Akebia pięciolistkowa Akebia quinata

Akebia pięciolistkowa Akebia quinata

Skomentuj artykuł

Cięcie

Akebia nie należy do pnączy, które wymagają drastycznego cięcia, ale warto ją przycinać, aby ładnie się zagęściła i nie gubiła liści w dolnej części. Podstawowe cięcie wykonujemy w marcu, zależnie od potrzeby. Z pewnością należy usunąć pędy chore oraz uszkodzone. Co kilka lat usuwamy najstarsze pędy, aby odmłodzić pnącze. W okresie wegetacji możemy wykonać cięcie korygujące, dzięki któremu dopasujemy rozrost akebii do naszych potrzeb.

Akebia pięciolistkowa

Rozmnażanie

Wegetatywne (odkłady i sadzonki) bądź generatywne (nasiona). Najczęściej akebię pięciolistkową rozmnażamy poprzez odkłady. Wybrany pęd należy przygiąć do podłoża i w wybranych miejscach zadołować, przysypując podłożem.

W przypadku rozmnażania generatywnego, nasiona możemy wysiać w przepuszczalne podłoże, wiosną po stratyfikacji.


Zastosowanie

Egzotyczna akebia pięciolistkowa jest pięknym i delikatnym pnączem, które może stać się dekoracją zakątka wypoczynkowego, ogrodu, a także tarasu. Altany, trejaże, ogrodzenia, pergole, mury, kraty, a nawet pnie drzew, to odpowiednie podpory dla tego pnącza. Warto zaprosić ją do ogrodu, na działkę, gdzie może pełnić funkcje rośliny okrywowej.

W swoich ojczystych stronach (m.in. Chiny) traktowana jest także jako lecznicza.

Uwagi końcowe

Akebia pięciolistkowa jest pnączem półzimozielonym, a jej liście długo utrzymują się na pędach. Dopiero przy silniejszych mrozach zaczynają opadać. Poza tym nie jest podatna na choroby i szkodniki, choć należy ją monitorować, bo sam fakt, że nie jest podatna nie oznacza, że szkodniki nie wystąpią.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: