Azalia wielkokwiatowa

Azalia wielkokwiatowa

Skomentuj artykuł

Nawożenie

Rośliny nawozimy specjalnymi nawozami przeznaczonymi dla roślin kwasolubnych, zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Nie przesadzajmy z nawożeniem, gdyż możemy doprowadzić do zasolenia podłoża. Dobrym rozwiązaniem są nawozy o spowolnionym działaniu. Azalie nawozimy maksymalnie do połowy lipca.

Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne

Azalie wielkokwiatowe w zasadzie nie wymagają cięcia, ewentualnie w razie potrzeby. Wyłamywanie przekwitłych kwiatostanów pozytywnie wpływa na  kondycję krzewu.

Rozmnażanie azalii

Jak rozmnożyć azalię wielkokwiatową ?

Chcąc rozmnożyć azalię wielkokwiatową, najlepiej zrobić to poprzez odkłady. Po przekwitnięciu roślin,  wybieramy pęd znajdujący się dość nisko podłoża oraz  delikatnie nacinamy pęd pod węzłem. W podłożu wykopujemy niewielki dołek do którego przytwierdzamy pęd z nacięciem i przysypujemy próchniczym, luźnym podłożem. Wierzchołek pędu mocujemy do palika.

Problemy w uprawie

W przypadku zapewnienia roślinie odpowiednich warunków do prawidłowego rozwoju, łącznie z odpowiednim podłożem, azalia wielkokwiatowa nie powinna być kłopotliwa. W przypadku błędów uprawowych może dojść do zwiększenia podatności tych krzewów na choroby.

Do najczęstszych chorób, które mogą wystąpić na azalii, zaliczymy mączniaka prawdziwego. Jest to choroba grzybowa, objawiająca się mączystym nalotem, który pokrywa nie tylko liście, ale także pąki kwiatowe i kwiaty. Pojawieniu się choroby sprzyja m.in. podwyższona wilgotność oraz zbyt gęste nasadzenia. W przypadku zmian chorobowych, należy zastosować środek grzybobójczy. Opadłe liście należy spalić.

Innym przykładem choroby, ale tym razem fizjologicznej jest chloroza liści. Pojawia się ona wówczas, gdy podłoże nie jest odpowiednio kwaśne, w wyniku czego roślina nie może pobierać z podłoża wybranych składników odżywczych, co przekłada się na żółknięcie liści, spowolnienie wzrostu, a nawet zamieranie roślin.

Ze szkodników, największym zagrożeniem dla azalii jest opuchlak truskawkowiec. Jest to chrząszcz, żerujący na liściach, pąkach, kwiatach. O jego obecności świadczą zatokowo obgryzione liście. Opuchlak truskawkowiec jest zagrożeniem zarówno w formie dorosłej, jak i larwalnej. Larwy żerują w podłożu, w korzeniach, doprowadzając do ich uszkodzenia.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także