Newsletter serwisuEncyklopedia kwiatów i roślin

Hoja Woskownica - Hoya

Dodaj zdjęcie rośliny

  • Hoja  Woskownica - Hoya
  • Hoja  Woskownica - Hoya

Dodatkowe: 25 z 404

Pozostale zdjęcia: Hoja Woskownica - Hoya
Opis:

Hoja pochodzi z Dalekiego wschodu i tropikalnych lasów Australii. Ta pnąca się roślina charakteryzuje się skórzastymi liśćmi, z których w okresie od maja do września wyrastają piękne i obfite blachowate kwiatostany. Kwiaty wydzielają pachnącą ciecz są białe lub różowe. Uprawiane dwie odmiany to Hoja carnosa ( różowa ) i Hoja bella ( piękna ). Pierwsza z nich potrzebuje podpór, jest mniej wymagająca w uprawie, druga zaś delikatniejsza, nadaje się do hodowli w wiszących pojemnikach.

Uprawa:

Miejsce uprawy powinno być jasne, jednak nie bezpośrednio nasłonecznione ( odmiana H. bella preferuje lekki półcień ). Hoja lubi ciepło, zimą zaś bardziej umiarkowane temperatury ok. 12 – 14 st. C. Odmiana H. carnosa dobrze rośnie w temperaturze w pokojowej cały rok. Pielęgnacja: Podlewamy umiarkowanie, latem 1 – 2razy tygodniowe, zimą raz na dwa tygodnie – nadmiar wody jest bardzo szkodliwy dla rośliny. Hoja lubi zraszanie. Naważmy jedynie w okresie wzrostu i kwitnienia raz na dwa tygodnie, stopniowo zmniejszając dawkę. Hoja nie lubi przesadzanie, gdyż źle wpływa to na tworzenie pąków1) kwiatowych. Czynność więc wykonujemy niezmiernie rzadko, raz na kilka lat, dbając o zapewnienie dobrego drenażu. Rozmnażamy z sadzonek pędowych pobieranych w okresie maj – lipiec i ukorzeniamy w temperaturze ok. 23 st., zapewniając wysoką wilgotność powietrza. Drugim sposobem na rozmnażanie są odkłady – przyginamy pędy do podłoża, po wypuszczeniu korzeni sadzimy roślinę do doniczek.Uwagi:

Hoja nie lubi przestawiania, kwitnie wówczas słabiej. Po przekwitnięciu nie usuwamy szypułek kwiatowych, gdyż w ich miejsce wyrastają nowe kwiaty.

Zobacz więcej zdjęć: hoja woskownica

Oceń artykuł:
przetwarzam....
4.80 / 15 razy oceniany

Wybrane oferty z naszego sklepu:

Artykuł ma 199 komentarzy:

od jakiegos czasu bardzo opadaja mi liscie z hoji prosze o rade

dodał(a): iwona

od jakiegos czasu bardzo opadaja mi liscie z hoji prosze o rade

dodał(a): iwona

Moja hoja nie kwitnie a ma kila lat, proszę o radę, dlaczego? Może są odmiany niekwitnące?

dodał(a): Grażyna

Moja Hoja też ma kilka lat - piekne błyszczące liśćie - doskonale wybarwione i tez nie kwitnie?czy może trzeba zastosować jakiś specjalny środek?

dodał(a): tatiana

Iwona przyczyną opadania liści jest najczęściej za suche powietrze lub zbytnia wilgotność, wahania temperatury lub zbyt niska albo wysoka temperatura.

dodał(a): Sargon

Hoja to taka roślina, że u jednych kwitnie a u innych często nie i trudno tak jednoznacznie określić dlaczego, bo często się zdarza, że osoby które starają się jej stworzyć właściwe warunki i tak nie doprowadzają do jej kwitnienia a u osób, które je zaniedbują kwitnie jak szalona. Trudno określić co może być konkretną przyczyną, bo przyczyn może być bardzo wiele. W literaturze kiedyś wyczytałem, że u niektórych hoja przez cało życie nigdy nie kwitła mimo prawidłowej pielęgnacji. Może przyczyną jest zbyt ciemne stanowisko, albo stosowany jest nawóz z dużą zawartością azotu, co powoduje, że się bardzo rozrasta, ale nie ma to przełożenia na kwitnienie. W okresie spoczynku lepiej zapewnić jej chłodniejsze stanowisko. Ja bym próbował zmienić jej miejsce, jeżeli uprawiana jest według jej wymagań. Często hoje które nie kwitły u danej osoby, podarowane komuś, w nowym miejscu zakwitały. Trzeba próbować różnych sposobów może się wówczas uda.

dodał(a): Sargon

U mnie hoja nie kwitła przez 7 lat a potem już co roku i taki zapach się rozchodził, że musiałam wynieść ją na balkon. To piękny kwiat

dodał(a): Nona

Czy taki kwiat można kupić w Polsce..?? Jeśli tak to w jakich sklepach można go spotkać i mniej więcej w jakiej cenie .??

dodał(a): kaśka

Hoja to piękna roślina. Jej kwiaty są naprawdę wyjątkowe. Ale ich specyficzny, mocny zapach trudno zaakceptować w warunkach domowych. Co gorsza nasza roślina zakwitła właśnie teraz, więc nie ma mowy o jej wystawieniu na balkon. Czy ktoś ma na to jakiś pomysł?

dodał(a): darek

hoja nie lubi przestawiania musi miec stałe miejsce najlepiej sloneczne ale nie bezpośrednio nasłonecznione i nie lubi byc przelewaną

dodał(a): Sandra

tak mozna kupić w Polsce ale tak na przełomie marzec-kwiecień i kosztuja w granicach od 30zł

dodał(a): Sandra

Istotnie, najczęściej przyczyną opadania liści jest zbyt zimne powietrze i zbyt wilgotne podłoże (mam hoję ponad 10 lat i to się zdarzało). I ten sam problem-ani razu w tym czasie nie kwitła.

dodał(a): AniaK

Bardzo chciałabym zdobyć taką małą sadzonkę hoi. Może ktoś ma i chętnie sie podzieli. podaje swój kontakt: emilia27@vp.pl

dodał(a): emilia łódź

Proszę o kontakt osoby mające na zbyciu małe hoje pilnie potrzebuje: emilia27@vp.pl

dodał(a): emilka

Proszę zastosować nawóz o nazwie: Humus (uniwersalny). Jest to nawóz organiczno-mineralny, wyprodukowany na bazie wermikompostu (produktu dżdżownic kalifornijskich). Ja zastosowałam do wszystkich swoich kwiatów w domu, m.in. hoji i efekty są super. Hoja powypuszczała liście nawet z tych miejsc gdzie wcześniej je utraciła oraz pojawiły się nowe kwiatostany. Druga natomiast, którą miałam w postaci niezmienionej od co najmniej 3 lat wreszcie zaczęła rosnąć. Polecam. To dobry środek i nie trzeba się bać o przedawkowanie.

dodał(a): Gabarytm

Ja zajmuje śię tą rośliną od 20 lat szczerze powiem że jest to naprawde wyjatkowa roślina mam ja w siedmiu gatunkach mimo ze posiadam dużą wiedze stwierdzic muszę że jest on że jest roślina bardzo kapryśną i tak naprawde niema złotej recepty,ale zaniedbywana faktycznie lepiej rośnie i kwitnie niz na nia huhamy i dmuchamy i obchodzimy śie z nią jak z przysłowiowym jajkiem,moja rada jest taka by jednak zapominac o podlewaniu noi nie przesadzać do zbyt dużej doniczki bo to moze sie żle skonczyć dla całej rośliny porostu może śie udusić z nadmiaru wody i ziemi,co do kwitnienia lubi okna od wschodu i słoncem w godzinach poranno połudnowych wtedy najlepiej kwitnie.

dodał(a): Tomek,Łask

witam, a co z hoją która po prostu usycha, ma łodygi tak suche, że łamia się prawie zaraz po dotkanięciu i wygląda na to, że w ogóle nie pobiera wody bo jak ją podlewam to leci przez doniczke tak, że za chwile woda wypływa z dziurki w dnie? czy można ja jeszcze odratować?

dodał(a): camylca

Cześć Moja mama ma hoję od 18 lat i nie przypominam sobie, żeby kwitła. Ja zrobiłam sobie z niej sadzonkę i przez 6 lat nie ruszała z miejsca, dopiero ktoś mi polecił, żeby faktycznie postawić w bardzo słonecznym miejscu i kwitnie. Jest piękna, ma zdrowe liście i stale robię z niej sadzonki bo przeważyłaby doniczkę. Po remoncie postawiłam ją po drugiej stronie okna a najdłuższe pędy stale przytrzaskiwałam drzwiczkami z szafki. Już myślałam, że będę musiała ją przyciąć (te biedne pędy) a właśnie w tym miejscu zaczęła kwitnąć jak szalona. Stoi dość wysoko i faktycznie podlewam ją jak sobie przypomnę. Sprawia mi tyle radości, że życzę wszystkim. Powodzenia

dodał(a): Bliźniaczek

Ten kwiatek ma zbyt intensywny zapach i on mnie drażni nie chce go u siebie w pokoju :(... A moja mama powiedziała, że prędzej ja opuszczę pokój niż ten kwiatek :(

dodał(a): Smutny

Moja Hoja zakwitła właśnie poierwszy raz od 5 lat mam ja od początku sama ukorzeniałam. CZy tpo prawda ze ta "rosa " na kwiatkach to trucizna???

dodał(a): Magda

Hoję mam od 20 lat.Dostałam od koleżanki, u której nie kwitła.U mnie cały czas kwitnie, choć o nią nie dbam zabardzo.Robię sadzonki i pięknie się ukorzenia.Podobno jest to kwiat, który kwitnie wtedy gdy go zaniedbujesz. Właśnie po to aby zwrócić na siebie uwagę, kwitnie i płacze woskowymi łzami.Jest piękna.

dodał(a): bazyl

Jeśli usycha ci camylco hojeczka to odetni to co zostało z listkami i wsadz do miski na płask z wodą wlej tyle wody aby była roślinka do połowy zanurzona postaw w ciepłym i jasnym ale nie na słonecznym miejscu powinna z czasem puśćić korzonki i listki sztywne się zrobią,wtedy porośćinaj pędy między węzłami i posadz do doniczek tyle ile śię da to jedyna metoda by coś ci zaradzic bo jeśli usech i obumarł jej korzeń w doniczce nic nie pozostaje niż od początku zacząć hodowle hojki,pozdrawiam.

dodał(a): Tomek,Łask

Ten komentarz jest dla smutnego i Magdy.Jesli niechcemy by hojka kwitła zbyt intensywnie trzeba przestawić ją w cień i juz po kłopocie z bardzo intensywnym zapachem od którego boli rano głowa.Nektar nie jest trujący sam czesto go próbowalem jest bardzo słodki zwłaszcza dla mrówek.

dodał(a): Tomek,Łask

Zauważyłam, że na liskacha mojej hoi pojawiały się białe plamki. Warunk ma raczej sprzyjające. Co to może być?

dodał(a): Dorota

na stanowisku słonecznym kwitnie .w oddali od słońca ma piękne błyszczące liście.coś za coś.to cała filozofia kwitnienia hoji

dodał(a): wasyl

zaczełam hodować Hoye.Prosze o rade jake podloże lubi ten kwiat?

dodał(a): Grażyna Zacharczuk

Może byc podloże uniwersalne lecz najlepiej rośnie w torfie odkwaszonym o Ph6,6-7 wuwczas szybko rośnie i mniej horują delikatne kożonki.

