Borówka amerykańska choroby i szkodniki

Borówka amerykańska choroby i szkodniki

Skomentuj artykuł

Szkodniki borówki amerykańskiej

Mimo że borówka wysoka nie jest podatna na szkodniki, to jednak należy lustrować nasadzenia, aby w przypadku ich pojawienia się jak najszybciej zareagować.

Szkodniki glebowe

Przed samym założeniem plantacji, należy zwrócić uwagę na szkodniki żerujące w podłożu. Mogą one zagrozić młodym nasadzeniom. Największym zagrożeniem są larwy chrabąszcza majowego, a więc tzw. pędraki. Żerując w korzeniach, obgryzają je, osłabiając krzew, a przy dużym nasileniu, doprowadzając do zamierania roślin. Mniejszym zagrożeniem są drutowce. W przypadku zakładania plantacji, zwłaszcza w okolicach lasu, po ugorze, należy zwrócić uwagę na obecność tych szkodników. Dokładna uprawa ograniczy liczbę szkodnika, a w razie potrzeby można zastosować środek doglebowy np. Dursban 480 EC.

Borówka amerykańska

Borówka amerykańska

Szkodniki części nadziemnej

Do powszechnie występujących szkodników roślin ozdobnych i użytkowych należą:

Mszyce- najczęstsze szkodniki roślin, występujące także na borówce amerykańskiej ( m.in. mszyca borówkowa, mszyca brzoskwiniowa).  Wysysając treść komórkową z liści, powodują ich deformację, hamują wzrost krzewów. Poza tym przyczyniają się do pojawienia się grzybów sadzakowych oraz mogą być źródłem zakażenia krzewu wirusem.

Mszyce zwalczamy odpowiednim środkiem owadobójczym, najlepiej     selektywnym jak np. Pirimor 500 WG. Dzięki temu oszczędzimy wiele     organizmów pożytecznych m.in. biedronki, które są naturalnym wrogiem     szkodnika.

Szpeciel pączkowy borówki (Acalitus vaccinii)- niewielki szkodnik zaliczany do roztoczy. Żeruje w pąkach, kwiatach i zawiązkach w konsekwencji doprowadzając do ich opadania. Poza tym może przenosić choroby wirusowe.

Zwójki – w dużym nasileniu mogą być zagrożeniem dla roślin, a konkretnie w fazie larwalnej. Zielone gąsienice żerują na liściach, żywiąc się tkanką, doprowadzając do zawijania się liści (stąd nazwa). Na działce wystarczy lustrować krzew, usuwając pojedyncze gąsienice, natomiast na plantacji przy dużym nasileniu, należy zastosować odpowiedni środek owadobójczy. Oprysk należy wykonać w początkowej fazie żerowania gąsienic. Do zwójek zagrażających borówce amerykańskiej zalicza się m.in. zwójkę różóweczkę.

Tutkarz cygarowiec – jeżeli na krzewie zaobserwujemy charakterystycznie zwinięte liście na wzór cygara, to oznacza, że na roślinie żeruje niewielki chrząszcz Byctiscus betulae. To pospolity przedstawiciel chrząszczy, żerujący m.in. na liściach drzew. W zawiniętym liściu samica składa jaja, a następnie żerują w nim gąsienice. Gąsienice przepoczwarzają się w glebie. Tutkarz cygarowiec doprowadza do zasychania liści. Walka z nim nie jest trudna, gdyż wystarczy usunąć porażone liście z jajami.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: