Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
9 z 9

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Jemioła , Jemioła pospolita

Jemioła , Jemioła pospolita

1 komentarzy

Opis:

Półpasożyt należący do rodziny gązewnikowatych o pokroju zimozielonej krzewinki, występujący praktycznie na terenie całej Europy i Azji. Spotykany jest drzewach liściastych (najczęściej topole i brzozy), ale zdarzają się przypadki pojawiania na iglastych (takich jak sosna). Jej łodygi są bardzo równomiernie i symetrycznie rozgałęzione. Liście są całobrzegie, wąski, lekko jajowate i skórzaste. Gałęzie oraz liście mają charakterystyczny, jasnozielony kolor i są niezwykle łamliwe, dlatego należy zachować ostrożność przy transportowaniu rośliny. Wczesną wiosną, w kącikach listków pojawiają się malutkie, jasnożółte kwiatuszki, z których jesienią wytwarzają się małe, białe, okrągłe, jagodowe, kleiste w środku owoce.

Uprawa:

Roślina dziko rosnąca i pasożytująca na drzewach. Bardzo często spotykana na drzewach rosnących w parkach, na polach oraz przy drodze. Nie jest sztucznie uprawiana. Uwielbia pojawiać się w wysokich partiach drzew, dlatego jej zrywanie odbywa się przy pomocy drabin lub specjalnych, długich wysięgników. Czasami można spotkać dorodne okazy na ścinanych przydrożnych drzewach.

Zastosowanie:

Jemioła ma bardzo duże właściwości dekoracyjne. Jej jasnozielone liście służą do przystrajania stołów wigilijnych, a wiązanki z gałązek wieszane są pod sufitem.

Zbiór i Konserwacja:

Jemiołę jako surowiec leczniczy zbieramy w okresie zimowym. Wykorzystujemy pędy których średnica nie przekroczyła 0,5 cm. Suszenie powinno odbywać się w warunkach naturalnych, w przewiewnym pomieszczeniu w temperaturze nie przekraczającej 25⁰C. Zioła przechowujemy w miejscach suchych, najlepiej w workach lub pudełkach.

Właściwości i działanie lecznicze:

Wysuszone końcówki gałązek wykorzystywane były w medycynie domowej. Zawierają flawonoidy, aminy, kwasy organiczne, związki potasu i wapnia. Obniża ciśnienie krwi, działa przeciwskurczowo, przeciwkrwotocznie oraz wzmacnia serce. Nie należy jednak samemu leczyć się środkami przygotowanymi z tej rośliny, lecz pod kontrolą lekarza lub farmaceuty.

Zimowanie:

Roślina zimozielona. Liście nie opadają nawet przy największych mrozach.

Uwagi:

Bywa nazywana strzęśla, starzęśla lub jemioła biała. Jagody jemioły to jeden z głównych składników pożywienia ptaków jemiołuszek i drozdów.

  • Jemioła HIT
    Jemioła

    Jemioła jest znana na całym świecie jako roślina, pod którą ukochane osoby oddają sobie miłosne pocałunki. Już w czasach starożytnych druidzi uważali, że jemioła ma działanie magiczne i odpędza złe duchy. Po dziś dzień jemiołę zawiesza się na Święta

    Przeczytaj więcej...
  • Rośliny odstraszające komary HIT
    Rośliny odstraszające komary

    Komary są koszmarem nie jednego ogrodnika. O ile w dzień, przy pełnym słońcu nie są takie straszne to niejeden letni wieczór może zostać doskonale zepsuty przez te natrętne owady. Stosując moskitiery i różnego rodzaju środki owadobójcze (nawet elektryczne) mo

    Przeczytaj więcej...
  • Wanilia - magia smaku i zapachu w kuchni
    Wanilia - magia smaku i zapachu w kuchni

        Niewiele osób wie, że Wanilia popularna przyprawa kuchenna to niedojrzały owoc storczyka.  Dopiero po preparowaniu i wysuszeniu nadaje się do używania w kuchni. Wanilia pochodzi z rodziny Storczykowatych.  Zamieszkuje regiony Ameryki Południowej

    Przeczytaj więcej...
  • Róże pnące HIT
    Róże pnące

        Róże pnące zaliczane są do najchętniej uprawianych róży przez tysiące ogrodników na całym świecie. Dziesiątki, a nawet setki kwiatów, w połączeniu z pokaźnymi rozmiarami, wprowadzają do każdego zakątka, gdzie są uprawiane niesamowity kl

    Przeczytaj więcej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Renata STEC rstecowa@vp.pl, Tytuł: nasiona jemioły

    Gdzie można kupić nasiona tej rośliny ?

Dodaj swój komentarz

Captcha