Azalia doniczkowa

Azalia doniczkowa

17 komentarzy

Azalia doniczkowa jak już zostało wspomniane wymaga podłoża kwaśnego o pH na poziomie około 4- 5, i nie ma mowy, że jej uprawa uda się na podłożu zasadowym. Starajmy się, aby podłoże nigdy nie przeschło, niech będzie wciąż lekko wilgotne. W wypadku nadmiernego przesuszenia, najlepiej doniczkę z azalią umieścić w pojemniku z miękką wodą. Niech dobrze nasiąknie, a następnie trzeba przypilnować, aby nadmiar wody został odsączony. Azalie japońskie lubią wilgoć, ale nie znoszą „mokrych stóp”. Podlewamy letnią wodą. Krzewy nawozimy  od momentu pojawienia się pąków kwiatowych do końca kwitnienia co dwa- trzy tygodnie, a w stanie spoczynku co dwa tygodnie do końca lipca. Na okres letni przesadzamy ją w nowe podłoże oraz  dołujemy w ogrodzie, gdzie przeczeka ten trudny dla niej czas. Pamiętajmy także o jej przycięciu i dbanie o odpowiedni poziom wilgoci. Zadołowaną azalię warto codziennie spryskiwać miękką wodą, aby zapewnić jej  ładny wygląd i po to, aby zwyczajnie bez żadnego problemu przetrwała ten letni  czas. We wrześniu przenosimy ją do chłodnego pomieszczenia, a gdy pojawią się pąki do bardziej reprezentacyjnego miejsca, gdzie każdy będzie mógł podziewać jej kwitnienie. Jeżeli nie mamy ogrodu, ani balkonu można pomyśleć o oknie wschodnim i tam spróbować przetrzymać roślinę.

 

Azalia doniczkowa

Azalia doniczkowa - zdjęcie AnnaMarianna13


Przy zakupie azalii wybierajmy wyłącznie zdrowe rośliny bez oznak chorobowych. Wybierajmy te okazy z przewagą pąków. Koniecznie sprawdzajmy podłoże dostępnych roślin, przede wszystkim stan jego wilgotności. Z azali, z przesuszonym podłożem należy zrezygnować. Roślina po przeniesieniu do domu, najprawdopodobniej zgubi kwiaty i liście. Trzeba unikać błędów uprawnych, ponieważ już w fazie pąków możemy utracić nowo zakupioną roślinę ozdobną.


W przypadku złych warunków i błędów przy pielęgnacji azalii doniczkowych, nie zdziwmy się jak naszą roślinę zaczną nękać choroby oraz szkodniki. Zasychanie oraz opadanie liści i kwiatów azalii może być spowodowane zarówno zbyt przesuszonym podłożem oraz zbyt wysoką temperaturą jak również nadmiarem wilgoci oraz przelaniem rośliny. Jeżeli nasza azalia jest mizerna, blada, nie rośnie i nie chce kwitnąć może to być oznaką niedostatków składników pokarmowych. Blade liście mogą także oznaczać zbyt ciemne stanowisko bądź też duży poziom wapnia. Pamiętajmy, azalie lubią jasne stanowiska choć osłonięte przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi oraz podlewajmy ją wyłącznie miękka wodą. Czarnienie liści może być oznaką zbyt niskiej temperatury, niższej aniżeli 10°C. Z najczęstszych szkodników atakujących azalię należy wymienić przędziorki, których obecność rozpoznamy po żółtych plamach na liściach i charakterystycznej pajęczynce widocznej na spodzie liści.  Poza nimi mogą  pojawić się mszyce oraz  mączliki.

Azalie doniczkowe należą do jednych z najpiękniej kwitnących roślin doniczkowych. Warto pomyśleć o wzbogaceniu kolekcji o tego dalekowschodniego przybysza. Obfitość kwitnienia azalii doniczkowej będzie wystarczającą rekompensatą za czas poświęcony na trochę bardziej absorbującą pielęgnację.  

 

Zdjęcie tytułowe: isia53 

 

czytaj dalej...

17 komentarzy

  1. Dodał: Anna, Tytuł: Nawożenie azalii

    Mam pod opieką duża ilość azalii chciałabym aby jak najdłużej kwitły nie wiem czy w czasie kwitnienia mogę je nawozic i jakim nawozem proszę o pomoc

  2. Dodał: Iwona, Tytuł: Azalia

    Witam,mam azalię od 3 lat i dwa razy do roku kwitnie.Stoi na komodzie przy oknie i podlewam ją codziennie bez nawozu.Teraz też zaczyna kwitnąć z czego bardzo się cieszę.

  3. Dodał: karolla, Tytuł: azalia doniczkowa

    dostałam w prezencie azalię z różowymi kwiatami i dużą ilością pąków. wiedziałam że muszę ją podlewać jak tylko kwiaty zaczynają więdnąć i jak ma sucho w doniczce. stoi sobie w sypialni gdzie światło jest północne z odrobiną zachodniego. w sypialni temp. jest maks. 20 stopni i nie stoi pod kaloryferem ale pod oknem. ostatnio drzewko zaczęło gubić listki i szybko więdną kwiaty. czy powodem może być otwieranie okna w ciagu dnia? czy poprostu już zaczyna okres odpoczynku?

  4. Dodał: amigo, Tytuł: azalia umiera

    pomocy moje cudne kwiatki maja brazowe listki ktore opadaja widac ze sa chore co im jest

  5. Dodał: Monika, Tytuł: azalia na pniu

    witam ja dostałam taką azalie w prezencie,niestety w domu jest suche powietrze i już kwiaty opadają i liście zaczynają opadać:( proszę o poradę co mogę teraz zrobić żeby się nie zmarnowała.

  6. Dodał: mirka, Tytuł: Azalia na pniu

    Jak rozmnaża się azalię na pniu. Jest taka piękna i chciała bym mieć.

  7. Dodał: efka, Tytuł: azalia doniczkowa

    moja śliczna azalia zakończyła kwitnienie i jej kwiaty zaczęły obsychać i wiotczeć, ale wraz z kwiatami zaczęły opadać listki. czy ktoś mi powie dlaczego? roślinka stoi w kuchni, do tej pory wyglądała bardzo zdrowo. co się stało??

  8. Dodał: maja, Tytuł: azalia doniczkowa

    moja azalia ciągle ma nowe gałązki ,ale nie wiem kiedy mam skracać ich i kiedy będzie kwitła.Boję się że utnę przyszłe kwiatostany .

  9. Dodał: Agata, Tytuł: azalia doniczkowa

    podobają mi się azalie i chciałabym je sama rozmnożyć czy jest to możliwe domowym sposobem ,kilka prób tego zabiegu nie powidło się .Używałam ukorzeniacza i nic nie pomogło .Czy jest jakaś inna metoda rozmnażania proszę o podpowiedż

  10. Dodał: rafi, Tytuł: azalia doniczkowa

    a moja tak jak by uschla wszystko opadlo kwiaty i liscie zostalo samo drzewko jak myslice bedzie jeszcze kwitla czy to znaczy ze uschla???

  11. Dodał: DOROTA, Tytuł: azalia doniczkowa

    mam taki problem moja azalia do połowy uschła,wiec ja przesadziłam to co uschło obciełam ale co się okazało w korzeniach miała bardzo dużo żółtych jajek,czy może ktoś wie co to za robak tak oszpecił taki ładny kwiat. Proszę o pomoc

  12. Dodał: Irena, Tytuł: Do Magdy - azalia doniczkowa

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Muszę się pochwalić tym,że azalia,o której wyżej piszę,gdzieś na początku sierpnia zaczęła wypuszczać pąki kwiatowe i dziś pięknie kwitnie,ale przeniosłam ją do domu,bo na dworze,chyba z powodu zbyt chłodnych nocy,kwiaty szybko robiły się brzydkie.Trzymałam ją na dworze,bardzo często podlewałam (konieczne)i zasiliłam nawozem do azalii i rododendronów.Co spowodowało,że teraz zakwitła?To lato było takie,że chwilami były upały,ale też duże ochłodzenia z temperaturą w nocy tylko 11 stopni i chyba to spowodowało okres spoczynku roślin i zaczęły ponownie kwitnąć.Na rododendronach,które mam w ogrodzie też pojawiły się pojedyncze kwiaty i pojawiają się do tej pory. Chyba w tej sytuacji nie posadzę azalii do gruntu,bo boję się,że jednak zmarznie.

  13. Dodał: Dana, Tytuł: azalia doniczkowa

    A mnie azali kwietnie wlasnie teraz.Ma mnostwo pąkow,kwiaty ma białe.Jak czytam to chyba kwitnie w nietypowym czasie jak na azalie w doniczce w mieszkaniu.Rzeczywiscie cieszy oko.

  14. Dodał: Magda, Tytuł: odpowiedz dla Ireny

    Przetrwa!! Moją azalię 3 lata temu przesadziłam do ogrodu (bo tak mi doradzono). Zimuje bez żadnego okrycia. Na wiosnę pięknie "odbija" i jest opsypana kwieciem!! Podlewam ją wodą z dodatkiem nawozu do kwiatów kwitnących, albo do pelargoni (zależy co mam pod ręką). Pięknie się rozrosła!!! W tym roku wiosną znowu przesadziłam ją do dużej donicy i "obnosiłam " po całym domostwie ciesząc oko!!. KWITŁA NIESAMOWICIE!!! . Myślę, że na zimę znowu wsadzę ją do gruntu, bo w donicy korzenie mogłyby przemarznąć. Pozdrawiam

  15. Dodał: ktoś, Tytuł: Jak rozmnożyć ją?

    Mam tą azalię co na zdjęciu na górze jest, tylko kwiaty przekwitły ale cały czas ładnie rośnie i pojawiają się nowe listki... Chciała bym ją rozmnożyć ale nie wiem jak. Ktoś wie?

  16. Dodał: Irena, Tytuł: Azalia doniczkowa

    Kupiłam dziś azalię doniczkową.Na moje pytanie sprzedawca odpowiedział,że można ją posadzić w ogrodzie na stałe i że przezimuje tak jak azalie ogrodowe.Czy to może być prawda,czy raczej jest to niemożliwe.Z zamieszczonych tu opisów widzę,że nie,ale proszę o odpowiedź.

  17. Dodał: Wioletta, Tytuł: ocena kwiatu

    Dziekuje za pomoc bardzo mi sie te uwagi przydały i polecam kwiat azalie

Dodaj swój komentarz

Zobacz także