzony krzew będzie charakteryzował się kilkoma pędami głównymi (około 6-8), z których niewielka część ( około 2-3) to będą pędy trzy, czteroletnie, a reszta jedno i dwuletnie.

Borówka amerykańska – owoce

Borówka amerykańska – owoce

Choroby i szkodniki – kilka uwag

Borówka amerykańska to krzew długowieczny, mało podatny na choroby i szkodniki, przy czym zakup sadzonek o niskiej jakości, a także nieodpowiednie stanowisko i błędy w uprawie, przyczyniają się do zwiększenia podatności krzewu na choroby i szkodniki. Aby cieszyć się zdrową i dobrze owocującą borówką wysoką, należy dobrać odpowiednią odmianę, a także zapewnić jak najbliższe optymalnym warunki do wzrostu i owocowania.

Wybrane choroby borówki amerykańskiej

Nazwa choroby
Sprawca choroby
Kilka uwag o chorobie
Mączniak prawdziwy

Microsphaera penicillata

Poraża krzewy zagęszczone, sprzyja mu nadmierna, podwyższona wilgotność. Porażeniu ulegają nadziemne części roślin, na których można zaobserwować białawy, mączysty nalot.

Szara pleśń

Botrytis cinerea

Choroba grzybowa, która poraża nadziemne części krzewu. Na pędach można zaobserwować plamy, nekrozy, również na liściach. Pąki i kwiaty brązowieją, a owoce gniją. Na porażonych roślinach, zaobserwować można szarawy, a zarazem pylący nalot. Chorobie przeciwdziałamy usuwając porażone pędy, liście itp. W sprzedaży znajduje się także środek Switch 62,5 WG, który dopuszczony jest do zwalczania tej choroby na borówce wysokiej.

Zgorzel pędów

Godronia cassandrae

Chorobie sprzyja mokre podłoże, chłodna, wietrzna wystawa. Porażeniu ulegają pędy, które zamierają.

Brunatna zgnilizna

Monilinia vaccinii-corymbosi

Choroba jest problemem głównie w swoich ojczystych stronach. Porażeniu ulegają owoce, które nie dojrzewają, przekształcając się w tzw. mumie, które pozostają na zimę, a w okresie wiosennym są źródłem ponownego porażenia.

Antraknoza

Colletotrichum acutatum

Coraz częściej występująca choroba, doprowadza do gnicia owoców, a sprzyja jej przedłużająca się, deszczowa aura. Można ją zwalczać środkiem o nazwie Switch 62,5 WG. Na działce, konieczne jest usuwanie porażonych fragmentów roślin. Na uwagę zasługują naturalne środki do zwalczania chorób.

Biała plamistość

Septoria albopunctata

Przy silnym porażeniu, doprowadza do opadania liści.

Coraz większym zagrożeniem,  stają się choroby o podłożu wirusowym, tym bardziej, że porażonych roślin nie można wyleczyć. Jedynym sposobem pozbycia się choroby jest usunięcie porażonej rośliny, co jest konieczne, gdyż porażony krzew, stanowi zagrożenie dla całej plantacji.

Wybrane szkodniki borówki amerykańskiej

Nazwa szkodnika

Objawy
Mszyce

Żerują na pędach i młodych liściach, żywiąc się sokiem roślinnym. Doprowadzają do deformacji liści, hamują wzrost krzewu, a poprzez rosę miodową, przyczyniają się do pojawienia się grzybów sadzakowych. Należy je bezwzględnie eliminować, tym bardziej, że mogą być nosicielami wirusów.

Pędraki

Larwa chrabąszcza majowego jest duża i charakterystyczna. Jej długość dochodzi do kilku centymetrów. Stanowi zagrożenie, zwłaszcza dla młodych sadzonek, które nie mają jeszcze rozbudowanego systemu korzeniowego, ponieważ larwy żerują na korzeniach.

Przy dużej liczbie szkodnika, przed założeniem plantacji zaleca się wielokrotną uprawę podłoża, dodatkowo, doglebowo można zastosować odpowiedni środek chemiczny.

Pryszczarek borówkowy

Niewielka muchówka, która zagraża krzewom w fazie larwalnej. Żółtawe larwy, żerują na najmłodszych liściach pędów wierzchołkowych, powodując zasychanie, zahamowanie wzrostu pędów głównych, co przekłada się na zbytnie krzewienie się borówki amerykańskiej, doprowadzając do tzw. miotlastości. Szkodnika zwalczamy odpowiednim środkiem chemicznym. Szkodnik jest zagrożeniem dla szkółek, plantacji matecznych. 

Szpeciel pączkowy borówki

Szkodnik niszczy pąki, kwiaty, a także zawiązki.

Tutkarz cygarowiec

Chrząszcz żerujący na liściach, żywiący się tkanką. Jaja składa w tzw. tutce, którą tworzy z liścia i tam też żerują larwy. Tutkarz nie stanowi dużego zagrożenia. Szkodnika zwalczamy usuwają zwinięte liście wraz ze złożonymi jajami.

Zwójki

Niewielkie motyle, stanowiące zagrożenie dla krzewów borówki w fazie larwalnej, przy masowym występowaniu szkodnika. Żerując na danym liściu, doprowadzają do jego zwinięcia się. Żywią się liśćmi.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: