Borówka amerykańska - uprawa borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska - uprawa borówki amerykańskiej

3 komentarzy

•    Nawożenie

Na działce należy ograniczyć nawożenie i kierować się ku ekologicznej uprawie roślin. Warto zaznaczyć, że borówki nie należą do roślin, które wymagają dużej ilości nawozów, a poza tym przy nadmiernym stosowaniu nawozów mineralnych bardzo łatwo o zasolenie podłoża.
Idealnym rozwiązaniem, byłoby przeprowadzenie analizy podłoża, która wykazałaby jego skład chemiczny.

Borówka amerykańska - uprawa borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska - uprawa borówki amerykańskiej

Dla utrzymania kwaśnego odczynu, należy uzupełniać podłoże kwaśnym torfem, ściółkować przekompostowanymi trocinami sosnowymi, korą sosnową  bądź igliwiem. Innym sposobem są nawozy mineralne. Podłoże zakwasza się siarką. Zdarza się, że rośliny sadzone są w zasadowym podłożu i pojawiają się problemy. Aby wówczas zakwasić podłoże, można wymienić jego wierzchnią warstwę na kwaśny torf, jak również można zastosować siarkę- około 10 gram na m2 raz na dwa miesiące. Oczywiście kontrolujemy poziom kwasowości podłoża kwasomierzem, gdyż zbyt niskie pH podłoża również jest niewłaściwe i szkodzące borówce wysokiej.

W sprzedaży są gotowe mieszanki przeznaczone dla borówek. Stosując je, wystarczy dostosować się do instrukcji dołączonej do opakowania.

Stosowanie nawozów azotowych, kończymy około połowy czerwca. Późniejsze nawożenie może zaszkodzić krzewom, które  będą gorzej zimowały.

Stosowanie nawozów azotowych w uprawie borówki amerykańskiej

W przypadku nawozów azotowych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju borówki amerykańskiej, należy pamiętać o pewnym zróżnicowaniu. W pierwszym roku uprawy, można zastosować saletrę amonową w ilości  1,7- 2,9 kg na 100 m2 . Dawkę dzielimy na dwie części, mniejszą (około 1/3) dawkujemy po rozpoczęciu wegetacji, a drugą w czerwcu. W drugim roku uprawy ilość zastosowanej saletry amonowej, można zwiększyć do 2,3- 3,5 kg, jeżeli wzrost  krzewów jest niewystarczający. Przy stosowaniu ściółek organicznych, należy stosować wyższe dawki nawozów azotowych. Nawożenie należy dostosować do zasobności podłoża oraz kondycji krzewów.
Źródło: Wach D., Ostrożnie z nawożeniem borówki, „Działkowiec” 2011, nr 5, s. 48-49.

•    Odchwaszczanie

Przed posadzeniem roślin,  podłoże powinno być dokładnie oczyszczone z chwastów. Podłoże wolne od chwastów, powinno być utrzymywane w sposób ciągły. Niepożądane rośliny są zbędną konkurencją dla roślin użytkowych. Dla ograniczenia ekspansji chwastów, warto zastosować ściółkę. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie agrowłókniny.

•    Ściółkowanie

Ściółkowanie krzewów, to nie tylko ograniczenie występowania chwastów, to także doskonały sposób na ograniczenie parowania wody z podłoża, podniesienie estetyki, regulację temperatury podłoża. W przypadku stosowania ściółki organicznej, rozkładająca się ściółka dostarcza krzewom próchnicy.

Borówka amerykańska - uprawa borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska - uprawa borówki amerykańskiej

•    Cięcie

W pierwszych latach po posadzeniu, cięcie ograniczamy do cięcia sanitarnego, natomiast w okresie późniejszym- po około 4 latach, niezbędne jest także cięcie prześwietlające. Co kilkanaście lat, konieczne będzie cięcie odmładzające. Zabieg cięcia wykonujemy wczesną wiosną, jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji. Dobrze prowadzony krzew powinien mieć do 8 pędów głównych, z których około trzy pędy, powinny być 3- 4 letnie, a reszta jedno lub dwuletnie. Takie prowadzenie krzewu, pozwala na satysfakcjonujące plonowanie.

•    Rozmnażanie borówki amerykańskiej

Borówkę wysoką, możemy rozmnożyć wegetatywnie: sadzonki zdrewniałe, a także sadzonki zielne oraz odkłady.

•    Zbiory borówki amerykańskiej

Najsmaczniejsze borówki to te w pełni dojrzałe, rosnące w zacisznym i słonecznym stanowisku. Zbiór zależnie od odmiany rozpoczyna się już w lipcu i może trwać nawet do września, jeżeli tylko w nasadzeniach uwzględnione zostały odmiany najpóźniejsze. Zebrane jagody najsmaczniejsze są w stanie świeżym, choć bywają mrożone oraz przeznaczane na przetwory. Zaletą borówek jest to, że po dojrzeniu owoców, początkowo jagody nie opadają.

•    Mrozoodporność borówki amerykańskiej

Krzewy wytrzymują temperaturę ujemną do -25°C, a powyżej tej granicy zaczynają się uszkodzenia. Należy podkreślić, że dostępne odmiany wykazują niższą bądź wyższą podatność na przemarzanie. Olbrzymie znaczenie ma także region uprawy oraz stanowisko. W zależności od terminu kwitnienia, krzewy mogą być mniej lub bardziej narażone na przemarzanie pąków kwiatowych.

Borówka amerykańska - uprawa borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska - uprawa borówki amerykańskiej

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Patryk , Tytuł: Czy okrywać krzewy borówki

    Dowiedziałem się sporo informacji na temat borówki amerykańskiej, więc bardzo mnie cieszy fakt, że nie trzeba szukać takich wiadomości w specjalistycznych encyklopediach tylko większość jest dostępna na forum. Nie mogłem się jednak doczytać, czy na czas przejściowy zimowo-wiosenny należy okrywać krzewy, nie mówię o grubych ciężkich włókninach, ale choćby nawet taką ochronną białą agrowłókniną 23g ?

  2. Dodał: Rydygier, Tytuł:

    Jeśli chodzi o borówkę Amerykańską to jednymi z większych specjalistów są Państwo Romańscy z Tarczyna, pomogli z naszą mała hodowlą nie tylko sadzonkami ale także fachową radą.

  3. Dodał: madalenn, Tytuł:

    świetny artykuł. zwłaszcza zgadzam sie z zapisem o sprawdzonej szkółce. kupiłam kiedyś kilka sadzonek na rynku i niestety pomimo roku intensywnej pielęgnacji wszystko uschło :(( teraz kupiłam gdzie indziej i od 3 lat roślinki super się trzymają.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: