Agrest - uprawa i odmiany

Agrest - uprawa i odmiany

1 komentarzy

Przy uprawie szpalerowej krzewy są prowadzone przy rusztowaniach. Na rusztowania składają się słupki, wkopane co kilka metrów oraz rozprowadzony między nimi drut. Znajduje się on na trzech wysokościach i powinien być ze stali nierdzewnej. Pionowe pędy przytwierdzane są do rusztowania. Przy szpalerowej uprawie agrestu możemy zastosować sposób jedno, dwu bądź trzy pędowy. Im więcej pędów tym odległość miedzy krzewami powinna być większa. Odpowiednio 30- 60- 80 cm. Pielęgnacja szpaleru polega na usuwaniu nowych pędów u nasady i cięciu wyłącznie bocznych gałęzi, skracając je na około 15 cm od nasady. Po kilku latach stare pędy można zastępować nowymi. Prawidłowe cięcie krzewów zdecydowanie wpłynie na lepsze owocowanie. Poza cieciem ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest także nawożenie. Poza stosowaniem kompostu, co kilka lat obornika niedobory składników możemy uzupełniać także nawozami mineralnymi. Nawozy azotowe stosujemy wczesną wiosną, a potasowe i fosforowe jesienią. W przypadku suchych lat krzewy wymagają uzupełniania niedoborów wody. Dla ograniczenia parowania oraz ekspansji chwastów warto skorzystać ze ściółkowania podłoża. Agrest możemy rozmnożyć poprzez odkłady.
   

Jedną z najczęstszych chorób niszczących plony agrestu i spowalniającą wzrost  krzewów jest amerykański mączniak agrestu. Objawia się pojawieniem białego z czasem brązowiejącego nalotu na liściach, jak również pędach i owocach. Zależnie od odmiany odporność na mączniaka jest zróżnicowana. Porażone owoce nie nadają się do konsumpcji. Grzyb będący sprawcą tej choroby zimuje m.in. na pędach, tak więc walcząc z nim, należy usuwać i palić porażone pędy. Można stosować także środki ochrony roślin. Pierwszy oprysk należy wykonać jeszcze przed kwitnieniem, a kolejny po zbiorze owoców. Kolejną z chorób o której należy wspomnieć jest opadzina liści porzeczek, która także poraża krzewy agrestu. Objawia się pojawieniem ciemnych plam, które z czasem prowadzą do zasychania i opadania liści. Możemy z nią walczyć zgrabiając i paląc opadłe liście oraz zapewniając słoneczne stanowiska.  Przy dużym porażeniu należy wykonać oprysk odpowiednim środkiem ochrony roślin.  Uważajmy również na czarną plamistość agrestu.
   

Osłabione krzewy narażone są również na szkodniki. Najczęstsze z nich to wielopąkowiec porzeczkowy oraz brzęczak porzeczkowy. Pierwszy z nich objawia się rozdętymi pąkami, które przestają się rozwijać i zaczynają zasychać. Porażone pędy należy usunąć i spalić. Brzęczak porzeczkowy ogałaca rośliny z liści i to w dość krótkim czasie. Niebezpieczne są owady w stadium larwalnym, których w okresie wegetacji może być kilka pokoleń. Przy niewielkiej ilości krzewów larwy można usuwać ręcznie, lecz na plantacjach nie obędzie się bez zastosowania środków ochrony roślin. Pozostałe szkodniki mogące wystąpić na krzewach to: piłecznica agrestowa, mszyce, przędziorek chmielowiec, plamiec agreściak.
   

Wśród popularnych odmian agrestu należy wyróżnić "Biały Triumf" . Odmianę doskonałą na przetwory, charakteryzującą się dużymi, zielono żółtymi owocami. Wykazuje ona dużą plenność, silny wzrost i mniejszą podatność na amerykański mączniak agrestu. Do najwcześniejszych odmian zalicza się "Najwcześniejszy Heninga" . Jej owoce są małe, ale za to bardzo słodkie i smaczne. Czerwonymi owocami charakteryzuje się "Czerwony Triumf". Dość plenny, ale podatny na amerykański mączniak agrestu. Jego owoce dojrzewają około połowy lipca. Znaną odmianą jest także "Zielony Butelkowy". Ta angielska odmiana może poszczycić się dużymi owocami. Niestety także podatna na amerykański mączniak agrestu.

Zdjęcie : amoretka39

1 komentarzy

  1. Dodał: Gary, Tytuł: To co się zmieniło z agrestami...

    Niestety ale agrest ZIELONY BUTELKOWY - Grune Flashenbeere nie jest popularną odmianą i nikt go w Polsce nie posiada, a szkoda. Najwcześniejszy Honinga też jest nieosiągalny "Honings Fruheste". A ciągle w artykułach i opisach ludzie piszą że popularnymi odmianami są: Siewka Maurera Najwcześniejszy z Nieuwied Najwcześniejszy Honinga Lady Dalamere Prawda jest taka że nigdzie w Polsce nie można dostać żadnej z tych odmian. One już prawdopodobnie wyginęły i zostały zastąpione nowymi odmianami odpornymi na mączniaka takimi jak : Hinnonmaki Rot Hinnonmaki Gelb Hinnonmaki Grune Kamieniar Niesłuchowski Kati Pax Reflamba Reverta Rolanda Rolonda Remarka Redeva Lady Late Invicta Karat Karlin Captivator Spinefree Prim Sadko Rixanta Rodnik Krasnoslowiańskij Puszkińskij Black velvet itd.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: