Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 235

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Jeżówka purpurowa - Echinacea purpurea

Jeżówka purpurowa - Echinacea purpurea

16 komentarzy

Opis:

Jeżówka purpurowa jest rośliną w naturalnych warunkach rosnącą w północnej części Afryki. Jest sporym kwiatem, dorastającym do 80 centymetrów wysokości. Jej łodygi są cienkie, ale dość sztywne. Pojawiają się na nich kwiaty, które są duże, a ich średnica dochodzi do 14cm. Przyciągają bardzo wiele owadów, w tym pszczoły i motyle. Liście są szorstkie, ciemnozielone i wydłużone.

Uprawa:

Kwiat ten jest zaliczany do łatwych w uprawie. Potrzebuje gleby dość żyznej. Lepiej rośnie na słońcu niż w cieniu. Jest prosta do rozmnożenia. Robi się to poprzez wysiew nasion do inspektu na wiosnę, Po paru tygodniach przesadza się sadzonki do gruntu. Drugim sposobem jest zakup gotowych sadzonek, ale jest on mniej ciekawy dla ogrodnika oraz znacznie droższy.

Zastosowanie:

Najlepiej rośnie sadzona na dużej powierzchni. Dobrze jest je podwiązywać, aby nie kładły się. Nadają się na kwiat cięty oraz pięknie prezentują się w wazonach, w którym potrafią się utrzymać bardzo długo. Doskonale wyglądają w połączeniu z bylinami. Stosuje się także w tylnych częściach rabat. W farmaceutyce wykorzystuje się je do produkcji leków.

Kwitnienie:

Kwitnie od lipca do października.

Zimowanie:

Byliny powinny spędzać zimę w ziemi.

Uwagi:

Jeżówka ma właściwości lecznicze. Mają działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne oraz przeciwwirusowe. Pomaga w chorobach gardła oraz stanach gorączkowych. Odkryto jej duże znaczenie w zwiększaniu odporności organizmu.

Zobacz więcej zdjęć: jeżówka purpurowa

Wybrane oferty z naszego sklepu:

Kategorie
Byliny
  • Echinacea - Jeżówka
    Echinacea - Jeżówka

    Echinacea bardziej znana jako jeżówka, to popularna roślina rabatowa należąca do rodziny astrowatych. Jeżówka to zaledwie 9 gatunków roślin, z których znaczenie uprawowe ma przede wszystkim jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) oraz spotykana nieco

    Przeczytaj więcej...
  • Pielęgnacja oczka wodnego
    Pielęgnacja oczka wodnego

        Oczko wodne jest bardzo dekoracyjnym elementem w naszych ogrodach. Jest jednocześnie oczkiem w głowie niejednego miłośnika kwiatów oraz ogrodnika. Jednak, aby ten wodny element dalej był ozdobą, a nie oszpeceniem naszego terenu, musimy zadbać o odpowiednią

    Przeczytaj więcej...
  • Pomidory Koktajlowe
    Pomidory Koktajlowe

        Pomidory Koktajlowe są malutkie w porównaniu do tradycyjnych pomidorów. Jednak mają atut, który powoduje, że pomimo swojej wielkości i dość wysokiej ceny, którą trzeba za nie zapłacić są coraz częściej kupowane. Warzywo jest bardzo socz

    Przeczytaj więcej...

16 komentarzy

  1. Dodał: Maria, Tytuł: Moje jeżówki

    Ja mam już 14 odmian i są śliczne. Ale też mi się tak stało,że na następny rok gdzieś się zapodziała.Polecam sadzic.

  2. Dodał: Byliny Świerk, Tytuł: Echinacea Dobromierz

    W jakim sklepie Pani Teresa kupiła Jeżówkę Dobromierz i na czym polegało oszustwo?

  3. Dodał: teresa, Tytuł: Jeżówka purpurowa

    To piękne kwiaty mam 4 kolory,bardzo bym chciała nabyć inne kolory bo kupić trudno bo są oszukane.Kupiłam echinacee purpurowa ''Biały dobromierz' w sklepie ogrodniczym i też oszukana.

