Astry - kwiaty na każdą porę roku.

Astry - kwiaty na każdą porę roku.

6 komentarzy

Kolejną ciekawą odmianą na którą warto zwrócić uwagę jest aster nowoangielski popularnie nazywany – marcinki nowoangielskie. Astry te mają sztywną, długą, częściowo zdrewniałą łodygę, osiągają wysokość do 2 metrów. Kwiaty różowe, fioletowe lub niebieskie, zamykają się podczas opadów, wieczorem oraz zaraz po ścięciu. Aster nowoangielski jest najpóźniej kwitnącym astrem, kwitnie od września do listopada. Stanowisko uprawy powinno być widne i słoneczne, gleba żyzna i przepuszczalna.  Idealna roślina na rabaty, do grup w ogrodach i parkach.

 

Aster karłowy

Mniej znaną ale jednocześnie naszą krajową odmianą astrów jest aster gawędka. Astry te osiągają wysokość do 80 centymetrów i kwitną od lata to wczesnej jesieni. Kwiaty koloru fioletowego, niebieskiego, różowego lub czerwonego. Stanowisko w uprawie tej byliny powinno być dość słoneczne, gleba lekka, najlepiej wapienna i żyzna. Roślina może pozostać w jednym miejscu przez wiele lat, jednak po kilku latach kwiaty ulegają zmniejszeniu więc warto ją odmłodzić. Astry te rozmnażamy przez podział rośliny matecznej wczesną wiosną. Dość często atakowane są przez mączniaka. Doskonała roślina na rabaty bylinowe oraz do tworzenia grup na tle niskich krzewów ozdobnych.

 

 

Jedynymi astrami nie będącymi bylinami a roślinami jednorocznymiastry chińskie. Astry te w zależności od odmiany osiągają wysokość od 15 do 110 centymetrów. Astry te ze względu na wysokość dzielimy na trzy grupy

 

·         Astry chińskie karłowe – wysokość 15-35 centymetrów

·         Astry chińskie średnio wysokie – wysokość 40 – 65 centymetrów

·         Astry chińskie wysokie – wysokość 70 – 110 centymetrów

 

Liście owalne osadzone na wzniesionych, nieco owłosionych pędach. Kwiaty niezwykle zróżnicowane. Podział astrów chińskich ze względu na układ i wygląd kwiatów:

 

·         Astry chińskie pojedyncze

·         Astry chińskie rurkowe

·         Astry chińskie promieniste

·         Astry chińskie języczkowe

Astry języczkowe ze względu na różny układ kwiatów języczkowych dzielimy na kilka grup z czego najbardziej znane to:

 

·         Astry dachówkowate

·         Astry piwoniowe

·         Astry chryzantemowe

·         Astry koronowe

·         Astry igiełkowe

·         Astry pomponowe

 

Okres kwitnienia astrów chińskich zaczyna się na początku lipca i trwa do końca września. Rośliny te wymagają żyznych, dobrze wynawożonych ziem oraz stanowiska słonecznego. Rozmnażamy kwiaty wyłącznie przez wysiew nasion wczesną wiosna. Należy pamiętać, iż podczas kwitnienia konieczne jest systematyczne podlewanie i zasilanie roślin nawozami mineralnymi. Doskonała roślina w zależności od wysokości na skalinki, obwódki i kwietniki oraz na kwiat cięty.

 

czytaj dalej...

6 komentarzy

  1. Dodał: Bogumiła, Tytuł: też mi nie wzeszły

    :( moje też śpią i trzeba siać następne, nigdy tak nie miałam z tymi kwiatkami...

  2. Dodał: Megi, Tytuł: siew astrów

    Ja już kilka razy siałam astry w ogrodzie ale mi nie schodziły dlaczego?

  3. Dodał: dosia, Tytuł: specjalistka od więdnięcia

    do Ewy to że roślina więdnie to nie zawsze znaczy że ma sucho

  4. Dodał: ewa M, Tytuł: astry uprawa

    myslę,że mają za sucho;ale to wynika tylko z moich obserwacji w moim ogrodzie

  5. Dodał: babcia Wisia , Tytuł: astry jednoroczne

    ja mam ten sam problem . Wyhodowałam sama sadzonki , przesadziłam na grządki i z żalem patrzę jak wypada jeden za drugim . Jak można je uratować ?

  6. Dodał: kwiatuszek, Tytuł: Astry jednoroczne

    Jaka może być przyczyna,że astry niedługo po posadzeniu stają się jakby zwiędłe, brązowieją liście i całkowicie zamierają. Tak dzieje się z nimi każdego roku w moim ogródku a sadzę je w różnych miejscach. Co to za choroba, opryski też nic nie dają.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie