Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
13 z 13

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Lipa drobnolistna – Tilia cordata Mill

Lipa drobnolistna – Tilia cordata Mill

0 komentarzy

Opis:

Tilia cordata Mill występuje z małymi wyjątkami od zachodu Europy po zachodnią Syberię. W Polsce typowa dla grądów. Należy do rodziny lipowate (Tiliaceae). Jest to spore drzewo, osiągające nawet 40 metrów wysokości, o koronie- w młodym wieku stożkowatej a później bardziej półkulistej, dość nisko osadzonej. Pień w początkowym okresie gładki, kora z wiekiem coraz bardziej podłużnie spękana. Liście małe (3-7 cm), okrągławojajowate, na szczycie zaostrzone, ciemnozielone z wierzchu a spodem sinawe, na jesień przebarwiają się na żółto. Kwiaty pojawiają się w czerwcu/lipcu o barwie żółtobiałej, intensywnie pachnące, znajdujące się po 4-11, w wzniesionych wierzchołkach, które mogą sterczeć nawet ponad liśćmi, co jest charakterystyczne dla tego gatunku. Wiek osiągany zazwyczaj przez ten gatunek to 200 lat, choć są również okazy, które osiągają około 1000 lat. Popularne jej odmany to m.in. ‘Erecta’, ‘Rancho’, choć u nas prawie niespotykane.

Uprawa:

Lipa drobnolistna wymaga stanowisk słonecznych do półcienistych, niepodmokłych, gleby żyznej, lekko kwaśnej, do wapiennej. Jest ona odporna na wysokie temperatury, dzięki czemu dość dobrze znosi suszę. Poza tym potrafi się dostosować do panujących warunków. Zastosowanie Ze względu na swój postawny pokrój, wykorzystywana jest do pojedynczego sadzenia w parkach nasadzeniach osiedlowych, wiejskich jak i również grupami przy alejach.

Zbiór i Konserwacja:

Lipa to roślina lecznicza. Jako surowiec zielarski wykorzystujemy kwiaty lipy. Kwiaty zbieramy na samym początku kwitnienia. Zrywamy kwiatostany składające się z kilku zrośniętych kwiatów. Suszymy w dobrze przewiewnych pomieszczeniach, z ograniczonym dostępem światła, najlepiej w temperaturze nie przekraczającej 40⁰C. Zioła przechowujemy w ciemnych dobrze zamkniętych pojemnikach.

Właściwości i działanie lecznicze:

Związki zawarte w kwitach lipy pobudzają pracę gruczołów trawiennych, poprawiają przemianę materii, a także działają moczopędnie. Kwiaty lipy są cennym środkiem napotnym, stosowanym w leczeniu przeziębień, anginy i grypy. Substancje zawarte w lipie wpływają uspokajająco a także mają działanie poprawiające koncentrację. Najlepsze efektu przy leczeniu przeziębień uzyskuje się łącząc wywar z lipy z sokiem z malin.

Zimowanie:

Mrozoodporna.

Uwagi:

Ceniona ze względu na swoją miododajność. Autor opisu – Sargon.

  • Bambus ogrodowy – uprawa i pielęgnacja HIT
    Bambus ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

        Bambusy to wciąż mało popularne rośliny w naszych ogrodach. Wiele ludzi boi się ich egzotyki i nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że wiele odmian jest mrozoodpornych i zimy w naszym klimacie nie są im straszne. Warto jest zwrócić na nie uwagę, gdyż mogą b

    Przeczytaj więcej...
  • Altany ogrodowe
    Altany ogrodowe

        Któż z nas nie chciałby po całym dniu ciężkiej pracy, bądź nauki, usiąść w zaciszu własnego ogrodu i otoczonym przez przyrodę wreszcie odpocząć. Właśnie po to budujemy swoje ogrody, by stały się swego rodzaju oderwaniem od szarej rzeczywistości. Miejscem id

    Przeczytaj więcej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha