Babka lancetowata - Plantago lanceolata

Babka lancetowata - Plantago lanceolata

Skomentuj artykuł

Powszechnie spotykana w otaczającym nas krajobrazie, babka lancetowata, kryje w sobie wiele właściwości leczniczych. Warto zapoznać się z jej atutami, niech nie kojarzy się nam wyłącznie z zachwaszczonym ogrodem, pastwiskami, zaroślami oraz polanami.

Babka lancetowata zaliczana jest do rodzaju Plantago, obejmującego wiele zróżnicowanych gatunków roślin. Poza babką lancetowatą w naszym krajobrazie występują inne gatunki babki z których najbardziej znaną jest babka zwyczajna (Plantago major).

Wybrane gatunki rodzaju

Nazwa gatunku
Uwagi
Babka zwyczajna

Spotkamy ją m.in. na trawniku, podwórku, pastwisku. Liście gładkie, bardziej zaokrąglone, szeroko jajowate, z podłużnymi, wyraźnie zaznaczającymi się nerwami, nagie, zebrane w różyczkę. Drobne kwiaty tworzą długi, cylindryczny kwiatostan. Roślina sięga do około 30 cm wysokości. Od starożytności znana i ceniona jako roślina lecznicza. Warto wiedzieć, że babka zwyczajna w odmianie, nadaje się także do uprawy w ogrodzie, oczywiście jako roślina ozdobna. Ciekawą odmianą babki zwyczajnej jest odm. ‘Rosularis’. Niezwykła, ze względu na oryginalne, zielone kwiaty.

Babka średnia

Występująca na polanach, wzgórzach, miedzach, charakteryzuje się eliptycznymi, omszonymi liśćmi tworzącymi różyczkę. Liście zaostrzone. Głąbik sięga nawet 50 cm wysokości, kwiaty wonne, zebrane w walcowaty kwiatostan. Kwitnienie rozpoczyna się w maju i trwa do września. Nasiona drobne, czarne, zebrane w torebkach.

Babka górska

Występuje w krajobrazie górskim, w Polsce bardzo rzadka, zagrożona wyginięciem. Wizualnie, bardzo ciekawa, także o walorach dekoracyjnych. Jej wąskie liście tworzą różyczkę, kwiatostan kulisty. Babka górska osiąga do około 15 cm wysokości, a jej kwitnienie przypada na okres letni.

Babka azjatycka

Poszukując dekoracyjnych form rodzaju, warto zwrócić uwagę na babkę azjatycką w odmianie ‘Variegata’, której walorem dekoracyjnym są pstre liście. Ta niewielka roślina nadaje się przede wszystkim na skalniaki.

Babka pierzasta

Gatunek objęty ścisłą ochroną, rzadko występujący w Polsce. Czasem uprawiany w ogrodach skalnych. Pierzaste liście babki pierzastej tworzą rozetę, kwiatostany kłosowate. Kwitnienie przypada od czerwca do września. Roślina jednoroczna lub dwuletnia.


Kilka uwag o budowie

Plantago lanceolata składa się z części nadziemnej i podziemnej. Podziemną część rośliny stanowi kłącze, natomiast nadziemną lancetowate liście oraz głąbik. Liście ostro zakończone z widocznymi nerwami, zebrane w różyczkę. Kwiatostan brunatny, pręciki białawe, a pylniki bardziej żółte. Babka lancetowata, kwitnie od czerwca do września, a jej wysokość w tym czasie sięga nawet 50 cm. Drobne nasiona znajdują się w torebce. Jedna rozeta liści może wytworzyć do kilku łodyg kwiatostanowych, bruzdowanych, wzniesionych.


Czy wiesz że …

Głąbik to bezlistny pęd, zakończony kwiatostanem. Charakterystyczny także dla pierwiosnków.

Miejsce występowania

Naturalne siedliska babki lancetowatej występują m.in. w Europie, częściowo w Azji oraz w Afryce. W Polce jest gatunkiem powszechnie występującym. Naturalne siedliska tej wieloletniej rośliny to przydroża, pastwiska, polany, skarpy, okolice wód, pola uprawne, gdzie traktowana jest jako chwast.

Uprawa i pielęgnacja

Babka lancetowata występuje w zmiennym środowisku, radzi sobie na zróżnicowanym podłożu, choć preferuje podłoże przewiewne, zasobne, dość wilgotne np. piaszczysto- gliniaste. Roślina mało absorbująca, rosnąca na stanowiskach słonecznych do półcienistych.

Nasiona wysiewamy w uprawione, odchwaszczone podłoże, w rzędach. W okresie wzrostu należy podłoże spulchniać, odchwaszczać w razie potrzeby nawadniać.

Rozmnażanie

Plantago lanceolata możemy rozmnożyć generatywnie poprzez wysiew nasion w okresie letnio- jesiennym bądź wiosną. Nasiona kiełkują po około dwóch tygodniach.

Babka lancetowata

Babka lancetowata

Czy wiesz że …

Nasiona babki lancetowatej stanowią przysmak kanarków.

Właściwości lecznicze

Babka lancetowata, podobnie jak babka zwyczajna znana jest ze swoich właściwości leczniczych. Ziele pełne jest substancji bioaktywnych, które pozytywnie wpływają na organizm człowieka.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: