Dodaj zdjęcie rośliny

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Kminek, Kminek zwyczajny

Kminek, Kminek zwyczajny

0 komentarzy

Opis:

Kminek to jedna z najstarszych znanych i wykorzystywanych przez człowieka roślin przyprawowych. Znaleziono jego ślady w wykopaliskach z młodszej epoki kamienia, bardzo popularny był również w starożytnym Egipcie. Kminek zwyczajny to roślina dwuletnia, występująca pospolicie na terenie prawie całej europy, północnej Afryki oraz wschodniej Azji. W Polsce spotykamy kminek na miedzach, łąkach i przydrożach. W pierwszym roku od wysiewu pojawia się rozeta pierzastych liści, w drugim natomiast, wysoka dość rozgałęziona łodyga. Roślina osiąga wysokość do 1 metra, liście podwójnie lub potrójnie pierzaste. Na końcach łodyg pojawiają się białe lub różowe kwiaty zebrane w złożone baldachy. Po przekwitnięciu pojawiają się owoce, które po dojrzeniu rozpadają się na dwie rozłupki.

Uprawa:

W uprawie ogrodowej kminek zwyczajny wymaga żyznej, dobrze przepuszczalnej gleby, z dużą zwartością wapnia. Stanowisk słoneczne, w miejscach mniej słonecznych wytwarza mniej olejków eterycznych. Rozmnażanie przez wysiew nasion wczesną wiosną (marzec, kwiecień , ale wysiewu możemy dokonywać do końca czerwca). Nasiona kiełkują po tygodniu. Kminek może być atakowany przez szkodniki – połyśnica marchwianka.

Zastosowanie:

Doskonała roślina przyprawowa, stosowana do ogrodów wiejskich oraz do ogródków ziołowych.

Zbiór i Konserwacja:

Nasiona do celów przyprawowych zbieramy w pierwszej połowie lipca, zawsze w godzinach porannych. Następnie wiążemy w snopki i suszymy. Po wysuszeniu snopki młócimy i przesiewamy owoce przez sita. Nasiona przechowujemy w płóciennych woreczkach.

Przyprawa i jej zastosowanie:

Wartość przyprawową mają przede wszystkim dojrzałe owoce kminku. Owoce mają brązową barwę, silny korzenny zapach oraz charakterystyczny aromatyczny ostry smak. W niektórych krajach w gastronomi wykorzystuje się również świeże liście kminku. Nasiona jako przyprawy wykorzystywane są do doprawiania potraw z kapusty, kapusty kiszonej, sałatek warzywnych, potrwa z wieprzowiny i baraniny oraz do gęsi i kaczek. Piekarze bardzo chętnie dodają kminek do pieczywa. W sprzedaży dostępne są również likiery i wódki aromatyzowane kminkiem.

Właściwości i działanie lecznicze:

Kminek zwyczajny ma właściwości wiatropędne i rozkurczowe. Najczęściej stosowny w nadmiernej fermentacji jelitowej, przy wzdęciach i utracie apetytu. Olejki eteryczne zawarte w nasionach kminku działają toksycznie na robaki jelitowe. Roślina mlekopędna, zalecana kobietom karmiącym.

Kwitnienie:

Kminek kwitnie od maja do końca lipca.

Zimowanie:

Roślina dwuletnia , mrozoodporna.

Uwagi:

W średniowieczu zioło to było uważane za talizman chroniący przed czarami oraz zapewniał ochronę kochanków od grzechu.

Wybrane oferty z naszego sklepu:

  • Podlewanie roślin ogrodowych
    Podlewanie roślin ogrodowych

      Podlewanie roślin jest czynnością niezwykle ważną, a właściwie niezbędną dla dobrego rozwoju naszych zielonych zakątków. Z powodu braku wody większość roślin usycha i ginie. Odratowanie przesuszonych okazów jest niejednokrotnie niemożliwe. Jednak z po

    Przeczytaj więcej...
  • Lampy ogrodowe
    Lampy ogrodowe

        Lampy ogrodowe pełnią w ogrodzie bardzo ważną funkcję. Poza tym, że oświetlają go wieczorem, to nadają mu także odpowiedni klimat co sprzyja dobremu wypoczynkowi. Powodują, że nawet późną porą możemy podziwiać nasze rośliny czy spotykać się z przyjaci&oa

    Przeczytaj więcej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha