Azalia wielkokwiatowa

Azalia wielkokwiatowa

Skomentuj artykuł

Wymagania i pielęgnacja

Aby cieszyć się dobrym zdrowiem azalii wielkokwiatowych, na samym początku należy zadbać o odpowiednie stanowisko. Mimo że są mrozoodporne, to jednak na wietrznych stanowiskach, mogą przemarzać pąki kwiatowe, które zawiązywane są rok wcześniej. Wybierzmy stanowisko półcieniste, odpowiednie będzie także bardziej słoneczne. Przychylniejsze roślinie będzie nasłonecznienie do południa niż po południu. Azalie wielkokwiatowe to dość tolerancyjne krzewy, tak więc przy zapewnieniu pozostałych wymaganych warunków, roślina może sobie doskonale radzić.

Azalia wielkokwiatowa

Azalia wielkokwiatowa

Podłoże

Kluczem do sukcesu w uprawie azalii wielkokwiatowej jest przed wszystkim podłoże, które powinno charakteryzować się kwaśnym odczynem na poziomie nie przekraczającym pH 4,5- 5. Poza odpowiednim pH powinno charakteryzować się wysokim udziałem próchnicy, przepuszczalnością, ponieważ azalie, jak i pozostałe rododendrony nie lubią stojącej wody.

Kiedy sadzić ?

Azalie wielkokwiatowe, sprzedawane w pojemnikach możemy sadzić od wiosny do jesieni. Bardziej wymagające pod względem są różaneczniki i azalie japońskie.

Azalia wielkokwiatowa

Azalia wielkokwiatowa

Sadzenie

Przed posadzeniem azalię wielkokwiatową należy  zanurzyć w pojemniku z deszczówką, w celu pełnego przesiąknięcia bryły korzeniowej. Jak już wspomniano, azalia wielkokwiatowa wymaga kwaśnego podłoża, a w ogrodach, podłoże zazwyczaj nie charakteryzuje się takimi parametrami. W takim wypadku, należy istniejące podłoże wzbogacić kwaśnym torfem, igliwiem, kompostem. Sporządzona mieszanka będzie charakteryzowała się odpowiednim odczynem, żyznością oraz przepuszczalnością.

Pod azalię należy wykopać spory dołek o średnicy około 60- 70 cm, przy trochę mniejszej głębokości (około 40 cm). Rododendrony charakteryzują się płytkim systemem korzeniowym.

Dół powinien mieć spulchnione ścianki, a na dno należy wysypać warstwę, wcześniej przygotowanego podłoża. Dopiero wówczas w dołku umieszczamy roślinę i uzupełniamy podłożem. Całość lekko ugniatamy, uważając aby nie doszło do uszkodzenia systemu korzeniowego. Azalię wielkokwiatową sadzimy na taką głębokość, aby górna powierzchnia bryły korzeniowej, prawie zrównała się z powierzchnią podłoża. Po podlaniu rośliny, stanowisko azalii ściółkujemy warstwą rozdrobnionej kory. Ściółka ograniczy parowanie, co w przypadku krzewu charakteryzującego się płytkim systemem korzeniowym ma duże znaczenie.

Przy sadzeniu wielu sztuk azalii wielkokwiatowych, odstępy między nimi powinny wynieść do około 1,5 m.

Azalia wielkokwiatowa

Azalia wielkokwiatowa

Podlewanie

W początkowym okresie, szczególną uwagę należy zwrócić na podlewanie azalii wielkokwiatowej. Brak wody negatywnie wpływa na przyrost rośliny, a także obfitość jej kwitnienia. Podlewamy w razie potrzeby, ponieważ nadmiar wody także szkodzi roślinie.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także