Aranżacja ogrodów

Aranżacja ogrodów

1 komentarzy

Aranżując rabaty należy uwzględnić jednorodny styl dla całego ogrodu. Kręte- nieregularne linie są charakterystyczne dla stylu luźnego, całkiem odmiennego od formalnych, bardzo symetrycznych linii stylu formalnego. Możemy pokusić się o zastosowanie mieszanych linii, a więc np. prostych i geometrycznych ograniczeń dla rabat pełnych bardzo naturalistycznie prezentujących się kwiatów. Takie rozwiązanie można odnaleźć w ogrodach wiejskich. Przy tego typu połączeniach trzeba bardzo uważać, aby nie przesadzić z proporcjami. Proporcje poszczególnych elementów zastosowanych w ogrodzie to także bardzo istotna kwestia. Wyraźne różnice pod względem proporcji mogą spowodować efekt przytłoczenia.
   

Stopniowanie nasadzeń (piętrowość) to także bardzo istotna zasada, która pozwala na harmonijne przejścia pomiędzy zróżnicowanymi nasadzeniami. Oczywistym jest, że najwyższe rośliny będą stanowić tło dla coraz niższych. Tworząc rabatę starajmy się uwzględnić rośliny dostosowane do warunków na niej panujących. Nie stosujmy zbyt wielu gatunków roślin. W centralnej części wybieramy rośliny najbardziej atrakcyjne, będące trzonem rabaty, a reszta nasadzeń ma stanowić ich dopełnienie. Przed chaosem uchroni nas zastosowanie około 2-3 gatunków podstawowych. Przy założeniach monochromatycznych korzystajmy z zróżnicowanych odcieni danej barwy tak, aby w takie kompozycje nie wtargnęła nuda. Stosujmy rośliny zróżnicowane, aby dana rabata była atrakcyjna przez cały rok. Przy większych powierzchniach można skorzystać zarówno z drzew i krzewów liściastych oraz iglastych, zimozielonych bylin, roślin jednorocznych pełniących rolę wypełniaczy, cebulowych oraz bylin o sezonowym ulistnieniu. W niewielkich ogrodach uważajmy na rośliny bardzo ekspansywne. W dużych ogrodach można je wykorzystać do obsadzania obszernych terenów pod koronami drzew np. konwalie majową, naturalistyczny ziarnopłon oraz bluszcz pospolity itp.
   

Aranżacja ogrodów

Zależnie od potrzeb można stworzyć  zróżnicowane ogrody . W ogrodach w stylu wiejskim nie powinno zabraknąć zagonów z bukszpanu pełnych zróżnicowanej roślinności, od warzyw i ziół, po rośliny ozdobne. W ogrodzie formalnym skierujmy swoje siły na aranżacje dopracowanych w każdym szczególe kompozycji. Strzyżone bukszpany, tarasy, dróżki, rzeźby, figurki symetrycznie ze sobą zestawione powinny stworzyć ciekawe zestawienie, któremu nie będzie można odebrać specyficznego klimatu. Przy niewielkich ogrodach warto skorzystać z roślin pojemnikowych, które także dadzą wiele satysfakcji. Można stworzyć bardzo ciekawy zakątek wypoczynkowy z zróżnicowanej roślinności- także egzotycznej.
   

Aranżacja ogrodu z pewnością jest zajęciem bardzo przyjemnym i twórczym, ale wymaga co najmniej podstawowej wiedzy z tej dziedziny. Brak wiedzy sprawi, że aranżacja będzie pełna błędów, które w późniejszym okresie z pewnością o sobie przypomną i staną się zmorą, która może nas w niedługim czasie sporo kosztować. Starajmy się tworzyć ogrody spójne i harmonijne. Jeżeli nie posiadamy zmysłu estetycznego ciężko nam będzie osiągnąć zamierzony efekt. Warto wówczas skorzystać z oferty osób zajmujących się aranżacją profesjonalnie bądź zapoznać się z bogatą literaturą dotyczącą powyższych zagadnień. Kierując się zgodnie z podstawowymi zasadami z zakresu projektowania i aranżacji ogrodu z pewnością uda się stworzyć ogród pełen oryginalnych i bardzo ciekawych zakątków. Nie bójmy się także eksperymentować, rozwijajmy pasję, a z biegiem lat aranżacja ogrodu nie będzie dla nas żadnym problemem.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: AniaF, Tytuł: ogród

    Jako, że jesteśmy bardzo zapracowani to firma zakładała nam ogród. Ogród wygląda bardzo ładnie, już nie mogę doczekać się wiosny!

Dodaj swój komentarz

Zobacz także