dodał(a): Tomek,Łask

moja hoja była przez 1 tydzień pod opieką sąsiada.jak wróciłam do domu jej liście były jakby obsuszone i zaczęły się zwijać.równocześnie bardzo obficie kwitnie.co robić,żeby nie zmarniała

dodał(a): ewa

Mam Hoje 12 lat. Pierwszy raz zakwitła w tym roku i to jak szalona. W miejscu gdzie opadły kwiatki wyrastają następne. Co do zapachu to rzecz gustu. Ja uwielbiam ten miodowy zapach który roślina wydziela tylko wieczorem i w nocy. Moja Hoja jest od zachodniej strony, wysoko na szafce w kuchni przy oknie. Przesadziłem ją w zeszłym roku do większej doniczki i dodałem troszkę nowej ziemi. Sama wśliznęła się w szczelinę między karniszem a sufitem i zrobiła sobie z własnych pędów rusztowanie na którym podwieszają się kolejne i zrobiła się fantastyczna kurtyna na ścianie. Nigdy jej nie nawoziłem.

dodał(a): jacek

Tytuł: hoja

Moja hoja nie kwitła przez 6 lat, ktoś ze znajomych powiedział mi,że są hoje "chłopcy"-nie kwitną i hoje "dziewczynki"-kwitną okazało się to bzdurą(myślałam że mam chłopca) któregoś dnia zauważyłam piękne koszyczki kwiatów.

dodał(a): Aśka

Tytuł: hoja

Mam hoję od czterech lat, stoi w samym słońcu i właśnie kwitnie. jest piękna! polecam!

dodał(a): Karolina

Mam hoję od dwóch lat , jest bardzo duża i ma piękne wybarwione liście .Miedzy listkami ma zalążki na kwiaty , ale to już jest parę miesięcy i nic .Czy ktoś wie dlaczego? Do tej pory stała na oknie , w tej chwili postawiam ją tą samą stroną do okna ,tylko na komodzie .Pozdrawiam .

dodał(a): wiola

Moja Hoja jest bardzo mała i słabo rośnie. Już nie mówiąc o kwitnieniu. co mam z nią robić? Jak pobudzić ją do wzrostu? Widziałam piękne bujne Hoje, moja przy nich to bidulka

dodał(a): aga

Tytuł: Hoja

Lubi półcień i wilgotne powietrze. Nie lubi przenoszenia - przez co nie kwitnie!

dodał(a): Kornel

Tytuł: hoja

Witam wszystkich1 mam hoje w pokoju gdzies ze3lata stoi ona caly czas w tym samaym miejscu i pieknie pnie sie po karniszu okiennym.kwitnac zaczela dopiero jakis rok temu!ale warto bylo czekac poniewaz kwiaty sa przepiekne! naprawde! ja jestem osoba ktora zbyt o rosliny nie dba poniewaz zapominam o nich , z tym kwiatem bylo tak smiesznie ze podlewalam go poprostu od tak raz na jakis tydzien mi sie zdazylo-i co?za pewnien czas patrze:a tu piekne kwiaty! pokoj mam stosunkowo ciemny poniewaz jest on od takiej strony gdzie slonca nie ma wogole!a jednak hoja rosnie pieknie! teraz potrzebuje szczepki i troszke sie boje eksperymentowac co by nie zburzyc harmonni kwiatka no ale sprobuje! jezeli macie okazje by miec taki kwiatek to naprawde polecam! cierpliwosc w tym przypadku sie oplaca!!! pozdrawiam!

dodał(a): magducha.dziobek

Tytuł: Hoja

Kupiłam kwitnącą hoje w marcu, bardzo szybko opadły jej kwitaki,wypuściła nowe pędy i liście,kilka dni temu zauważyłam pączki kwiatowe bardzo się cieszę,że zakwitnie, jest piękna polecam wszystkim.

dodał(a): ella

Moja hoja jest w pokoju -sypialni. Kwitnie ślicznie a ja mam swędzące, spuchnięte oczy. Zadje pytanie czy można mieć alergię na ten kwiat?

dodał(a): dodała:Danuta(2008.08.31)

Tytuł: Kwitnienie Hoi

Hej, ja miałam przez 4 lata Hoję w kuchni i przez te 3 lata ani drgnęła jak miała 7-10 lizci to suks\ces. Stwierdziła m że dosyć tego przeniosłam ją najpierw na półeczkę do pokoju troszkę podrosła (latem ) powiekszyłą ilość lisci, ale stwierdziłam że chce więcej więc przeniosłam ja na zachodnie okno po 5 miesiącach kwitnie jak szalona i rosnie jak szalona. Na oknie ma upał na 10 pietrze po zachodniej stronie czasami tem przekracza 30 stopni. Pasuje jej jak ulał. Boje sie tylko ze jak teraz przyjdąchłodne wieczory i deszcze to bede musiała ja powiesić na scianie bo przy oknie przewieje ją i zmaznie i nie wiem czy mi nie padną kwiatki:( Co radzicie?

dodał(a): Malinka1984

Moja hoja kwitnie jak szalona od czasu gdy znalazła się na wschodnim oknie. Wcześniej przez 5-7 lat stała w głębi pokoju i nigdy nie kwitła i cała jej energia szła w liście. Obecnie jej liczne kwiaty przyciągają pszczoły, które upajają się do nieprzytomności jej słodkim nektarem. Może ktoś wie, co odpowiada za toksyczne działanie hojowego kwiecia? Proszę o odpowiedź.

dodał(a): Alicja

czy sok z kwiatów jest trujący?

dodał(a): kuna

Moja hoja kwitnie jak szalona, stoi na parapecie w słonecznym miejscu i podobno dlatego ma jasno zielone liście chcę ją przesadzić ale nie wiem kiedy może poradzićie(przez ostatni rok strasznie sie rozrosła i boję sie że zaraz doniczka będzie mi sie przewracać)

dodał(a): agaska

Czy przycinanie młodych pędów hoi nie wpłynie nie korzystnie na jej dalszy rozwój?Nie chcę żeby rosła w nieskończonośc bo nie mam warunków do jej przechowania a dobrze rośnie i kwitnie

dodał(a): Ela

Tytuł: hoja

moja choja lubi slonce

dodał(a): daria

Tytuł: hoja niekwitnaca

Wielokrotnie próbowałam z tą rośliną. Cenię ja za piękneliście, dlatego upieram się, aby doprowadzić ją do kwitnienia. Ani w słońcu, ani w cieniu nie udało mi się zobaczyć na żadnej z nich jednego kwiatka. Mam swoją teorię na ten temat - to ja tak źle na nią wpływam, bo podobnie, choć jeszcze gorzej, jest rojcisusem i paprociami. Po prostu u mnie giną, a inne kwiaty np.pelargonie, surfinie rosną b. dobrze

dodał(a): vegan

u mnie hoja w małej doniczce w zachodnim oknie ma jasnozielone liście i kwitnie co roku tak , że od jej zapachu spać nie można:) A miałem też kosz z pałąkiem o średnicy 1m przy pólnocnym oknie też kwitła strasznie mocno, a jak ją postawiłem na półkę to w ogóle nie kwitnie.

dodał(a): milek

Opadające liście i ich żółknięcie może być skutkiem "przelania" rośliny

dodał(a): ogrodnik

moja hoja wypuściła długi ok.1m. pęd, który w zależności od opry dnia zmienia swoją pozycję nawet o 180 stopni.Co na to wpływa ?

dodał(a): Wiesław

Tytuł: hoya

Zapach tego kwiatu jest dosłownie zabójczy, a już największym błędem jest umieścić go w sypialni...

dodał(a): Violka

Tytuł: hoja

w moim pokoju są postawione doniczki z hoją.jest ich aż sześć. ale w 2008 roku,czyli w tym,nie wyrosły kwiaty.dlaczego,nie wiem.proszę o radę

dodał(a): eminika

Tytuł: hoja

czytalam, ze w przypadku hoji sa osobniki meskie i zenskie. Prawdopodobnie meskie nigdy nie zakwitna, nawet w najlepszych warunkach.

dodał(a): Mirosława

« poprzednia 1 2 3 4 następna »

Tytuł:
Komentarz:
Imię:
AntySpam:
Captcha

Encyklopedia


Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione kwiaty są koloru

Białego

Czerwonego

Żółtego

Niebieskiego

Różowego

Zielonego

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]