Borówka amerykańska - uprawa borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska - uprawa borówki amerykańskiej

Skomentuj artykuł

Borówka wysoka pochodzi z Ameryki Północnej i mimo że jest stosunkowo młodym krzewem, zyskała olbrzymią popularność, ze względu na bardzo smaczne i zdrowe owoce. Jeszcze kilka lat temu owoce borówki wysokiej były bardzo drogie, dziś w czasach, kiedy areał plantacji borówki wysokiej wciąż wzrasta, a z nią również podaż owoców, ceny borówek stały się bardziej przystępne.
Warto uprawiać borówkę wysoką, mimo że sporo wymaga, nie jest absorbująca w dalszej pielęgnacji i z jednego krzewu można uzyskać około 6- 7 kg jagód.

Stanowisko

Borówka wysoka preferuje zaciszne zakątki ogrodu, ciepłe i słoneczne, na których owoce ładnie się wybarwiają, są smaczne i lepiej sobie radzą w okresie zimowym.

Jak przygotować podłoże pod uprawę borówki ?

Podłoże dla borówki wysokiej bezwzględnie powinno być kwaśne, przepuszczalne z dodatkiem próchnicy. Nie ma mowy o podłożu gliniastym, zwięzłym, mokrym i zimnym. Prawidłowe pH powinno mieścić się w granicach 3,5- 4,5.

Zazwyczaj wystarczy uzupełnienie podłoża kwaśnym torfem, korą sosnową, przekompostowanymi trocinami sosnowymi czy też igliwiem. W przypadku podłoża bardzo niekorzystnego, należy wykopać spory dołek pod krzew, który uzupełniamy mieszanką podłoża o kwaśnym odczynie. Dodatkowo dołek można wyścielić folią, dziurkując ją na dnie i dopiero wówczas uzupełnić prawidłowym podłożem.
W takie podłoże, sadzimy krzewy, pamiętając o konieczności cyklicznego pomiaru kwasowości podłoża, które powinno być kontrolowane.Zakupy

Sadzonki należy nabyć w cieszącej się dobrą opinią szkółce bądź też sprawdzonym punkcie sprzedaży. Młode rośliny powinny być w pełni zdrowe, wolne od wirusów z dobrze rozwiniętą bryłą korzeniową. Zazwyczaj nabywa się sadzonki dwu- trzyletnie, uprawiane  w pojemnikach. Sadzonka z pojemnika lepiej się aklimatyzuje na nowym stanowisku.

Jak posadzić borówkę ?

Borówkę wysoką sadzimy na wcześniej przygotowane podłoże, oczyszczone z chwastów, uprawione, charakteryzujące się odpowiednim pH. Głębokość sadzenia powinna być taka sama jak w szkółce. Pamiętajmy, że dół powinien być około dwukrotnie większy od bryły korzeniowej sadzonej rośliny. Przed posadzeniem, pojemnik  z sadzonką moczymy w deszczówce do momentu, kiedy przestaną ukazywać się bąbelki powietrza. Borówkę ściółkujemy grubą warstwą np. przekompostowanych trocin sosnowych.

Na działce, odległości pomiędzy krzewami mogą wynieść około 2 m w przypadku przestrzeni między rzędami, natomiast rośliny w rzędzie powinny być oddalone od siebie o około 1-1,5 m zależnie od sadzonej odmiany.

Borówka amerykańska - uprawa borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska - uprawa borówki amerykańskiej


Wybrane odmiany borówki amerykańskiej

Dostępne  w sprzedaży odmiany borówki wysokiej są zróżnicowane pod wieloma względami. Podstawowym kryterium jest dojrzewanie owoców. Najwcześniejsze odmiany dojrzewają już na początku lipca,  charakteryzujące się średnim terminem dojrzewania na przełomie lipca i sierpnia, a odmiany późne pod koniec sierpnia i wrześniu. Wśród odmian borówki amerykańskiej, znajdują się okazy wcześniej i później kwitnące. Biorąc pod uwagę wiosenne przymrozki, odmiany charakteryzujące się późniejszym terminem kwitnienia są mniej narażone na przemarzanie. Poza tym odmiany różnią się plennością, wielkością owoców, rozmiarami krzewu, a także podatnością na choroby.

Wybrane  odmiany z podziałem na okres dojrzewania owoców

Nazwa odmiany

Odmiany wczesne

Odmiany o średnim okresie dojrzewania owoców

Odmiany późne

Earliblue

x
 
 

Toro

 
x
 

Brigitta

 
 
x

Spartan

x
 
 

Jersey

 
 
x

Bluecrop

 
x
 

Lateblue

 
 
x

Blueray

 
x
 

Nelson

 
x
 

Duke

x
 
 

Patriot

x
 
 

Bluegold

 
x
 

Herbert

 
x
 

Darrow

 
 
x

Pielęgnacja borówki

•    Podlewanie

Borówka amerykańska charakteryzuje się tak jak np. rododendrony płytkim systemem korzeniowym. Uprawiana na stanowisku słonecznym, narażona może być na przesuszenie. Wilgotnie, ale nie mokre podłoże jest bardzo ważnym czynnikiem, warunkującym jakość oraz ilość uzyskanych owoców. Należy wiedzieć, że w okresie letnim, na pędach tworzą się pąki kwiatowe, które rozwijają się wiosną następnego roku. W przypadku niedoborów wody, ilość wytworzonych pąków kwiatowych będzie o wiele niższa, a tym samym zbiory owoców będą ograniczone. W przypadku braku opadów należy krzewy podlewać, najlepiej deszczówką. Podlewanie należy przeprowadzić wczesnym rankiem bądź późnym wieczorem. Krzewy podlewamy obficie, ale rzadziej. W przypadku suszy raz na tydzień powinno wystarczyć średnio kilkanaście litrów wody pod jeden krzew. Usypanie wokół krzewu specjalnej misy, pozwoli na pełniejsze wykorzystanie wody, która nie będzie „uciekać” na boki.

•    Nawożenie

Na działce należy ograniczyć nawożenie i kierować się ku ekologicznej uprawie roślin. Warto zaznaczyć, że borówki nie należą do roślin, które wymagają dużej ilości nawozów, a poza tym przy nadmiernym stosowaniu nawozów mineralnych bardzo łatwo o zasolenie podłoża.
Idealnym rozwiązaniem, byłoby przeprowadzenie analizy podłoża, która wykazałaby jego skład chemiczny.

Borówka amerykańska - uprawa borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska - uprawa borówki amerykańskiej

Dla utrzymania kwaśnego odczynu, należy uzupełniać podłoże kwaśnym torfem, ściółkować przekompostowanymi trocinami sosnowymi, korą sosnową  bądź igliwiem. Innym sposobem są nawozy mineralne. Podłoże zakwasza się siarką. Zdarza się, że rośliny sadzone są w zasadowym podłożu i pojawiają się problemy. Aby wówczas zakwasić podłoże, można wymienić jego wierzchnią warstwę na kwaśny torf, jak również można zastosować siarkę- około 10 gram na m2 raz na dwa miesiące. Oczywiście kontrolujemy poziom kwasowości podłoża kwasomierzem, gdyż zbyt niskie pH podłoża również jest niewłaściwe i szkodzące borówce wysokiej.

W sprzedaży są gotowe mieszanki przeznaczone dla borówek. Stosując je, wystarczy dostosować się do instrukcji dołączonej do opakowania.

Stosowanie nawozów azotowych, kończymy około połowy czerwca. Późniejsze nawożenie może zaszkodzić krzewom, które  będą gorzej zimowały.

Stosowanie nawozów azotowych w uprawie borówki amerykańskiej

W przypadku nawozów azotowych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju borówki amerykańskiej, należy pamiętać o pewnym zróżnicowaniu. W pierwszym roku uprawy, można zastosować saletrę amonową w ilości  1,7- 2,9 kg na 100 m2 . Dawkę dzielimy na dwie części, mniejszą (około 1/3) dawkujemy po rozpoczęciu wegetacji, a drugą w czerwcu. W drugim roku uprawy ilość zastosowanej saletry amonowej, można zwiększyć do 2,3- 3,5 kg, jeżeli wzrost  krzewów jest niewystarczający. Przy stosowaniu ściółek organicznych, należy stosować wyższe dawki nawozów azotowych. Nawożenie należy dostosować do zasobności podłoża oraz kondycji krzewów.
Źródło: Wach D., Ostrożnie z nawożeniem borówki, „Działkowiec” 2011, nr 5, s. 48-49.

•    Odchwaszczanie

Przed posadzeniem roślin,  podłoże powinno być dokładnie oczyszczone z chwastów. Podłoże wolne od chwastów, powinno być utrzymywane w sposób ciągły. Niepożądane rośliny są zbędną konkurencją dla roślin użytkowych. Dla ograniczenia ekspansji chwastów, warto zastosować ściółkę. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie agrowłókniny.

•    Ściółkowanie

Ściółkowanie krzewów, to nie tylko ograniczenie występowania chwastów, to także doskonały sposób na ograniczenie parowania wody z podłoża, podniesienie estetyki, regulację temperatury podłoża. W przypadku stosowania ściółki organicznej, rozkładająca się ściółka dostarcza krzewom próchnicy.

Borówka amerykańska - uprawa borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska - uprawa borówki amerykańskiej

•    Cięcie

W pierwszych latach po posadzeniu, cięcie ograniczamy do cięcia sanitarnego, natomiast w okresie późniejszym- po około 4 latach, niezbędne jest także cięcie prześwietlające. Co kilkanaście lat, konieczne będzie cięcie odmładzające. Zabieg cięcia wykonujemy wczesną wiosną, jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji. Dobrze prowadzony krzew powinien mieć do 8 pędów głównych, z których około trzy pędy, powinny być 3- 4 letnie, a reszta jedno lub dwuletnie. Takie prowadzenie krzewu, pozwala na satysfakcjonujące plonowanie.

•    Rozmnażanie borówki amerykańskiej

Borówkę wysoką, możemy rozmnożyć wegetatywnie: sadzonki zdrewniałe, a także sadzonki zielne oraz odkłady.

•    Zbiory borówki amerykańskiej

Najsmaczniejsze borówki to te w pełni dojrzałe, rosnące w zacisznym i słonecznym stanowisku. Zbiór zależnie od odmiany rozpoczyna się już w lipcu i może trwać nawet do września, jeżeli tylko w nasadzeniach uwzględnione zostały odmiany najpóźniejsze. Zebrane jagody najsmaczniejsze są w stanie świeżym, choć bywają mrożone oraz przeznaczane na przetwory. Zaletą borówek jest to, że po dojrzeniu owoców, początkowo jagody nie opadają.

•    Mrozoodporność borówki amerykańskiej

Krzewy wytrzymują temperaturę ujemną do -25°C, a powyżej tej granicy zaczynają się uszkodzenia. Należy podkreślić, że dostępne odmiany wykazują niższą bądź wyższą podatność na przemarzanie. Olbrzymie znaczenie ma także region uprawy oraz stanowisko. W zależności od terminu kwitnienia, krzewy mogą być mniej lub bardziej narażone na przemarzanie pąków kwiatowych.

Borówka amerykańska - uprawa borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska - uprawa borówki amerykańskiej

Choroby i szkodniki

Do chorób i szkodników, które mogą wystąpić na borówce wysokiej zaliczymy m.in.:

Choroby

Szara pleśń (Botrytis cinerea)- choroba poraża część nadziemną rośliny, doprowadzając do obniżenia plonów, osłabienia rośliny. Na zmianach chorobowych powstałych na krzewie, widoczny jest pylisty, szarawy nalot. Chorobę zwalcza m.in. fungicyd o nazwie Switch 62,5 WG.

Zgorzel pędów (Godronia cassandrae)- groźna choroba, która objawia się w formie brunatnych, nekrotycznych plam na młodych pędach, które z czasem zamierają.

Brunatna zgnilizna (Monilinia vaccinii-corymbosi)- porażeniu ulegają owoce, które nie dojrzewają, zasychają, tworząc tzw. mumie. Te twory są źródłem infekcji w roku następnym, dlatego też należy je bezwzględnie usuwać i palić.

Biała plamistość liści (Septoria albopunctata)- choroba grzybowa, objawiająca się pojawieniem licznych plam na liściach, a przy silnym porażeniu także ich opadaniem.

Antraknoza (Colletotrichum acutatum)- na liściach pojawiają się zróżnicowanej wielkości plamy z czerwonawym obrzeżem. Zmiany występują także na owocach, powodując ich gnicie. W miejscu zmian chorobowych widoczna pomarańczowo-różowa wydzielina, zawierająca zarodniki.

Mączniak prawdziwy (Microsphaera penicillata)- duża wilgotność, silne zagęszczenie, to doskonałe warunki na rozwój chorób grzybowych. Mączniaka prawdziwego można rozpoznać po białawym nalocie, nie tylko na liściach.

Choroby wirusowe – zmiany chorobowe wywoływane przez wirusy, fitoplazmy, wiroidy. Są niewyleczalne, osłabiają roślinę,  a przy tym są zagrożeniem dla innych roślin. Konsekwencją obecności zmian chorobowych są m.in. obniżone plony, gorsza jakość owoców, a także krótsza żywotność roślin.  Porażone rośliny, powinny być wykopane i spalone. Bardzo często wirus trafia na działkę, plantację wraz z  zainfekowaną sadzonką. Roznosicielami chorób wirusowych są także szkodniki m.in. mszyce. Choroby wirusowe są powszechne w ojczyźnie borówki amerykańskiej. W Polsce nie występują w dużym nasileniu, ale się pojawiają. Przykładowe choroby zaliczane do tej grupy to m.in. czerwona pierścieniowa plamistość, oparzelina borówki, nitkowatość pędów.

Szkodniki

Mszyce-  borówka bywa porażana przez mszycę borówkową, burakową, a także brzoskwiniową. Szkodnik osłabia roślinę, hamuje jej wzrost, deformuje liście, przyczynia się do pojawienia grzybów sadzakowych, a także może być źródłem zakażenia chorobą wirusową. Mszyce można zwalczyć odpowiednim środkiem owadobójczym, najlepiej selektywnym. Naturalnym wrogiem mszyc są m.in. biedronki.

Szpeciel pączkowy borówki – szkodnik, będący zagrożeniem dla krzewów borówki ze względu na żerowanie w pąkach, kwiatach i zawiązkach, doprowadzając do ich opadania.

Zwójka różóweczka – w stadium gąsienicy, żeruje na liściach w wyniku czego liście się zawijają. Stanowią zagrożenie wówczas, gdy występują masowo.

Ogrodnica niszczylistka – chrząszcz żerujący na liściach borówki, żywiący się ich tkanką.

Opuchlak truskawkowiec – jego żerowanie można rozpoznać po charakterystycznych, zatokowych wżerach. W fazie larwalnej, żeruje w bryle korzeniowej, uszkadzając korzenie.

Naliściaki- chrząszcze żywiące się tkaną liściową.

Tutkarz cygarowiec – chrząszcz, żerujący na liściach, w wyniku czego liść zwija się w charakterystyczną tutkę, w której samica składa jaja i w której żerują larwy.

Pryszczarek borówkowiec – larwy szkodnika żerując na liściach pędów wierzchołkowych, doprowadzają do ich zamierania.

Pędraki – duże, białawe z brązowym łepkiem larwy chrabąszcza majowego, żerujące w podłożu przez kilka lat, póki się nie przepoczwarzą. Bardzo niebezpieczny szkodnik dla upraw, uszkadza system korzeniowy, osłabiając rośliny, a przy masowym występowaniu nawet do zamierania roślin. Przed założeniem plantacji, należy wielokrotnie i dokładnie uprawić podłoże, a w miejscach, gdzie jest bardzo duża ilość tych szkodników lepiej zrezygnować  z uprawy borówki, gdyż młode sadzonki są szczególnie delikatne na uszkodzenia niewielkiego jeszcze systemu korzeniowego.

Drutowce – żerują w podłożu, uszkadzając korzenie, ale nie w takim stopniu jak pędraki.

Zające- na nieogrodzonych plantacjach, mogą wyrządzić wiele szkód, zjadając młode pędy.

Gryzonie- nie są zagrożeniem, chyba że występują masowo, mogą wówczas uszkodzić system korzeniowy.

Ptaki- stanowią zagrożenie dla dojrzewających owoców.

Owoce borówki amerykańskiej – smaczne i zdrowe

Borówka wysoka owocuje obficie, dostarczając do około 6- 7 kg jagód z jednego krzewu. Warto wiedzieć, że owoce borówki amerykańskiej to samo zdrowie. W swoim składzie zawierają nie tylko witaminy (B1, B2, C, PP), składniki mineralne, ale także błonnik czy też przeciwutleniacze, dzięki którym ograniczają powstawanie i rozwój chorób nowotworowych.

Uwagi końcowe

Uprawa borówki amerykańskiej, poza początkowym zaangażowaniem w przygotowanie odpowiedniego podłoża, nie jest absorbująca. Pamiętając o podstawowych zabiegach agrotechnicznych, możemy zyskać obficie kwitnący i owocujący krzew borówki, który odnajdzie się także  w naszym ogrodzie.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz