Bielenie drzew owocowych

Bielenie drzew owocowych

Skomentuj artykuł

Drzewa owocowe w czasie zimy narażone są na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Mogą występować uszkodzenia mrozowe takie jak przemarzanie organów, czy pionowe pęknięcia kory. Pęknięcia kory, które prowadzą do powstawania ran zgorzelinowych, występują głównie na pniach i grubych konarach drzew. W wyniku działania promieni słonecznych kora drzew silnie się nagrzewa, w wyniku czego następuje wznowienie wzrostu tkanek. Skutkuje to znacznym obniżeniem ich wytrzymałości- nocą, gdy temperatura znacznie spada, tkanki te łatwo przemarzają. Tak uszkodzona kora pęka odsłaniając kolejne tkanki, które również narażone są na przemarzanie. Na wiosnę miejsca te stają się bardziej podatne na wnikanie wirusów, bakterii i pasożytów. Jednym ze sposobów zabezpieczenia drzew przed tymi uszkodzeniami jest ich bielenie.

Dlaczego bielimy pnie?

Wbrew pozorom bielenie pni drzew owocowych nie ma na celu poprawienia walorów estetycznych drzew. Nie zabezpiecza również roślin przed szkodnikami i czynnikami chorobotwórczymi, wapno nie niszczy zimujących na korze owadów, zarodników grzybów, bakterii czy wirusów. Zabieg ten wykonujemy, aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia uszkodzeń mrozowych. Kolor biały odbija promienie słoneczne, w wyniku czego w słoneczne dni powierzchnia pnia mniej się nagrzewa. Różnice między temperaturą kory za dnia i w nocy są mniejsze, nie występują tak gwałtowne jej spadki, tak więc bielenie skutecznie ogranicza powstawanie ran zgorzelinowych. Na powstawanie tego typu uszkodzeń rośliny są najbardziej narażone w lutym i marcu, kiedy mamy do czynienia z ciepłymi, słonecznymi dniami i mroźnymi nocami. Nieuzasadnione jest więc wykonywanie tego zabiegu na wiosnę, wiąże się to prawdopodobnie niewiedzą co do właściwego znaczenia bielenia. Drzewa owocowe bielić należy nie później niż w styczniu, najlepiej zabrać się za to już w grudniu i w razie potrzeby powtórzyć.


Bielenie drzew

Bielimy wszystkie drzewa owocowe oraz niektóre krzewy owocowe, m. in. porzeczki i agrest. Pnie malujemy w pogodny, ciepły i bezwietrzny dzień, przy temperaturze nie niższej niż 4°C, gdy nie występuje ryzyko opadów. Deszcz zmywa wapno i konieczne byłoby kolejne malowanie. Do bielenia pni drzew używamy wapna rozrobionego z wodą. Na 10 litrów wody dajemy około 2 kg wapna. Najlepiej, aby roztwór miał konsystencję śmietany i nie spływał z kory. Możemy również dodać niewielkie ilości glinki, mąki lub farby emulsyjnej, dzięki czemu mieszanka dobrze pokryje korę i ograniczy to jej zmywanie przez deszcz. Dokładnie wymieszany roztwór nanosimy pędzlem na powierzchnię pnia i nasady najgrubszych konarów. Najdokładniej pokrywamy podstawę pnia, sam pień i podstawy konarów.

Bielenie drzew owocowych

Bielenie drzew owocowych

Jeśli drzewa rosną w miejscach nasłonecznionych, powinniśmy pokryć wapnem również najgrubsze konary. Wyższe części gałęzi są najmniej narażone na przemarzanie, dlatego bielenie całych drzew nie jest potrzebne. Szczególnie starannie pokrywamy korę od strony południowej i zachodniej, od której słońce najbardziej ją nagrzewa i ryzyko wystąpienia uszkodzeń mrozowych jest większe. Od tej strony pnie drzew możemy pokryć nieco wyżej, nakładamy również grubszą warstwę wapna. Możemy również ograniczyć się do pokrycia pni jedynie od strony nasłonecznionej, nie zabezpieczy to jednak drzew całkowicie. Bardziej podatne na przemarzanie są również rozwidlenia gałęzi, zalegający tam i topniejący pod wpływem słońca śnieg może powodować w tych miejscach pęknięcia kory. Takie miejscawarto starannie pokryć grubszą warstwą powłoki. Drzewa powinny pozostać białe do końca marca, jeśli wapno zostanie wcześniej zmyte pnie malujemy ponownie.

Inne sposoby ochrony

Bielenie drzew owocowych możemy zastąpić osłaniając pnie słomą, grubym papierem, tekturą falistą lub włókniną. W większości okrywy te mają kolor ciemniejszy od białego, co powoduje większe pochłanianie promieni słonecznych i większe nagrzewanie. Osłony te mają jednak większą grubość i tworzą dobrą warstwę izolującą. Nie należy stosować osłon z foli, gdyż jest ona nieskuteczna i może prowadzić do jeszcze większych uszkodzeń.

Autor: Justyna Przasnyska

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: