Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 107

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Klon zwyczajny, klon pospolity – Acer platanoides

Klon zwyczajny, klon pospolity – Acer platanoides

8 komentarzy

Opis:

Należący do rodziny klonowatych (Aceraceae), występujący w Europie, za wyjątkiem południowo-zachodniej Azji, bardzo popularny w naszym kraju, o wieku do 150 lat. Jest to spore drzewo, dochodzące do 30 m wysokości, charakteryzujące się ciemnoszarą korą, rozłożystą, bardziej kulistą koroną o szerokości nawet do 15 m. Liście pięcio lub siedmioklapowe (10-20cm), od góry błyszczące gładkie, a od spodu jaśniejsze. Kwiaty jednopienne, żółtawozielone, zebrane w baldachogrona na końcach pędów, rozwijające się w marcu-kwietniu, a owoce to skrzydełka szeroko rozwarte. Klon pospolity, posiada dość płytki system korzeniowy do sercowatego. Z najbardziej cenionych odmian tego gatunku, należy wymienić ‘Schwedleri’ o jaskrawoczerwonych liściach wiosną, następnie brunatniejące, latem jakby zwiędnięte, przebarwiające się ku zieleni, (choć nie do końca), za wyjątkiem ogonków i nerwów, które są nadal czerwone. Kwiatostany czerwone, ‘Faassens Black’, która charakteryzują ciemnopurpurowe liście przez cały okres wegetacji, ‘Globosum’ – o kulistej, bardzo zwartej koronie, jest to odmiana krzaczasta, jednak najczęściej dostępna w formie piennej, o słabym wzroście, ‘Drummondii’ o stożkowej koronie, średniej wielkości i biało obrzeżonych liściach.

Uprawa:

Acer platanoides wymaga gleb żyznych i próchniczych, choć na zwykłej, przeciętnej też sobie poradzi. Przy wyborze stanowiska unikać podmokłych terenów, zasolenia, gleb piaszczystych i kwaśnych. Klon pospolity poradzi sobie zarówno na słońcu jak i półcieniu, wytrzymały na wiatry. Ogólnie nie jest zbyt wymagającym drzewem.

Zastosowanie:

Klon zwyczajny, ma wszechstronne zastosowanie, ze względu na jego zdolności przystosowawcze do nowych warunków. Jest on jednym z najbardziej popularnych drzew zarówno na terenach otwartych, krajobrazie wiejskim, jak i miejskim. Stosowany pojedynczo lub grupowo w parkach, jako drzewa przydrożne, przy ulicach, terenach zieleni, alejkach. Barwne odmiany są znakomitym dodatkiem ożywiającym nasadzenia drzewiaste.

Zimowanie:

Mrozoodporny, choć młode rośliny mogą ucierpieć w wyniku silnych mrozów (pęknięcia kory).

Uwagi:

Możemy się spotkać z plamami na liściach klonu, które na początku zabarwione są na żółto a z czasem czernieją. Przyczyną jest grzyb Rhytisma acerinum. Autor opisu – Sargon.

Zobacz więcej zdjęć: klon zwyczajny

  • Podkłady kolejowe w ogrodzie i na działce
    Podkłady kolejowe w ogrodzie i na działce

        Bardzo często w naszych ogrodach spotykamy stare podkłady kolejowe. Podkłady wykorzystywane są do budowy ścieżek ogrodowych, wjazdów, umacniania ziemi na skarpach i rabatach. Czasem można je spotkać na tarasowych ogrodach skalnych czy jako element maskujący

    Przeczytaj więcej...
  • Taras ogrodowy
    Taras ogrodowy

        W dzisiejszym artykule zajmiemy się kolejnym elementem ogrodu, który służyć nam będzie przede wszystkim do wypoczynku, a także do organizowania letnich spotkać ze znajomymi lub nawet niedużych imprez w ogrodzie. Chodzi tutaj mianowicie o taras ogrodowy, kt&

    Przeczytaj więcej...

8 komentarzy

  1. Dodał: Edyta, Tytuł: Klon palmowy

    Zależy jak te liście usychają. Całkiem możliwe, że powodem usychania liści jest szrotówek kasztanowcowiaczek - to motyl, którego larwy żerują wewnątrz liścia. Na jesień dobrze jest palić liście aby obniżyć populację tego szkodnika - żadne opryski na niego nie działają ponieważ chronią go blaszki liścia, pod którymi żeruje. Powodem usychania liści mogą być również inne patogeny. Musiałaby Pani po prostu poczytać o chorobach liści i porównać zdjęcia takich chorób ze stanem swojego drzewa. Pozdrawiam serdecznie.

  2. Dodał: maria, Tytuł: Klon palmowy

    Byłabym wdzięczna za podpowiedż co się dzieje z moim klonem palmowym.Jak zwykle teraz jest piękny,liscie zdrowe gdzies około lipca liście na koncach zasychają i nie wyglada ladnie i tak jest od 2 lat co to jest?

  3. Dodał: Uczennica gimnazjum., Tytuł: zastosowanie

    ciekawej by bylo dodać również zastosowanie w medycynie Klona pospolitego. Dużo uczni korzysta z takich stron jak ta a tu niestety nie ma takiego zastosowania. Pozdrawiam.

  4. Dodał: miłośnik roślin, Tytuł:

    Myśłe, że klon na mały ogródek to za duże drzewo. Lepiej posadzić więcej małych roślinek.

  5. Dodał: Sargon, Tytuł:

    Zapomniałem dodać, że są odmiany, które można wykorzystać w ogrodzie. Są one naprawdę bardzo dekoracyjne. Pozdrawiam!

  6. Dodał: Sargon, Tytuł:

    Klon osiąga nawet 30 m wysokości i 15 m szerokości. To olbrzymie drzewo dość szysbko rosnące. W mojej ocenie nie nadaje się do małego ogrodu i za wiele, wiele lat będzie stanowić problem.

  7. Dodał: bazyl, Tytuł:

    Mieszkam w szeregowcu.Każdy z mieszkańców posiada 60m2 ogródek. W ub.roku, w ogródku zasiał mi się klon.W tym roku ma już ca 30 cm.Czy powinnam go pozostawić, czy wykopać? Czy nie będzie to zaduże drzewo w tak małym ogrodzie? Czy w przyszłości może przeszkadzać sąsiadom.

  8. Dodał: Kamisia, Tytuł:

    Fajne te klony hehehe Pozdro dla wszystkich

Dodaj swój komentarz

Captcha