Newsletter serwisuBazie kotki

Wczesna wiosna to czas, kiedy szczególnie oczekujemy barwnych akcentów w ogrodzie. Bez wątpienia kwitnące wierzby należą do tych roślin, które pozwalają nie tylko szybciej poczuć wiosenny klimat, ale także przenieść go do mieszkania, dzięki kwitnącym gałązkom. Puchate bazie kotki, to jedne z najbardziej rozpoznawalnych oznak wiosennego przebudzenia.

Bazie kotki to bardzo charakterystyczne kwiatostany wierzby, czyli rodzaju Salix, zaliczanego do rodziny Salicaceae. Najbardziej znana wierzba to oczywiście wierzba iwa i to właśnie ona ukazuje nam jedne z najpiękniejszych i najbardziej znanych kwiatostanów tych roślin. Wierzby występują w formie drzew, krzewów oraz krzewinek.

Wierzby są charakterystyczne dla polskiego krajobrazu, ale tylko nieliczne zasługują na uwagę ze względu na kwiatostan. Na świecie doliczono się setek gatunków wierzby z czego w Polsce na naturalnych stanowiskach, występuje prawie 30 gatunków. Wśród nich należy wymienić m.in.

Salix alba (wierzba biała),
Salix caprea (wierzba iwa),
Salix fragilis (wierzba krucha),
Salix bicolor (wierzba dwubarwna),
Salix purpurea (wierzba purpurowa),
Salix lapponum (wierzba lapońska),
Salix cinerea (wierzba szara),
Salix aurita (wierzba uszata),
Salix viminalis (wierzba wiciowa),
Salix daphnoides (wierzba wawrzynkowata),
Salix repens (wierzba płożąca),
Salix reticulata (wierzba żyłkowana).

Reprezentantki rodzaju Salix charakteryzują się znacznym i wielopłaszczyznowym zróżnicowaniem. Jedną z podstawowych różnic są kwiaty, popularnie nazywane baziami. Z punktu widzenia dekoracyjności warto poszukiwać okazy, których wiosenne kwitnienie jest obfite i wyjątkowo oryginalne.

Gatunki wierzby o dekoracyjnych kwiatostanach

Jeżeli chcemy posiadać w ogrodzie wierzbę, która zachwyci bazami  w okresie wiosennym z pewnością należy zwrócić uwagę na bardzo popularną wierzbę Salix caprea. To właśnie jej kwiaty (kwiaty męskie) są najchętniej wykorzystywane przy tworzeniu wiosennych dekoracji. Należy także do cennych roślin nektarodajnych. W stanie dzikim występuje w Europie i Azji, przede wszystkim na terenach wilgotnych, choć jest bardzo tolerancyjna i radzi sobie także na suchszych stanowiskach. Wierzba iwa może osiągać do około 15 m wysokości i występuje w formie krzewu bądź drzewa. Pędy zróżnicowane, okazy męskie charakteryzują się pędami czerwonawymi, natomiast żeńskie bardziej zielonkawymi. Liście osiągają do około 10 cm, są zielone, ale od spodu bardziej szare oraz pokryte włoskami. Kwiaty w formie kotków ukazują się już w marcu, a nawet pod koniec lutego, zanim jeszcze rozwiną się liście. Dekoracyjne są przede wszystkim kwiaty męskie, jajowate, osiągające zazwyczaj około 3 cm długości. Kwiaty żeńskie bardziej podłużne i dłuższe od kwiatów męskich. Wierzba iwa występuje w wielu odmianach z których warto polecić odmianę ‘Pendula’ o parasolowatym pokroju i licznych baziach w okresie wiosennym, ‘Mas’ odmianę o kilkucentymetrowych oraz złocistożółtych kotkach. Warto także zapoznać się z odmianą ‘Silberglanz’.

Kolejnym przykładem wierzby charakterystycznej nie tylko w fazie rozwiniętych liści jest wierzba smocza w odmianie ‘Sekka’.  Jej liście są lancetowate, sięgające nawet kilkunastu centymetrów, ale najbardziej oryginale są pędy, spłaszczone i taśmowate, na których można zaobserwować srebrzyste kotki,  w pełni kwitnienia bardziej żółte. Salix sachalinensis ‘Sekka’ to oryginalny gatunek wierzby osiągający około 3-4 m, kwitnąca wiosną, znajduje zastosowanie m.in.  przy zbiornikach wodnych, zwłaszcza w ogrodach w stylistyce japońskiej.

Wierzba oszczepowata (Salix hastata) w odmianie ‘Wehrhahnii’ zachwyci przepięknym kwitnieniem, a dodatkowo może znaleźć zastosowanie w niewielkich ogrodach, ponieważ osiąga nieduże rozmiary, średnio około metra wysokości. Pokrój krzewu kulisty. Kotki osiągają około 4 cm długości, są puchate, białe (początkowa faza rozwoju) w pełni kwitnienia bardziej żółte. Odmiana świetnie sprawdzi się w ogrodzie, ale nadaje się także do uprawy w pojemniku. Warto pamiętać, że dla zachowania odpowiedniego wyglądu, wierzba oszczepowata wymaga tak jak większość wierzb silnego cięcia.

Oryginalną wierzbą do ogrodu, głównie skalnego będzie wierzba alpejska (Salix alpina), która poza długimi baziami, jest interesująca także ze względu na płożący pokrój. Występująca także w Tatrach, to nie mała atrakcja w ogrodzie, kwitnąca w czerwcu.

Bazie kotki

Bazie kotki

Z górzystych obszarów pochodzi także bardzo dekoracyjna wierzba żyłkowana. Osiągająca do około 15 cm wysokości, zachwyca płożącym pokrojem, dekoracyjnymi liśćmi oraz pięknymi czerwonawymi baziami, osiągającymi do dwóch centymetrów długości. Kwitnienie przypada na lipiec i sierpień. Warto wykorzystać ją w ogrodzie skalnym, będzie stanowiła ciekawe uzupełnienie nasadzeń.

Ciekawym gatunkiem jest także wierzba mupińska (Salix moupinensis) charakterystyczna ze względu na grube i czerwone pędy oraz duże liście, które w początkowej fazie rozwoju są czerwonawe. Bazie mogą sięgać nawet kilkunastu centymetrów długości. Drzewko można nabyć zazwyczaj w formie piennej.

Ze względu na ciemne, prawie czarne kotki, nie można nie wspomnieć o Salix gracilistyla w odmianie ‘Melanostachys’ zwanej wierzbą smukłoszyjkową.

Jakie stanowisko dla wierzby

Zróżnicowane wierzby w przypadku stanowiska łączy światłożądność, a więc powinny być sadzone wyłącznie na słonecznej wystawie, najlepiej zacisznej. Jeżeli chodzi o podłoże, to zależnie od gatunku preferują gleby żyzne i wilgotne do bardziej piaszczystych i suchszych.

Jaka pielęgnować wierzbę

Wierzby zależnie od gatunku są mniej lub bardziej wymagające. Gatunki uprawiane w ogrodzie zazwyczaj wymagają systematycznego cięcia, gdyż tylko wówczas są w pełni dekoracyjnej np. wierzba iwa ‘Pendula’, wierzba całolistna ‘Hakuro Nishiki’. Ogrodowe reprezentantki rodzaju świetnie sobie radzą w warunkach ogrodowych, jeżeli tylko mają słoneczne stanowisko, a w czasie suszy pamiętajmy o  podlewaniu. Formy szczepione na wietrznych stanowiskach najczęściej wymagają palikowania, gdyż spora korona zaszczepiona na pniu, często jest tak dorodna, że przy większym wietrze może dojść to przewrócenia rośliny, a także złamania. Jeżeli chodzi o nawożenie, to korzystajmy z nawozów organicznych. Dobrze przerobiony kompost, z pewnością wystarczy, aby zaspokoić potrzeby rośliny. Oczywiście nawożenie należy dostosować do zasobności podłoża. W razie konieczności można skorzystać z nawozów mineralnych np. uniwersalnej, wieloskładnikowej Azofoski z mikroelementami, która świetnie sprawdza się w ogrodzie.  Większość gatunków wierzby można rozmnożyć poprzez zdrewniałe sadzonki.

Bazie kotki

Bazie kotki

Zastosowanie

Wierzby ze względu na malownicze bazie kotki należą do najpiękniejszych i najwcześniej kwitnących roślin w ogrodzie, parku itp. Najpiękniej będą prezentować się na tle trawnika, a także w kompozycjach z innymi krzewami oraz z roślinami cebulowymi, które przy wiosennym przebudzeniu licznie ścielą rabaty. Nie zapominajmy także o tym, że wierzby świetnie prezentują się przy zbiornikach wodnych.

Uwaga na choroby i szkodniki

Wydawałoby się, że wierzby jako jedne z mniej absorbujących w uprawie roślin, będą odporne są na choroby i szkodniki. Nie mniej jednak, przy znaczących zaniedbaniach, także i one mogą paść ofiarą licznych patogenów, a także szkodników. Warto monitorować rośliny, aby na czas zareagować i nie dopuścić do rozprzestrzenienia się patogenu czy też szkodników.

Biorąc pod uwagę choroby, to z pewnością należy wymienić rdzę, wywoływaną przez Melamopsora spp., a więc grzyby, których obecność rozpoznamy po zmianach na liściach i młodych pędach, na których pojawiają się rdzawe plamki. Rdza wierzby jest groźną chorobą, którą bezwzględnie należy zwalczać. Przy zwalczaniu choroby można skorzystać ze środka o nazwie Biosept Active,  preparatu na bazie ekstraktu z grejpfruta. Zastosowanie tego środka jest przykładem biologicznego zwalczania choroby. Pamiętajmy, aby opadłe i zainfekowane liście  zgrabić i spalić. Przy zwalczaniu chemicznym można zastosować środek o nazwie Score 250 EC. Oprysk powinien być powtórzony kilkakrotnie w odstępach od 7 do 14 dni. Inną chorobą grzybową wartą uwagi jest czerniak wierzby. Wywoływany przez grzyby Rhytisma salicinum, objawia się żółtawymi plamami na liściach, które z górnej strony pokryte są czarną grzybnią. Zainfekowane i opadłe liście tak jak w przypadku rdzy wierzby należy systematycznie grabić i palić, a roślinę opryskać np. Score 250 EC, pamiętając o kilkakrotnym powtórzeniu zabiegu. Parch oraz zamieranie pędów to kolejne zmiany chorobowe, za które odpowiedzialne są grzyby. W przypadku pierwszej choroby, powoduje ona zmiany w formie czarniejących liści, które opadają, a na pędach można zaobserwować charakterystyczne brodawki. Zamieranie pędów, jest chorobą, która jak sama nazwa wskazuje doprowadza do zamierania pędów. Na pędach zaobserwujemy brązowawe plamy. Obydwie choroby możemy zwalczyć  stosując np. Topsin M 70 WP.

Ze szkodników z pewnością należy wspomnieć o wszechobecnych w sezonie mszycach. Przy ich zwalczaniu należy zastosować środek grzybobójczy,  których nie brakuje w sprzedaży. Warto wybierać środki selektywne, które przy zwalczaniu szkodnika oszczędzają owady pożyteczne, które są niezbędne do równowagi biologicznej. Jeżeli będzie zbyt sucho i roślina będzie osłabiona, może zostać porażona przez przędziorka. Jego obecność rozpoznamy po mozaikowych plam na blaszce liściowej, powstałych w wyniku nakłóć na spodniej stronie liścia (przędziorki nakłuwają dolną stronę blaszki liściowej i wysysają soki roślinne). Szkodnika możemy zwalczać stosując środek chemiczny o nazwie Talstar 100 EC. Poza wspomnianymi szkodnikami należy uważać także na rynnicę wierzbową oraz pienika wierzbowego. Ten ostatni żeruje w charakterystycznej pianie, przypominającej ślinę.

Uwagi końcowe

Bazie kotki to ciekawy akcent wczesnowiosennego przebudzenia. Bogactwo gatunkowe rodzaju Salix sprawia, że ogród będzie zachwycał nie tylko wiosennymi baziami, ale także pokrojem, liśćmi oraz barwą pędów, zależnie od gatunku. Wierzby to drzewa i krzewy, które bez wątpienia powinny pojawić się w każdym ogrodzie, niezależnie od powierzchni, a także stylistyki.

Tekst: Grzegorz Bogucki


Oceń artykuł:
przetwarzam....
5.00 / 4 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Ile kwiatów doniczkowych posiadasz?

Nie posiadam roślin

Mniej niż 5

Od 6 do 10

Od 11 do 30

Od 31 do 100

Ponad 100

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]