Biała rzodkiew

Biała rzodkiew

1 komentarzy

Odmiany

Stosunkowo krótki okres wegetacji i możliwość uprawy niemal w ciągu całego okresu wegetacyjnego, pozwala wykorzystać rzodkiew białą jako poplon. Odmiany wczesne (np. „Rex”, „Agata”) można posadzić po zbiorze jesiennego szpinaku, późniejsze na stanowiskach po sałacie i kalarepie, a najpóźniejsze (np. „Monachijska Biała”) po grochu, fasoli lub wczesnych ziemniakach. Coraz popularniejsze są też odmiany rzodkwi japońskiej, których zgrubienia są mocno wydłużone, mniej podatne na parcenie, delikatniejsze w smaku, bardziej soczyste i pokryte cieńszą skórką. Mimo tak wielu zalet przechowują się gorzej od klasycznych odmian i wymagają głęboko uprawionej gleby (wczesne: „Silver Star”, „Tokinashi”, średniopóźne: „Minowase Summer Cross”,  późne: „Okura” ,„Tama Winter”). Ciekawostką może być też bardzo oryginalna odmiana rzodkwi o białej skórce i mocno różowym, prawie czerwonym miąższu – „Mantanghong F1”.


Ochrona przed chorobami i szkodnikami

Uprawiając rzodkiew trzeba pamiętać iż warzywo to należy do rodziny kapustnych, w związku z czym nie wolno go sadzić na zagonach wcześniej zajętych przez inne warzywa z tej rodziny, gdyż w ten sposób naraża się uprawę na wystąpienie wspólnych chorób i szkodników w tym również groźnej kiły kapusty.

W przypadku rzodkwi dość dużym problemem może być także śmietka (uszkadzająca korzeń). W walce z tym szkodnikiem może pomóc okrywanie upraw specjalnymi, gęstymi siatkami, zapobiegającymi przedostaniu się owadów dorosłych. W przypadku rzodkwi taka profilaktyka jest bardzo istotna, gdyż roślin nie powinno się opryskiwać chemicznymi preparatami ochrony, ponieważ zgrubienia łatwo kumulują szkodliwe azotany. Jeśli zmianowanie nie zapobiegnie wystąpieniu choroby lub szkodnika, wtedy najlepiej sięgnąć po preparaty wykonane na bazie składników naturalnych, takich jak wyciągi z roślin bądź owoców.

Wykorzystanie w kuchni

Tradycyjnym sposobem wykorzystania rzodkwi w kuchni jest spożywanie korzenia na surowo (w sałatkach lub na kanapkach), mimo to warto spróbować nieco poeksperymentować z tym ciekawym warzywem, gdyż nadaje się ono również do zapiekania, duszenia i gotowania.

Autor: Katarzyna Józefowicz
Źródła:
1.    „Działkowiec” 6/07 dr Ewa Capecka „Rzodkiew czarna i biała” str. 52
2.    „ABC ogrodnictwa” PWR i L W-wa 1978r. – praca zbiorowa
3.    Wikipedia

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: gladia, Tytuł: czarna gdzie?

    nic nie ma o najpopularniejszej odmianie czarnej rzodkwi!

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: