Bidens uczep rózgowaty

Bidens uczep rózgowaty

Skomentuj artykuł

Wraz z początkiem wiosny zastanawiamy się zwykle, jakie kwiaty wybrać na swój balkon czy taras. Ciekawym gatunkiem idealnym do tych miejsc jest uczep rózgowaty, zwany także złotym deszczem. Jest to jedna z wielu wspaniałych odmian bidensu, które mogą ozdobić nasz balkon. Naturalnym środowiskiem uczepu są Meksyk oraz USA, a zagościł w naszym kraju ze względu na swoją dekoracyjność i łatwość w uprawie.

Charakterystyka rośliny

W naszym klimacie uczep to roślina raczej jednoroczna, choć można spróbować przechować go przez zimę w pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi ok. 15 st. C. Należy się jednak spodziewać, że w kolejnych latach nie będzie kwitł zbyt obficie. Bidens rózgowaty charakteryzuje się zwisłym, kopulastym pokrojem. Dorasta do ok. 40 cm długości. Rośnie szybko, a jego pędy z czasem rozgałęziają się i zwisają, osiągając nawet 70 cm długości. Wygląda to bardzo efektownie. Dekorację stanowią żółte kwiatu uczepu, ale także intensywnie zielone, pierzaste liście. Kwiaty rośliny odznaczają się piękną barwą, są błyszczące. Zdobią roślinę przez całe lato, a nawet jesień, aż do momentu, kiedy temperatura zaczyna w nocy spadać poniżej 0 st. C.

Jak uprawiać i pielęgnować uczep?

Bidens potrzebuje podłoża żyznego i bogatego w składniki odżywcze. Przed zasianiem rośliny gleba musi być odpowiednio spulchniona. Najlepiej jest użyć specjalnej gleby przeznaczonej dla kwiatów balkonowych, która charakteryzuje się pożądanymi właściwościami. Jej odczyn powinien być lekko kwaśny do lekko zasadowego. Jeżeli zależy nam na obfitym kwitnieniu, należy zapewnić kwiatu wiele słońca i wilgoci.

Jeśli nasz balkon zalicza się do lekko zacienionych, roślina także będzie się dość dobrze rozwijała, lecz może kwitnąć mniej intensywnie. W upalne dni należy pamiętać o podlewaniu uczepu nawet dwa razy dziennie: rano przed wzejściem słońca i wieczorem, kiedy jego promienie nie są już zbyt silne. Wtedy nawet ostre i intensywnie grzejące słońce nie powinno mu zaszkodzić. Nie wolno także zapomnieć o nawożeniu rośliny. Powinna ona mieć dostarczane składniki odżywcze w postaci nawozów przeznaczonych dla roślin balkonowych.

Roślina dobrze znosi przycinanie, dzięki czemu można nadać jej pożądany pokrój i obciąć pędy, które stały się zbyt wybujałe. Jeżeli chcemy rozmnożyć uczep rózgowaty, to nasiona najlepiej jest wysiać do doniczek torfowych. Robimy to na początku maja. Kiedy małe sadzonki mają już po 3 liście, należy uszczknąć ich wierzchołki, co spowoduje piękny rozwój uczepu. Na balkon czy taras można przenieść roślinę po posadzeniu do pojemnika właściwego w połowie maja.

Bidens – uczep rózgowaty

Bidens – uczep rózgowaty

Odmiany uczepu

Oprócz uczepu rózgowatego na naszym balkonie mogą też zagościć następujące interesujące odmiany:

•    Uczep zapaliczkowaty

Odmiana wspaniale nadająca się na balkon czy taras, także miejski. Kwitnie długo, od maja aż do pierwszych przymrozków. Obsypuje się drobnymi, żółtymi kwiatami. Nie jest wymagająca. Potrzebuje jedynie obfitego nawożenia i podlewania. Wtedy, nawet jeżeli nie będzie miała dużo słońca, będzie obficie kwitła. Z tego względu można posadzić ją na balkonie, który nie jest zbyt nasłoneczniony. Najlepiej umieścić ją w dużym pojemniku, by miała dla siebie sporo przestrzeni i nie była ściśnięta z innymi roślinami balkonowymi. Zresztą sama w sobie stanowi piękną ozdobę.

Bidens – uczep rózgowaty

Bidens – uczep rózgowaty

•    Uczep trójlistkowy

Jest rośliną jednoroczną, dorastającą do 90 cm wysokości, ze wzniesioną, zabarwioną nieco na czerwono łodygą. Charakteryzuje się piłkowanymi na brzegach, ciemnozielonymi liśćmi i kwiatami zebranymi w koszyczki o barwie żółto-brunatnej. Kwitnie między lipcem a wrześniem. Porasta stanowiska ze stojącą wodą, takie jak brzegi rzek, rowy, zalewane łąki. W uprawie potrzebuje sporo wilgoci.

•    Uczep zwisły

Roślina jednoroczna z nagą, wzniesioną łodygą, która w jednym miejscu może dorastać jedynie do 10 cm, zaś w innym mieć aż 1 m długości. W odróżnieniu od uczepu trójlistkowego ma liście niepodzielone o lancetowatym kształcie i grubych ząbkach. Charakterystyczną cechą są kuliste, zwisłe koszyczki, mogące mieć nawet 3 cm średnicy. W naturze rośnie na terenach podmokłych, torfowiskach, glebach błotnistych oraz mulistych. Jeżeli chcemy go uprawiać, musimy pamiętać o tym, że wymaga żyznej, wilgotnej gleby.

Bidens – uczep rózgowaty

Bidens – uczep rózgowaty

•    Uczep zwodniczy

Odmiana osiąga od 20 do 100 cm wysokości. Łodygę ma wzniesioną i rozgałęzioną. Liście nie są podzielone. Koszyczki kwiatowe mniejsze niż w przypadku uczepu zwisłego, bo mają średnicę tylko ok. 1,5 cm. Ulubionym miejscem porastania uczepu zwodniczego w naturze są brzegi jezior, stawów czy rowy, a także starorzecza. Kwitnie od sierpnia do października.

Bidens to roślina nadająca się, w zależności od pokroju, zarówno do wiszących pojemników, jak i skrzynek czy mis, które będą niesamowitą dekoracją balkonu. Można z jego zastosowaniem tworzyć kompozycje z innymi roślinami, jednakże warto pamiętać, że silnie się on rozkrzewia i może zagłuszać mniej ekspansywne rośliny. Dla uczepu należy przewidzieć ok. 35 cm długości pojemnika. Kolejną zaletą rośliny, dzięki której zalicza się ją do idealnych roślin balkonowych, jest to, że niestraszne jej wiatry i silne ulewy. Nawet jeżeli nasz balkon jest położony na wyższym piętrze czy nie posiada żadnej osłony, bidens będzie się na nim ładnie prezentował mimo różnych okoliczności przyrody.

Źródła

Czasopismo „Działkowiec” 2/2008 str. 28
„Atlas roślin leczniczych” pod. red. Danuty Rybak, str. 269
Bertram Munker, „Leksykon przyrodniczy. Kwiaty polne i leśne”, str. 214

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: