Antraknoza

Antraknoza

3 komentarzy

Rośliny narażone są na liczne patogeny chorobotwórcze, które powodują zróżnicowane zmiany w całej roślinie bądź też w wybranych  organach. Intensywność porażenia jest  zmienna, jednak nawet niewielkie  porażenie, stanowi  poważne zagrożenie dla rośliny. Objawy obecności patogenu chorobotwórczego mogą być zróżnicowane m.in. nekrozy, więdnięcie, narośle, wydzieliny itp. Jedną z chorób grzybowych dotykających liczne gatunki roślin jest antraknoza, zgorzel powodująca zmiany na roślinie za które odpowiadają grzyby m.in. z rodzaju Colletotrichum.

Choroby grzybowe zaliczane są do najczęstszych chorób roślin ozdobnych i użytkowych. Antraknoza  to jedna z nich,  odpowiadająca za zmiany chorobotwórcze u wielu gatunków roślin. Zapoznanie się z zagadnieniami związanymi z antraknozą pozwoli na zmniejszenie prawdopodobieństwa jej wystąpienia, a także na szybszą diagnozę oraz skuteczniejsze zwalczanie.

Ogólne objawy antraknozy

Za chorobę odpowiadają grzyby, powodujące zmiany w formie miejscowych nekroz na łodygach, liściach a także owocach. Na łodygach zaobserwujemy głębsze, nieregularne, brunatniejące nekrozy, na liściach liczne i drobniejsze plamy. W miejscu porażenia dochodzi do zamierania tkanki. Zmiany chorobowe przy dużym porażeniu opanowują coraz większą powierzchnię rośliny, czego konsekwencją może być opadanie liści a nawet obumieranie całych roślin.

Objawy antraknozy wybranych gatunków roślin

Gatunek
Objawy chorobowe
Malina

Objawy chorobowe dotyczą przede wszystkim pędów, na których można zaobserwować zmienne oraz zagłębione brunatne plamy, na których w okresie letnim widoczne są czarne punkciki będące organami zarodnikowania grzyba. Nasilenie choroby powoduje rozprzestrzenianie się zmian, pokrycie nekrozami większych powierzchni rośliny, także liści, doprowadzając do zamierania pojedynczych pędów a nawet całych roślin.

Porzeczka

Na liściach pojawiają się drobne żółtawe plamy z czasem brunatniejące. Porażenie rozpoczyna się od dolnych liści i z czasem opanowuje całą roślinę, doprowadzając do przedwczesnego opadania liści.

Cebula

Ciemne i duże plamy na łusce, na których można zaobserwować organy zarodnikowania grzyba.

Jeżyna

Takie same jak u maliny.

Fasola

Choroba objawia się licznymi nieregularnymi, podłużnymi, brązowawymi nekrozami na nerwach liści, na blaszce liściowej, pędach, strąkach a nawet nasionach.

Orzech włoski

Porażone drzewo rozpoznamy po brunatnych plamach na liściach, są charakterystyczne, nieregularne z ciemniejszą obwódką. Przy dużym porażeniu plamy tworzą skupiska, a także pojawiają się na owocach.

Ziemniak

Na porażonych roślinach dochodzi do zamierania liści od najwyższych do najniższych. Na pędach zaobserwujemy czarne skrelocja.

Ligustr

Na pędach porażonej rośliny pojawiają się wydłużone, nieregularne i wgłębione brunatne plamy. Przy znacznym porażeniu dochodzi do więdnięcia pędów.

Ogórek

Brunatne plamy na liściach oraz na owocach, doprowadzające do zamierania roślin oraz gnicia owoców

Wykaz wybranych gatunków roślin, wykazujących podatność na antraknozę

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: , Tytuł: antarknoza na orzechu włoskim?

    zdjęcie aktinidii pstrolistnej,mini-kiwi, zdrowiutkiej ,co prawda też na A, zalecenia od lasa do sasa, rośliny doniczkowe z uprawianymi na polu, ogrodniczymi, rolniczymi, groszek pachnący z bratkiem i orzech włoski, dla kogo te zalecenia, nie dla zawodowców, a jak dla amatorów, to zalecacie ostrą chemię osobom nie znającym się na tym, co grozi zatruciem, czy wiecie co robicie?

  2. Dodał: Mirosław, Tytuł: Antraknoza łubinu

    czy może dojść do porażenia całego pola w postaci zasuszenia koncowek roślin

  3. Dodał: Paula, Tytuł: tytuł artykułu a zdjęcie

    Antraktoza, a na zdjęciu: całkowicie zdrowy liść aktinidii pstrolitnej. Brawo.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: