Babka zwyczajna

Babka zwyczajna

Skomentuj artykuł

Zioła kojarzą się nam najczęściej ze znanymi roślinami przyprawowymi jak tymianek, bazylia czy oregano lub równie znanymi roślinami leczniczymi jak mięta, rumianek lub szałwia. Są one na ogół uprawiane w doniczkach lub w ogródkach, gdyż chętnie z nich korzystamy. Jednak rośliny zielarskie to znacznie większa grupa roślin, z których wiele występuje w stanie dzikim, a niektóre są uznawane nawet za chwasty w uprawach ogrodniczych.

Do takich właśnie roślin zielarskich możemy z powodzeniem zaliczyć babkę zwyczajną (Plantago maior), która jest jednym z kilku gatunków babek spotykanych w Polsce. Właściwie babki tej się nie uprawia, jest bowiem bardzo rozpowszechnionym zielem i rośnie niemal wszędzie. Spotkać ją można zarówno na polnych ścieżkach, dzikich łąkach, leśnych polanach, przy drogach jak i w naszych ogrodach. Jest dość ekspansywnym ziołem i łatwo rozmnaża się z nasion.

Charakterystyka ogólna

Babka zwyczajna to niewysoka bylina, o płaskich, zielonych, szerokich i owalnych liściach, posiadających wyraźne zarysowane, podłużne unerwienie. Przy zerwaniu liścia łatwo można zobaczyć te właśnie „nerwy”, gdyż wystają w formie sztywnych, białych nitek na zewnątrz ogonka liściowego. Liście są skórzaste i dość twarde, w bezpośrednim spożyciu goryczkowate. Tworzą tuż przy ziemi zwartą rozetę, z której od maja do września wyrastają pędy zakończone kłosowato ułożonymi kwiatkami. Jest niewielką roślinką, dorastającą zwykle do ok. 5-20 cm., jedynie pędy kwiatowe są wyższe i mogą osiągać wysokość do ok. 40 cm. Preferuje gleby żyzne i wilgotne, choć równie dobrze czuje się na terenach o lżejszym i bardziej suchym, a nawet piaszczystym podłożu.


Rozmnażanie

Babki mają ciekawy sposób rozmnażania. Po przekwitnięciu na pędzie kwiatowym pojawiają się nasiona w postaci torebek nasiennych. Roślina wydaje ich naprawdę ogromne ilości, dlatego właśnie jest tak rozpowszechniona. Dojrzałe nasiona czekają na wilgotny dzień, kiedy to mogą pokryć się śluzowata substancją. Pozwala im to przyczepiać się do sierści zwierząt i naszych butów, dzięki czemu mogą być roznoszone na znaczne odległości. Nasiona są bardzo pożywne, dlatego bywają dodawane do paszy dla ptaków ozdobnych. Mimo że zbiera się je również w celach leczniczych, to jednak głównym surowcem zielarskim są liście rośliny.

Babka zwyczajna

Babka zwyczajna

Właściwości

Liście babki zwyczajnej zawierają szereg witamin (A, K, C), flawonoidy, substancje śluzowate, kwasy organiczne (np. cytrynowy, cynamonowy), garbniki i sole mineralne (np. magnez, cynk, potas, krzem). Mają silne właściwości przeciwzapalne, powlekające i wykrztuśne. Kiedyś babka często była stosowana w postaci okładów na trudno gojące się rany oraz ukąszenia owadów. Również dzisiaj powoli wraca się do takiego jej zastosowania.

Napary z suszu polecane są przy chorobach żołądkowych, zapaleniach jamy ustnej i gardła, kłopotach z drogami oddechowymi lub uporczywym kaszlu. Może być również pomocna przy oczyszczaniu organizmu z toksyn oraz podniesieniu ogólnej odporności na choroby, przede wszystkim wirusowe.

Babka zwyczajna

Babka zwyczajna

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także