Newsletter serwisuEncyklopedia kwiatów i roślin

Kalatea, Ostrzeszyn - Calathea

Dodaj zdjęcie rośliny

  • Kalatea, Ostrzeszyn - Calathea
  • Kalatea, Ostrzeszyn - Calathea

Dodatkowe: 25 z 148

Pozostale zdjęcia: Kalatea, Ostrzeszyn - Calathea
Opis:

Kalatea należy do rodziny Marantaceae i odznacza się sporą ilością gatunków, pochodzących głównie z Brazylii. To, co decyduje o atrakcyjności tej rośliny to bardzo dekoracyjne liście, które zmienią oblicze każdego wnętrza. Ostrzeszyn jest rośliną wymagającą i najlepiej czuje się w warunkach szklarniowych, tropikalnym oknie kwiatowym. Dzięki pracom hodowlanym niektóre z gatunków Calathea potrafią zaakceptować warunki panujące w mieszkaniu. Wśród najpopularniejszych należy wymienić: Kalatea Makoya (Calathea makoyana) o owalnych, jajowatych liściach o średnicy 20-25 cm, osadzonych na długich ogonkach. Na jasnozielonych liściach znajdują się mniejsze lub większe, ciemne plamy, tworzące określony wzór. Wysokość gatunku dochodzi do 60 cm. Kalatea lancetolistna (Calathea lancifolia) o podłużnych lancetowatych liściach z podłużnym ciemnym deseniem, a spodnia część liści purpurowoczerwona. U starszych okazów mogą się pojawić niepozorne, białe kwiaty. Kalatea obrzeżona (Calathea picturata) o wzniesionym pokroju, podłużnych i owalnych liściach z charakterystycznymi białymi pasmami w środku i z ciemnozielonym obrzeżem. Kalatea pręgowana (Calathea zebrina) o liściach zielonych z dekoracyjnymi czerwonymi paskami na zewnętrznej stronie i czerwone od spodu. Kalatea falistolistna (Calathea rufibarba) charakteryzująca się wąskimi, lancetowatymi liśćmi, które są falowane na obrzeżach. Mają one barwę ciemnozieloną z połyskiem, od spodu przybierają odcień czerwonawy. Jej wysokość wynosi około 30 cm. Kalatea ozdobna (C. Majestica) bardzo dekoracyjna dzięki jasnym liniom na ciemnozielonym tle. Jest ona nieco wyższa od przedstawionych powyżej gatunków, osiągająca do 100 cm. Oprócz gatunków, których dekorację stanowią wyłącznie liście, możemy się spotkać również z gatunkiem, którego główną dekoracją są kwiaty. Mowa oczywiście o Kalatea żółtokwiatowa (Calathea crocata), która w okresie zimowym wydaje szafranowożółte kwiaty. Oczywiście, aby zakwitła wymaga specjalnych warunków, którym ciężko jest sprostać w mieszkaniu (może stać na zamkniętym oknie, ogrodzie zimowym, szklarni, jasnej łazience).

Uprawa:

Calathea wymaga stanowiska jasnego, (choć nie w pełnym słońcu) lub półcienistego oraz dostatecznie ciepłego (18- 22ºC) z wysoką wilgotnością powietrza, zwłaszcza w okresie wydawania nowych liści. Po okresie wegetacji, rośliny przechodzą w stan spoczynku i w tym okresie zapewniamy im niższą temperaturę 13-16ºC. Jako podłoże, dla przedstawionych gatunków stosujemy substrat próchniczy z dodatkiem ziemi (pH 5- 6) a przesadzamy każdego roku w okresie letnim. W pielęgnacji tych roślin zwracamy szczególną uwagę na podlewanie. Należy zapewnić stale wilgotne podłoże, często zraszamy, oraz uważamy, aby nie przesadzić z tą wilgocią, ponieważ nadmiar wody również może zaszkodzić. Podlewamy letnią, miękką i odstałą wodą. Nawożenie umiarkowane od marca do września, co dwa tygodnie. Kalateę rozmnażamy poprzez podział, wyrośniętych już roślin, zapewniając wysoką temperaturę również podłoża.Uwagi:

Zbyt suche powietrze sprzyja pojawianiu się przędziorków, jak i również powoduje zwijanie się liści. Autor opisu – Sargon.

