Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 53

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Fitonia - Fittonia

Fitonia - Fittonia

27 komentarzy

Opis:

Roślina w naturalnych warunkach występuje w Ameryce Południowej, najczęściej w Peru. Osiąga wysokość do ok. 25-35 centymetrów. Dzięki pięknym, ozdobnym liściom doskonale nadaje się do wszelkich kompozycji kwiatowych. W naszym kraju najczęściej uprawiana jest odmiana fitonii verschaffeltii, o ciemnozielonych liściach, które pokryte są siatką różowych lub białych nerwów.

Uprawa:

Fitonia potrzebuje miejsca cienistego lub półcienistego, o dużej wilgotności powietrza. Roślina nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, zbyt duża ilość światła powoduje zasychanie liści, konsekwencją czego jest uschnięcie rośliny. Temperatura w uprawie rośliny powinna być dość wysoka, optymalnie powyżej 22ºC, nie powinna spadać poniżej 18ºC. Podlewanie fitonii powinno być obfite, nie można dopuszczać do przesuszania gleby, dobrze reaguje na zraszanie. W okresie silnego wzrostu (wiosna- jesień) zalecane jest raz na 2-3 tygodnie nawożenie słabymi nawozami do roślin doniczkowych. Doniczka w uprawi fitonii powinna być niewielka i dość płaska, ponieważ roślina ma dość ubogi system korzeniowy. Przesadzamy corocznie w okresie wiosennym. Rozmnażanie przez sadzonkowanie, sadzonki ukorzeniają się w temperaturze 22-24ºC. Młode pędy mogą być atakowane przez mszyce.

Zastosowanie:

Kompozycje kwiatowe roślin o ozdobnych liściach, miejsca cieniste i osłonięte od słońca. Bardzo często uprawiana jest w towarzystwie paproci i bluszczy.

Zimowanie:

W okresie zimowym zaprzestajemy nawożenia i ograniczamy podlewanie.

  • Lawenda w ogrodzie i na balkonie.
    Lawenda w ogrodzie i na balkonie.

        Lawenda to jedna z najpiękniejszych wizytówek Prowansji. Lawendowe pole to marzenie każdego kto odwiedzi ten region.  Lawenda pochodząca z Francji pachnie intensywniej i ma większe kwiaty niż okazy uprawiane w Polsce. Jednak warto ją uprawiać, także i

    Przeczytaj więcej...
  • Lampy ogrodowe
    Lampy ogrodowe

        Lampy ogrodowe pełnią w ogrodzie bardzo ważną funkcję. Poza tym, że oświetlają go wieczorem, to nadają mu także odpowiedni klimat co sprzyja dobremu wypoczynkowi. Powodują, że nawet późną porą możemy podziwiać nasze rośliny czy spotykać się z przyjaci&oa

    Przeczytaj więcej...

27 komentarzy

  1. Dodał: Justyna, Tytuł: wow

    mojej córeczki fitonia (różowa) wcale nie jest rozłożysta ALE ma 3 długasne badylki (ze 35 cm na pewno) i ostatnio zaczęła kwitnąć fioletowymi kwiatuszkami. Widocznie się dobrze moje dziecko opiekuje tą fitonią :)

  2. Dodał: xenia, Tytuł: Fitonia - cudna.

    Takich informacji ,jak powyższe, oczekiwałam, dziękuję bardzo. Mam jeszcze pytanie: czy ma coś wspólnego genetycznie z coleusem?

  3. Dodał: Marek, Tytuł: fittonia :-)

    Ja kupiłem w supermarkecie za 3zł, dość tania roślinka a wygląda efektownie. Nawet widzę trochę rośnie bo większa się zrobiła. Jest napisane że ma mały system korzeniowy, w swojej nie sprawdzałem ale dołem doniczki przez otwory wystają korzonki więc chyba nie ma takiego małego jak tu napisane. Trzeba by ją przesadzić tylko jakiego podłoża użyć ? To co jest to jakby włókno kokosowe.

  4. Dodał: Renata, Tytuł: fittonia nowiutka

    Przeczytałam wszystkie porady, dopiero zaczynam hodowac, ale porady są super.

  5. Dodał: Ernia, Tytuł: fittonia :-)

    Kupiłam właśnie młode sadzonki za śmieszną kasę 2,50. Jest urokliwa. Z jakimi roślinkami najlepiej ją komponować.

  6. Dodał: Jola, Tytuł: ewentualne problemy z fittonią i radzenie sobie z nimi

    Zielone pogotowie Brzegi liści usychają i zwijają się - zbyt suche powietrze lub za niska temperatura. Roślinę przenosimy w ciepłe miejsce nienarażone na przeciągi i często spryskujemy. Na podstawce można też ułożyć warstwę keramzytu i nalać tyle wody, by nie sięgała do spodu doniczki; parując, będzie nawilżać powietrze. Liście żółkną, powstają na nich brązowe przebarwienia - zbyt silne światło. Fitonię odsuwamy od okna. Młode liście są małe i rzadko osadzone na łodydze - za ciemno. Roślinę przenosimy w jaśniejsze miejsce. Dolne liście żółkną - zbyt mokro. Sprawdzamy, czy otwór odpływowy w doniczce nie jest zapchany. Roślinę podlewamy dopiero wówczas, kiedy przeschnie podłoże. Pajęczynka na spodniej stronie liści - fitonię zaatakowały przędziorki. W podłoże wciskamy specjalne pałeczki zwalczające szkodniki i często zraszamy roślinę. Jeśli szkodników jest dużo, najpierw ją przycinamy, potem zraszamy i przykrywamy na kilka godzin folią. Drobne zielone owady - to mszyce. Usuwamy je palcami lub zmywamy silnym strumieniem wody. Jeśli to nie pomaga, opryskujemy roślinę preparatem przeciwko mszycom. Brunatne plamy na liściach - efekt stosowania nabłyszczacza. Liści fitonii nie wolno nabłyszczać!

  7. Dodał: Agnieszka, Tytuł: fitonia :)

    Moja tesciowa trzymała fitonie na stoliku,na dolnym blacie. Górny był ze szkła w kolorze brązowym,ledwo przezroczysty,rosła jak głupia w tych ciemnościach :)

  8. Dodał: Ania, Tytuł: skręcające się listki

    Listki mojej fittonii skręcają się, wywijają się pod spód. Ma za mało wody? a może światła? a może było jej za zimno, bo raz otworzyłam okno i jej nie zestawiłam. Stoi w małym okienku w łazience, ale podobno lubi miejsca zacienione. Słońce tam jest, w dzień nie trzeba zaświecać światła w łazience. Myślałam, że w łazience będzie miała super warunki... Żadnego robactwa nie ma.

  9. Dodał: Jadzia, Tytuł: fittonia 1 1

    Dziś kupiłam 2 fittonie jedna zielono-biała, druga czerwono-zielona i czytam z tej strony jak pielęgnować te kwiatki mam nadzieje, że się uda.

  10. Dodał: Kaisa, Tytuł: fittonia ^^

    Dzięki za porady. Zaczęła nieco marnieć, a szkoda, bo naprawdę to ładna roślinka. Teraz już wiem czego jej trzeba:).

  11. Dodał: Anita, Tytuł: Fittonia ;)

    Jest po prostu śliczna ;). Też nie wiedziałam , jak ją pielęgnować , ale ta strona mi dużo podpowiedziała . Dziękuję ;)

  12. Dodał: ania., Tytuł: fitoniakwiat zielony

    czy fitonie mozna podlewac woda ze skorupkami czjajek.bo nie wiem czy jej nie zaszkodze.jak ja nawozic .mamm pelargonie angielska jak o nia dbaci czym nawozc bo slyszalam ze jest zarloczna prosze pomoc

  13. Dodał: KASIA, Tytuł: FITTONIA :))))

    JEST BARDZO PIĘKNA !!! MAM JĄ NIE DŁUGO JESTEM Z NIEJ SZCZĘSLIWA

  14. Dodał: Gośka z zagranicy, Tytuł: Fittonia czerwona

    Bardzo dobry konkretny opis .Kiedyś miałam fittonię białą ale niestety nie wiedziałam jak się nią zajmować ale teraz już będę wiedzieć

  15. Dodał: Kaśka, Tytuł: Fittonia

    Mogę potwierdzić, że roślinka nie znosi niskich temperatur- moja stała zimą przy nieszczelnym oknie i niestety nie przeżyła takiej próby...

  16. Dodał: Ogrodniczka :), Tytuł: Fitttonia

    Proszę niech ktos mi poradzi,co zaatakowało moja piekna roślinkę...ma jakies małe robaczki i białe "kokonki" na łodyżkach :( Czym można to zwalczyć? Fittonię miałam już parokrotnie,i w moim przypadku od częstego podlewania zawsze marniała.Teraz odkryłam ,że muszę ja wstawić na pół godziny do wody...liście zrobiły się piękne,wygląda o wiele lepiej,niż gdy ją podlewałam tradycyjnie :)

  17. Dodał: Natalia, Tytuł: Fittonia

    Zapomnieliście dodać bardzo ważnej rzeczy: trzeba ją nawozić nawozem płynny raz na 2 tygodnie a podlewać 3 razy na tydzień.Wtedy jest szansa że urośnie nawet ok. 30 cm. Oczywiście w zimie ograniczyć podlewanie i zaprzestać nawożenie:)

  18. Dodał: Pati, Tytuł: Fitonia

    dlaczego moja fitonia nie chce rosnąć zrobiła sie rzadka i cieńka jak by kończyła swoj żywot?

  19. Dodał: Agata, Tytuł: fittonia

    moja zrzuca liście jaka jest przyczyna

  20. Dodał: haze, Tytuł: fittonia

    A ja mam takie zapytanie, czy można ja stawiać koło głośników???

  21. Dodał: Nati, Tytuł: Fittonia

    Ja mam cztery Fittonie (2 zielone i 2 różowe i do tej pory nie wiedziałam jak się nimi opiekować:)Moje jeszcze nie zakwitły ani razu;)

  22. Dodał: dodo, Tytuł: Fittonia

    Ja mam moją fittosię od wczoraj.ma pełno młodych liści.Jest śliczna! czy fittonia kwitnie?

  23. Dodał: Ola, Tytuł: fittonia

    my naszą fittonie mamy od dziś do tej pory niewiele o niej wiedzieliśmy,a ta strona wiele nam powiedziała o hodowli. Dziękujemy!!!

  24. Dodał: Mariola, Tytuł: fittonia

    dzięki. bardzo przydatny i zwięzły opis

  25. Dodał: Problemka, Tytuł: Fittonia

    Mam Problem Czy ona jest domowa czy ogrodowa???

  26. Dodał: aneta, Tytuł: fittonia

    moja fittonia ma kilka dni ni ma maleńkie listki tak jak na trzecim zdjęciu tylko różowe

  27. Dodał: Melayna, Tytuł: fittonia

    Bardzo dorze napisane Konretnie i na temat Dzięki temu artykułowi wiem jak opiekowac siętym kiwiatem, który mi wpadł w oko na zakupach Mam tylko nadzieję, że uda mi się go utrzymac przy życiu ;)

Dodaj swój komentarz

Captcha