Aronia - właściwości i zastosowanie

Aronia - właściwości i zastosowanie

Skomentuj artykuł

Sok z aronii na zimę i nie tylko

Przygotowanie podobne jak w przypadku nalewki. 2kg owoców aronii oraz kilkadziesiąt liści wiśni dokładnie umyć i gotować przez około 20 minut w trzech litrach wody. Następnie przecedzić i dodać odrobinę kwasku cytrynowego oraz niecałe 2kg cukru. Można spożywać po schłodzeniu i rozcieńczeniu z wodą. Jeżeli chcemy odłożyć do spiżarni na zimę, przelewamy do dokładnie umytych butelek i pasteryzujemy około 10 - 15 minut w zależności od ich wielkości.

Aronia - właściwości i zastosowanie
Aronia - właściwości i zastosowanie

O uprawie aronii słów kilka

Roślina ta nie jest wymagająca w uprawie. Praktycznie obojętny jest rodzaj gleby, w jakiej rośnie, jak również stanowisko, chociaż preferuje miejsca słoneczne. Aronia jest niezwykle wytrzymała na mrozy, dzięki czemu praktycznie nie występują przypadki przemarznięcia tej rośliny. Ponadto wytwarzane przez nią kwiaty są odporne na niskie temperatury, przez co wiosenne przymrozki nie wpływają znacząco na wielkość uzyskanego plonu.

Powinna być sadzona co około 1 - 1,5 metra, w zależności od gleby (na słabych gęściej). W uprawie na owoce, regularnie wycinamy zbyt gęsto rosnące, starsze pędy. Najlepiej owocuje na tych dwu-, do pięcioletnich. Cały krzew potrafi dorastać nawet do 3 metrów wysokości, jednak w uprawie nie pozwala mu się na to ze względu na trudności w czasie zbiorów. Owoce dojrzewają już nawet w drugim roku po posadzeniu i pojawiać się mogą bez problemu przez kilkanaście lat. Plony zbierane są jednorazowo, gdyż wszystkie owoce dojrzałe są jednocześnie, co jest kolejnym dużym ułatwieniem. Roślina wykazuje dużą odporność na choroby oraz szkodniki, dzięki czemu bardzo często można ją spotkać na plantacjach ekologicznych.


Czy wiesz, że…

Polska jest jednym z największych producentów aronii na świecie i duża jej część przeznaczona jest na eksport. Wędruje przede wszystkim do krajów Europu Zachodniej, ale również do Stanów Zjednoczonych. Polską aronię cenią między innymi takie kraje jak Austria, Niemcy, Szwecja, czy Norwegia.

Aronia wytwarza owoce o bardzo cierpkim smaku, przez co praktycznie nie nadają się do bezpośredniego spożycia. Jednak odpowiednio przygotowane smakują wyśmienicie, stanowiąc nie tylko ciekawy sok do niedzielnego obiadu, ale również oryginalną nalewkę na wieczorne spotkania ze znajomymi. Dodatkowo ogromna ilość walorów zdrowotnych sprawia, iż roślina ta powinna być coraz częściej przez nas doceniana.

Paweł S
czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także