  4. Dodał: Mirka, Tytuł: rozmnażanie jeżówki

    ja po przekwitnięciu jeżówki na jesień obrywam uschnięty kwiatostan i rozsiewam nasiona na ziemi i zostawiam tak na zimę w tej chwili mam około 50 sztuk sadzonek.

  5. Dodał: gonia, Tytuł: jeżówka purpurowa

    proszę mi powiedzieć kiedy wysiać nasiona jeżówki teraz czy latem?

  6. Dodał: Małgorzata, Tytuł: jeżwka pochodzi z Ameryki

    Małe sprostowanie - jeżówka pochodzi z Ameryki Północnej, nie z Afryki.

  7. Dodał: basia red, Tytuł: jeżówka purpurowa

    piękne kwiaty bardz je lubię długo kwitną i sąbardzo dekoracyjne iten piękny kolor polecam pozdrawiam wszystkich miłośników kwiatów

  8. Dodał: niezł., Tytuł: Jeżówka

    U nas na podkarpaciu nazywają to "kawalerskie oka". Są naprawdę dekoracyjne, ale że lecznicze tego nie wiedziałem.

  9. Dodał: zuza, Tytuł: jeżówka

    Zawsze ją chciałam mieć w swoim ogrodzie i dostałam od znajomej a razem z nią mam piękne motyle :). Polecam do każdego ogrodu.

  10. Dodał: zuza, Tytuł: jeżówka

    Dzięki jeżówce w ogrodzie mogę podziwiać motyle,które na niej przysiadają.Polecam

  11. Dodał: miłosniczka jeżówki, Tytuł: jeżówka

    ale powiedzcie proszę co zrobić aby po sezonie jej nie zmarnować.Wysiałam urosła na drugi rok zakwitła przepięknie.Na jesieni obcięłam przy ziemi tak jak wszystkie byliny i na drugi rok już nie wyrosła.I tak już dwa lata.wszystko się marnuje.Jak z nią postąpić aby na drugi rok odbiła i wyrosła znowu swoim pięknem .Elżbieta

  12. Dodał: Terka, Tytuł:

    W moim ogródku mam 3. rok jeżówkę na byle jakiej ziemi (dostałam dwie! sadzoneczki), którą tylko raz wiosną zasilam odrobiną "przepalonego" obornika, zmieszanego ze starą ziemią z doniczek. W pierwszą wiosnę ją maksymalnie rozsadziłam w najdrobniejsze kępki, żeby się zagęszczałą. W ostatnie lato dumnie kwitła jak okazały krzaczek aż do września, bo przycinałam łodygi przekwitłych kwiatów tuż nad ziemią ok. 5-15 cm - jak się utnie:), tuz obok jest jeżówka biała i rumian (pięknie kremowy, ok. 20 cm niższy) - cudnie razem się prezentują. Polecam, zwłaszcza, że piękne motyle do nie lgnęły, tak, jak do liatrisa.

  13. Dodał: Becia, Tytuł:

    czy spotkaliście zię z odmianą pomarańczową?, słyszałam że pojawiła się na tegorocznej wystawie "Zielen to życie", czy wiecie gdzie można ją zdobyć?

  14. Dodał: magda, Tytuł:

    jeżówka to roślina lecznicza. robi się z niej syropy i lekarstwa. można zasuszać jej barwne szyszki. mój pies pomimo tego, że jest ostra i klująca (środek) obgryza ją codziennie tak kwiaty jak i łodygi, a ostatnio wykopuje też korzenie i się nimi zajada. jest jeszcze dwa rodzaje jeżówki - każdą polecam!

  15. Dodał: Sargon, Tytuł:

    Jest to najtańsza metoda uzyskania dużej ilości roślin. Ja z jednej torebki wysianej w czerwcu miałem kilkadziesiat sadzonek, więc dla mnie starczyło i jeszcze było czym obdarować rodzinę i znajomych. W sklepie jedna sadzonka, ale wyrośnięta kosztowała aż 19 zł, co wydało mi się zbyt wielką przesadą, tym bardziej, że nie powalała kondycją. Polecam

  16. Dodał: Matelka, Tytuł:

    Wysialam nasiona 2 lata temu i teraz mam rozne odcienie.Polecam taka metode

Dodaj swój komentarz

Captcha