Zobacz więcej zdjęć: kaltea - calathea

Oceń artykuł:
przetwarzam....
5.00 / 5 razy oceniany

Wybrane oferty z naszego sklepu:

Artykuł ma 60 komentarzy:

trzeba jedynie dodac iz ta piekna roslina jest trujaca dla zwierat domowych!!!!

dodał(a): joanna mrowiec

Tytuł: zapytanie

JAK DUŻA ROŚNIE CALATHEA?

dodał(a): ALICJA

Zależnie od odmiany najczęściej 20-100 cm. Przy czym najpopularniejsze odmiany są raczej "niskie".

dodał(a): Sargon

Moja kalatea ma prawie metr wysokosci.

dodał(a): Monika

Tytuł: kalatea

moja przez niewiedze upadła po ścieńciu liści i przesadzeniu oraz spryskaniu odżyła.

dodał(a): tata32@.tlen

Tytuł: Calathea Rubibarba

Ostatnio dostałam odmianę calathea rubibarba, proszę o radę jak o nią dbac żeby jak najdłużej cieszyła swoim widokiem.

dodał(a): rene

Tytuł: Pytanie

Czy calathea crocata może stać na wschodnim oknie?

dodał(a): Izabela

Tytuł: Calathea

Roślina wymaga bardzo wilgotnego powietrza i miejsc lekko zacienionych. Może być postawiona np. na półce przy oknie wschodnim lub północnym.

dodał(a): Kornel

Tytuł: Jak uratować calatheę crocatę?

Zaczęły się pojawiać na liściach brązowo-żółte plamki i pokryte są jakby białym kurzem? Podejrzewam, że to jakaś choroba lub szkodniki? Proszę mi doradzić co mam zrobić by ją uratować?

dodał(a): Halina

Tytuł: Problem z młodymi liśćmi!

Moja kalatea wydaje właśnie nowe liście, ale niestety wydają się chore. w miejscu gdzie wyrastają ze starego liścia robią się brązowe i wiotkie. Jaka może być tego przyczyna?

dodał(a): Magda

Tytuł: suche kwiatki

Moja Calathea crocata ma brązowe, uschnięte kwiatki. Czy mam je pobcinać? Jak długo ona kwitenie i ile razy do roku?

dodał(a): Róża

Czy brązowo-żółte plamki na liściach to jakaś choroba jak tak to poproszę o lekarstwo

dodał(a): kllklk

Tytuł: Pytanie

Co się dzieję,jeżeli pojawia się na ziemi w doniczce biały kożuch jak pleśń

dodał(a): Aisaba

moja calathea pod lisciami ma rose jest ona klejaca czy to jakas choroba i czym moge ja spryskac?

dodał(a): katarzyna

Tytuł: odpowiedż dla ALICJI

CALATHEA ROŚNIE DO 30 CM WYSOKOŚCI

dodał(a): mari

Tytuł: Kalatea

Moja Kalatea ma 60 cm wysokości i wypuszcza bardzo dużo nowych liści. Natomiast końcówki dorodnych,lancetowatych liści robią się suche. Chciałabym wiedziec, jaka jest tego przyczyna.

dodał(a): Maria

Tytuł: usycha

Moja kalatea usycha, co mam robić??

dodał(a): Ania

Tytuł: ???

Mam pytanie, mam tego kwiatka od 4 dni, kwiat jest podlewany a zawsze na wieczór opadają mu liście. Czy ten kwiat tak już ma, czy po prostu oznacza to że ma za mało wody???

dodał(a): Sylwia

kiedy pojawia sie bialy kozuch to znaczy ze ma za mokro trzeba poczekac az ziemia przeschnie

dodał(a): ania

Tytuł: Calathea ( T ) 18 -24 stopni

Ostatnio kupiłem w sklepie akwarystycznym i po przeszukaniu internetu nie znalazłem takiej rośliny akwariowej !!! Czyżbym padł ofiarą oszustwa i męczę a akwarium roślinę doniczkową ?

dodał(a): Robert

nie jest z byt ładna

dodał(a): hjflu,

Tytuł: ?????

mojej kalateli usychają liście na końcach i na niektórych liściach ma takie dziurki!!! dlaczego???

dodał(a): sssssssss

Tytuł: Calathea lancifolia

witam ja mam Calathea lancifolia tak sądzę po poisie żeto właśnie ta odmiana.... najdłuższa łodyga wraz z liściem ma 150 cm długości Kwiat ciągle się rozrasta i ma nowe pędy i jest w wielkiej doniczce wsadzony w 120 litrów ziemi...;)

dodał(a): ivonka

Tytuł: calathea

Ja mam ją od roku. Wzięłam mamie bo nie miała miejsca a mężowi się podobała:)))była już odrośnięta a mama ją też dostała więc nawet nazwy nie znałyśmy:)dopiero niedawno jak zaczęłam oglądać stronki z kwiatami znalazłam jej nazwę niestety nie wiem jaka to odmiana, stała w oknie zachodnim na parapecie od września tamtego roku i niedawno ją przestawiłam w inne miejsce. Rosła ładnie a najdłuższa łodyga z liściem ma 62 cm.

dodał(a): gonia911

czy ktoś z państwa miał szkodniki przędziorki lub wełnowce? jak z nimi walczyć domowymi sposobami? dziękuję za odpowiedź pozdrawiam

dodał(a): aezgrudziem

Tytuł: calathea maranta

Roślinka dosyć fajna ze względu na liście, które na dzień łapią słońce, a potem zwijają się do snu. Roślina rosła przez kilka miesięcy, teraz większa część liści się zwinęła zwiększyłem wilgotność przez oprysk wodą i czekam na efekty. Pozdrawiam

dodał(a): Mirek Olszewski

Tytuł: Kalatea

Moja kalatea ma prawie 2m.. Czy ona jest jakaś nienormalna? :D

dodał(a): K.K.

Tytuł: czym odróżnić

Witam jak odróżnić calathea od maranty bo roślinka z drógiego zdjęcia jest prawia identyczna jak moja a roślinka z ostatniego to moja maranta. Nawet jak się wpisze w google calathea lub maranta to zdjęcia są do siebie bardzo podobne. Proszę o pomoc w tej sprawie mój e-mail ozielinska1@wp.pl

dodał(a): Ola

Tytuł: Jak walczyć ze szkodnikiem?

Pół roku temu dostałam piekny kwiatek o nazwie Calethea Majestica(tak jak ten dodany przez Marantę). Niedstety na spodniej części liści pojawiły się pasożyty. Wydaje się, że to przędziorek, (białe, drobne robaczki), który niszczy moją roślinkę (schną obrzeża a następnie zawijają się). Widzę, że kwiatek ma 'wolę istnienia' bo po obcięciu mu listków i solidnym prysznicu (myłam łącznie z korzeniami!!!)wypuszcza kolejne listki ale niestety pasożyt jest nadal!!!Czym walczyc SKUTECZNIE???

dodał(a): GONNA

Tytuł: odpowiedzi

Kiedy pojawiają się pasożyty najlepiej liść po liściu z obu stron umyć delikatną ściereczką i wodą z mydłem (oczywiście delikatny roztwór)dodatkowo można opryskać (zrobić mgiełkę wokół rośliny na wolnym powietrzu) piriflor'em. To powinno pomóc. Należy pamiętać o częstym zraszaniu zwłaszcza zimą. Kalatee rosną w zależności od gatunku, niektóre są niskie i krzaczaste inne wysokie i zwarte. Moje dwie kalatee rosną super na stanowisku pół cienistym w pewnej odległości od okna południowego. Jedna na południowo zachodnim. Końcówki moich roślin teź brązowieją, niestety nie wiem jaka jest tego przyczyna, jednak nie martwi mnie to dopóki puszczają nowe pędy. Nawożę je ok 2 razy w roku na wiosnę i latem koktajlem Mołotowa z dżdżownic.

dodał(a): Kalatea

Tytuł: Kalatea

Witam mam wyżej wymienionego kwiatka i zaczynają usychac końcówki liści.Czy ktoś wie dlaczego tak się dzieje?Co to są te przędziorki?I gdzie ewentualnie ich szukac?

dodał(a): Gosia

Tytuł: Mama ten sam problem..

w marcu dostała pięknego kwiata , jest wrzesień, liście wysychają, jakby je coś jadło na biało-brązowo potem sie zwijają, usychają i koniec. Zauważyłam jednak ze parę listków wyrosło nowych ale też je coś zaczyna dręczyć. Co zrobić by ja wyleczyć?? i co to znaczy że jest trująca dla zwierząt domowych??? a dla człowieka????

dodał(a): Beata

Tytuł: Kalatea trująca

Czy kalatea jest rosliną trującą dla ludzi ??

dodał(a): espaniol

Tytuł: Kalatea

tysiące pytań zero odpowiedzi:(

dodał(a): paulina

Tytuł: Calathea

w zeszłym roku kupilam dwie odmiany Calathea w lecie pięknie rosły w zimie padły.Na wiosnę kupilam znowu,teraz wiem że należy je zraszać w lecie codziennie wzimie też trzeba koniecznie zraszac jak w pomieszczeniu ciepło to yeż codzienni jak chłodniej to co drugi trzeci dzień.W lecie podlewać często ale nie przelewać w zimie podlewać mało ale nie przerywać zraszania.Calathea w zależności ododmiany osiąga wzrost od30 cm do 60 czasami więcej.

dodał(a): Zojka

Moja Kalatea strasznie marnieje, zaczynają jej żółknąć i usychać liście. Pomocy!! co mam robić??!!

dodał(a): Ewelcia

Tytuł: Pytanie

Co robić aby szybko urosła?

dodał(a): marta

Tytuł: calathea

moja calathea rosła pienknie ale nagle w niej wyskoczył dziury i opadła i jeszcu co robici ze łodygi zlamane tylko ras popryskałam cytrynom bo tak pisało i jest w zimnym miejsc co robici ????????????????????

dodał(a): ola.k

ta roślina lubi rozproszone światło i dużo wilgoci w powietrzu

dodał(a): Ewa

Tytuł: calathea-250cm

jestem ciekawa czy Wasze rośliny też prostują się na noc, a zwieszają w dzień?pikucza

dodał(a): pikucza

Tytuł: czy jest trująca

kalatea nie jest rośliną trującą dla ludzi............................

dodał(a): marlena

Tytuł: calathea mista

tak to prawda też zauważyłam ,że w nocy jest o wiele wyższa ponieważ prostuje swoje liście a w dzień są zwisające.

dodał(a): Aneta

Tytuł: calatheaaaaaa

moze ktos w koncu da odpowiedzi bo tylko pytania i pytania a zero odpowiedzi wiec niczego sie nie dowidzialam!!!!!!!!!!

dodał(a): zuza

Tytuł: Co mam robic z tym fantem? :-)

Moja kalatea (lancetowata) rośnie przepięknie i mam w związku z tym problemik. Wyrosły jej 2 badyle na końcach których rosną pęki małych liści. Co z tym zrobić? Czy jeśli poprzycinam te liście to pozostałe urosną? Może obciąć badyl i przesadzić? Proszę o pomoc

dodał(a): Rafał

Tytuł: calathea obsycha

Proszę o pomoc i radę na obsychające końce liści.

dodał(a): Jasiek

Tytuł: jaka calathea?

zauważyłam, że wielu osobom calathea myli się ze stromanthe i ctenanthe a nawet z marantą leuconeura. Rozumiem zwykłych fanów kwiatów, ale czy adminstrator mógłby dodatkowo nie mieszać ludziom w głowach umieszczając błędnie opisane zdjęcia przy tym haśle?

dodał(a): zuza

Tytuł: trujące rośliny

nie ma powodu obawiać się trujących roślin,bo są tylko niebezpieczne gdyby ktoś usiłował zrobić z nich sałatkę, a zwierzęta domowe na pewno nie będą próbowały ich jeść. broniąc papirusa przed kotem zasłoniłam go kalateą ,nigdy się nie pomylił, mają po prostu lepszy instynkt,

dodał(a): teresa

Tytuł: Białe robaczki

Kalathea jest w moim domu od ponad roku. Była nędzna, jak to z supermarketu. Przesadziłam ją i rosła w zawrotnym tempie. Niestety po kolejnym przesadzeniu i usunięciu pędów zaczęła chorować. Mało tego, na ziemi pojawiły się małe białe robaczki. Nie wiem co to jest i jak z tym walczyć. Boję się o inne kwiaty. Czy ktoś może mi pomóc? Proszę o maila elwira_kleo@wp.pl.

dodał(a): Elwira

Tytuł: odpowiedzi

białe robaczki na calathei to mogą być czerwce mączyste albo przędziorki, te robaczki składaja jaja w podłożu.należy wymienić podłoże a sterylne i zastosować odżywke , która przywróci roślinie wigor! z doświadczenia wiem , że to może nie być wystarczające! przestrzegam ludzi przed kupne ziemi w supermarketach, gdyż ona nie jest jałowa i w 80% posiadają ziemiórki!

dodał(a): Agnieszka

Tytuł: rosa na liściach

padło już pytanie na kropelki kleistej, przezroczystej substancji na spodzie liści, ale nie ma odpowiedzi.Może ktoś , coś wie?

dodał(a): bacia

« poprzednia 1 2 następna »

Tytuł:
Komentarz:
Imię:
AntySpam:
Captcha

Encyklopedia


Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione cebulowe kwiaty wiosenne to:

Krokusy

Szafirki

Tulipany

Hiacynty

Narcyzy

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]