Borówka amerykańska choroby i szkodniki

Borówka amerykańska choroby i szkodniki

Skomentuj artykuł

Biała plamistość- choroba grzybowa, wywoływana przez Septoria albopunctata, objawiająca się drobnymi plamami z czerwonym obrzeżem do 6 mm średnicy. Silnie porażone liście opadają.

Zamieranie pędów- choroba grzybowa wywoływana przez Phomopsis vaccinii. Doprowadza do zamierania pędów. Do zakażenia dochodzi m.in. poprzez uszkodzenia mrozowe. Grzyb dostaje się poprzez pąki kwiatowe, kwiaty oraz zróżnicowane uszkodzenia. Patogen zimuje w porażonych fragmentach roślin, dlatego też tak ważne jest, aby były one usunięte i spalone. Na krzewie zaobserwujemy nekrozy, brunatne plamy,   liście stają się czerwonawe oraz więdną.

W uprawie można natknąć się także na inne zmiany chorobowe, charakterystyczne nie tylko dla borówki amerykańskiej. Przykładem jest m.in. brunatna zgnilizna (choroba w wyniku której dochodzi do porażenia owoców, które nie dojrzewają, w konsekwencji opadają w formie mumii, stanowiących źródło ponownego porażenia ), fytoftoroza (powoduje całościowe zamieranie krzewów, należy usuwać i palić całe krzewy oraz odkażać podłoże) , rak bakteryjny (na krzewach pojawiają się zrakowacenia).

Borówka amerykańska

Borówka amerykańska

Zwalczanie i zapobieganie chorobom borówki amerykańskiej

Przy mało podatnych na choroby borówkach  amerykańskich, zwłaszcza w uprawie amatorskiej, należy ograniczyć stosowanie środków ochrony roślin. Przy kilku, kilkunastu krzewach dużo łatwiej o nie zadbać, korzystając z naturalnych sposobów zwalczania chorób, a więc  stosując m.in. wywary z konkretnych roślin o których można poczytać w Poradniku Ogrodniczym Świat Kwiatów. W sprzedaży można także nabyć biopreparaty, które również mogą pomóc. Należy zaznaczyć, że przy silnym porażeniu, zaistnieje konieczność zastosowania środków ochrony roślin, ale powinna to być ostateczność.
 
W przypadku stosowania środków ochrony roślin, należy zachować     szczególną ostrożność i postępować zgodnie z instrukcją stosowania,     dołączoną do danego preparatu. Nie stosujemy wyższych dawek od tych,     które zostały określone w dołączonej instrukcji. Oprysk należy wykonać w     ubraniu roboczym, a przygotowaną ciecz sporządzić z dala od cieków     wodnych i nie w nadmiarze, gdyż nie przechowuje się resztek, które pozostały     po wykonaniu zabiegu.

Warto zwrócić uwagę na fungicyd o nazwie Switch 62,5 WG, który jest powszechnie stosowany do zwalczania m.in. szarej pleśni na borówce amerykańskiej. Stosujemy go na początku kwitnienia, a zabieg powtarzamy co 7-10 dni, nie później niż dwa tygodnie po zakończeniu kwitnienia. Wspomniany środek  można zastosować do trzech razy w sezonie.

W zapobieganiu występowania chorób grzybowych podstawą jest oczywiście zdrowotność roślin, która przy zapewnieniu roślinie optymalnych warunków do rozwoju jest bardzo wysoka.
W przypadku zmian chorobowych należy usuwać porażone fragmenty roślin, a niekiedy i całe rośliny oraz spalić, aby nie stały się źródłem infekcji i nie poraziły także pobliskich roślin.

Z pewnością zdrowotność krzewów można podnieść stosując szczepionkę mikoryzy, zawierającą szczepy grzybów, dzięki którym rośliny świetnie rosną, owocują, a także są mniej podatne na choroby i szkodniki. W przypadku borówki wysokiej stosujemy mikoryzę dla roślin wrzosowatych. Pamiętajmy o tym, że mikoryzę aplikuje się tylko raz.

W przypadku chorób grzybowych, duży wpływ na zdrowotność roślin ma także utrzymanie krzewów w odpowiedniej kondycji co uzależnione jest od zaangażowania w przeprowadzanie zabiegów agrotechnicznych (prześwietlanie, usuwanie obumarłych fragmentów, nawożenie, podlewanie, odchwaszczanie). Negatywny wpływ na rośliny ma m.in.  duże zagęszczenie czy też zbyt mokre podłoże, które zwiększa zachorowalność m.in. na zgorzel pędów.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: