Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 97

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Dziwaczek - Mirabilis jalapa

Dziwaczek - Mirabilis jalapa

33 komentarzy

Opis:

Roślina jednoroczna o łodygach grubych i sztywnych. Kwiaty pachnące duże, barwy różowej, czerwonej i białej, żółtej i ciemnofioletowej, często prążkowane innym kolorem. Wysokość roślin 60-75 cm.

Uprawa:

Wysiew nasion w kwietniu-maju do zimnego inspektu lub w maju wprost do gruntu. Przerwać w odstępach 25-30 cm. Wymaga gleby żyznej, ciepłej. Stanowisko słoneczne lub w półcieniu.

Zastosowanie:

Doskonała na rabaty i do kompozycji kwiatowych.

Kwitnienie:

Kwitnie od lipca do października.

Wybrane oferty z naszego sklepu:

  • Szachownice - czarujące kwiaty cebulowe
    Szachownice - czarujące kwiaty cebulowe

    Szachownice to urzekające kwiaty, pochodzące z rodziny liliowatych. W naturalnym środowisku spotyka się je w Azji, a także Ameryce Północnej a nawet na Alasce. Istnieje około 130 gatunków tych kwiatów, więc bogactwo odmian szachownic jest przeogromne. Wiosną

    Przeczytaj więcej...
  • Szklarnia w ogrodzie
    Szklarnia w ogrodzie

        Szklarnia w ogrodzie to nie tylko ładna rzecz, to przede wszystkim radość z uprawiania roślin, które w naszym klimacie rosnąc na polu czy na okiennym parapecie po prostu by nie przetrwały. Dobra szklarnia Dobrym rozwiązaniem jest duża, przestrzenna sz

    Przeczytaj więcej...

33 komentarzy

  1. Dodał: Sławomirek, Tytuł:

    też mam te piękne kwiaty

  2. Dodał: Helutka, Tytuł: Mirabilis jalapa

    Jeśli kupicie Mirabilis jalapa/bylinę/to nie trzeba wykopywać, pięknie rośnie i kwitnie :)

  3. Dodał: moniaaa, Tytuł: pytanie o okres kiekowania

    Ile wynosi okres kiełkowania? Zasiałam jakies czas temu i wg nie kiełkują...

  4. Dodał: MARIA, Tytuł: dziwaczek

    ja miałam osiem nasionek a rozmnożyłam na cała wieś i wszystkim się podoba!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  5. Dodał: Catherine, Tytuł: Dziwaczek porada

    Tak jest bardzo piękny.Mam go co roku i jeśli nie chce się by się rozrastał trzeba go hodować w jakiejś osłonie np. w jakimś kole z kamienia. Zwija się pod wieczór i wtedy wydziela piękny zapach.W nocy nie świeci.;)

  6. Dodał: Marta, Tytuł: problem z dziwaczkiem

    może ktoś wie dlaczego dziwaczkowi żółkną i więdną liście od dołu łodygi?

  7. Dodał: babcia Alinka, Tytuł: dziwaczek

    brakuje mi tylko bialego ,mam nadzieje ze kiedys trafie ,sa cudowne i wcale nie wymagajace

  8. Dodał: Edyta, Tytuł: natura jest piękna

    pierwszy raz sadziłam dziwaczka rok temu wokół części altany, wyglądał cudownie, ponieważ jest dość wysoki przykrył część mało atrakcyjnej ściany altanki.

  9. Dodał: brca@op.pl, Tytuł: Fluorescencja Dziwaczka!

    Jak wykazano w pracy naukowej Fernando Gandía-Herrero, opublikowanej w 2005r w Nature, tylko kwiaty żółte świecą (fluoryzują)- stąd być może brak obserwacji fluorescencji przez niektórych hodowców. Kwiaty przyjmują zwykle barwy pośrednie między kolorem żółtym przez pomarańczowy, czerwony, fioletowy i purpurowy. Kolor kwiatów determinują dwa główne barwniki betalaninowe: 1) żółta betaksantyna(głównie dopa-ksantyna) oraz fioletowa betacyjanina(głównie iso-betanina)- odpowiednie stosunki ilościowe tych barwników określają różne zabarwienie kwiatów. Fluoryzuje tylko żółta betaksantyna (wzbudzana lekkim światłem niebieskim 450-490nm, dostępnym jeszcze wieczorami, fluoryzuje lekkim światłem zielonym 510nm. Jeśli jednak w składzie barwników przeważa fioletowa betaina, która wyłapuje zielone światło fluorescencyjne betaksantyny i zamienia energię świetlną na energię cieplną, efekt fluorescencji automatycznie zanika i nie można obserwować świecenia kwiatów o zabarwieniu innym niż żółte lub ostatecznie pomarańczowe. Jakby tego było mało na zabarwienie kwiatów i właściwości barwników mają również wpływ naświetlenie, temperatura i pH na betaninę: pH~3 - barwa intensywnie fioletowa pH~7 - barwa niebiesko-fioletowa pH>8,5 - barwa żółta (tyle że jest ona już wynikiem rozpadu betaniny). Betanina której najwięcej obserwuje się w buraku jest najbardziej stabilna przy pH4-6 i w takich też warunkach ma największy wpływ na efekt końcowy w postaci barwy kwiatów i ich fluorescencji (im jest jej mniej tym większa fluorescencja w związku z właściwościami wygaszania fluorescencji przez betainę, jak to opisałem wcześniej). Inne ciekawostki: Dziwaczek (Mirabilis jalapa) a właściwie wywar z jego liści wykorzystywany jest w Brazylii i Mexyku jako środek przeciwbólowy, rozkórczowy, stosowany również w zakażeniach przewodu pokarmowego przez zielarzy. Chociaż nie jest stosowany w legalnej medycynie wzrosło zainteresowanie jego właściwościami antynocyceptywnymi, rozkurczowymi (mięśnie gładkie) na skutek pojawiania się publikacji naukowych wskazujących na możliwości wykorzystania dziwaczka we współczesnej farmakologii [NCBI]. Roślina ta moim zdaniem powinna jednak być jednak ceniona przede wszystkim za jej odurzający, niosący się daleko niezwykle przyjemny zapach. życzę udanej hodowli!

  10. Dodał: Ela, Tytuł: dziwaczek

    przywiozłam dziwaczka 4 lata temu z Chorwacji co roku wysiewam i rośnie wspaniale ma mocno różowy kolor ale jest rośliną jednoroczną. Pieknie sie rozkrzewia kwitnie i pachnie wieczorem , gorąco polecam.

  11. Dodał: Asior, Tytuł:

    w zeszłym roku zebrałam nasiona od bratowej.Ona wysiała w kwietniu a samosiejki z zeszłego roku też się pojawiły.Ja wysiałam pod koniec maja no i zazdrościłam bratowej bo ona już miała spore sadzonki z kilkoma listkami a moje dopiero zaczynały kiełkować.Ale teraz tzn vII-VIII-IX TO MOJE są rozpiętości 1,5m i wysokości 1,0-1,3m (ja jestem zachwycona i przechodnie nie mogą się nadziwić),a bratowej jakieś takie miniaturki...w porównaniu z moimi a na to się nie zapowiadało...

  12. Dodał: Bernadeta, Tytuł: Dziwny dziwaczek

    Mam dziwaczka 30 sadzonek nawet nie mam pojącia skąd się wziął. przezimowałam donice z surfinią i pelargonią. czekałam na surfinie a wyrosło coś innego. Nie wiedziałam co to. Teraz już wiem że to dziwaczek.

  13. Dodał: singiel1980rok, Tytuł: Ja mam Dziwaczki w ogrodzie.

    W zeszłym roku dostałem sadzonkę i wkopałem do gruntu, bardzo ładnie kwitły. Jak przyszła zima, to nie wykopywałem, zostawiłem tak jak były wsadzone wcześniej i teraz już widzę, że są bardzo ładne zielone liście, urosło trochę i wygląda tak jak świeżo po posadzeniu, czyli ładnie.

  14. Dodał: elka, Tytuł:

    sa jednoroczne i sa byliny.Bylinka rosnie prawie 1 metr. Ja mam żólta na balkonie w donicy, na zime wnosze do suteryny.Ma bardzo dużo nasion które mozna siać i baaardzo szybko rosną.

  15. Dodał: Krystek, Tytuł: Cuda

    Pani Paulo i MalGosu nie wie czy wy piszecie o dziwaczku czy cudaczku dziwaczka to ja znam ale mnie chodzi o roślinę, której liście poprzez okłady prawdopodobnie leczą guzki tarczycy. Ta roślina przez osobę która się nią leczy nazwana została cudaczkiem. Nic o tej roślinie nie wiem tyko tyle ze ma grube liście.

  16. Dodał: MalGOsa, Tytuł: CUDACZEK

    SWIETNA ROSLINECZKA SUPER!!!!!!!:)

  17. Dodał: Paula, Tytuł: zwariowany krzaczek

    trzeba go pilnować bo się straszliwie rozchaszcza.... ale rośnie jak zwariowany :) ja mialam laciatego różowo-żólto-bialego: cudo :)

  18. Dodał: Krystek, Tytuł: cudaczek

    czy ktoś wie o roślinie, która ma nazwę cudaczek na pewno jest to nazwa zwyczajowa prawdopodobnie ma właściwości lecznicze

  19. Dodał: aga, Tytuł: dziwaczek

    Ja pierwszy raz zobaczyłam dziwaczka w Grecji. Wykopałam młodą roślinkę, przywiozłam do domu i przetrwała całą zimę w doniczce na parapecie. Trochę opadły listki, ale na wiosnę, wyniesiona na balkon rozrosła się w dużą roślinę, pięknie kwitnącą. Widziałam, że w Grecji rosną całymi szpalerami, co roku tak samo wyglądającymi, i nie wyglądało na to, żeby ktoś je wykopywał na zimę. Zostawiłam więc jedną sadzonkę w swoim ogródku i zobaczymy...

  20. Dodał: Dora , Tytuł: Dziwaczka

    Ja juz mam dosc tej DZIWACZKI.Co roku,warastaja nowe kwiaty i jest ich coraz wiecej.Nie pielegnuje,wyrywam i ciadle sa rok za rokiem.Korzenie maja grube i dlugie jak marchew.Bardzo gleboko i mocno zakorzeniona jest ta rosliny.Nie moge wsadzic innych kwiatow bo Dziwaczka je zadusza.Co mam robic-ja ich juz nie chce?

  21. Dodał: Aluszka, Tytuł:

    ja też kupiłam w biedronce za jakieś 5 zł 3 korzenie. wyrosły mi dwie rośliny o żółtych i jedna o ciemnoróżowych kwiatach. Wszystkie wielkości kilkuletniej kępy floksów albo piwonii, z ciągle rozwijającymi się nowymi kwiatami. Nazwa Dziwaczka pochodzi od tego, że większość kwiatów otwiera się dopiero wieczorem. Fajnie jest posadzić go gdzieś w pobliżu kąciku wypoczynkowego, bo wieczorem pięknie pachnie, podobnie jak maciejka. Moje nie świecą w nocy :D

  22. Dodał: gosia, Tytuł:

    Roślinka super ale czy faktycznie nie można jej zostawić na zimę w ziemi? Czy ktoś już próbował nie wykopywać i z jakim efektem?

  23. Dodał: Linda, Tytuł:

    ja ma dziwaczka w swoim ogrodzi i musze przyznac ze jest poprostu super, a jesli chodzi o jego niezwykle zdolnosci do swiecenia to jest to parawda, tylko trzeba dobrze wytezyc oko, najlepiej wychodzi to na zdjeciach i ladnie eksponuje sie pod wieczor gdy slonce jeszcze nie do konca zaszlo, oczywiscie nie bedzie on swiecil jak lampka ogrodowa :D ale na pewno upiekszy nie jeden ogrod :)

  24. Dodał: Jolcia, Tytuł: Dziwaczek

    Mam dziwaczka w ogrodzie. Myślałam,że to roślina jednoroczna. Ciekawe, czy można ją okryć na zimę i czy przezimuje w gruncie?

  25. Dodał: Kornel, Tytuł: Dziwaczek

    Jest to bylina uprawiana jako roślina jednoroczna. Po wykopaniu rośliny na zimę, i po ponownym posadzeniu wiosną roślina rośnie o wiele większa. Ma wiele barw w odcieniach różu, bieli, czerwieni oraz koloru bordowego. Moja znajoma ma inną odmianę tej rośliny i wcale nie musi jej wykopywać - co rok jej rośnie coraz większa. Nie słyszałem by ta roślina świeciła w nocy...

  26. Dodał: Sargon, Tytuł:

    Ja w tym roku przechowałem je jak dalie, sporo mi odpadło, ale kilka pozostało. Efekt faktycznie są one o wiele, wiele, wiele większe niż te z nasion wysiewanych wiosną.

  27. Dodał: ogrodnik, Tytuł:

    dziwaczek mozna wykopac jesienia i przechowac przez zime tak jak dalie. w roku następnym sadzic jak dalie.....malo kto wie ze posteuje sie znim jak z byliną

  28. Dodał: ania, Tytuł:

    dziwaczek posiada korzeń podobny do pietruszki tylko jest on czarny,trzeba go wykopać,a w końcu kwietnia znowu posadzić roślina jest wtedy większa niż w roku poprzednim i wcześniej zaczyna kwitnąć.

  29. Dodał: leszek, Tytuł:

    witam ja kupiłem w biedronce- opakowanie tego kwiatka jako bylinę a tu jest opis ,że to roślinka jednoroczna. Jaka jest prawda? miłych i wspaniałych świat Wielkiejnocy

  30. Dodał: Ola, Tytuł:

    Czy to prawda, że dziwaczek świeci w nocy?

  31. Dodał: Sargon, Tytuł:

    Matelka mam trochę nasion dziwaczka, więc chętnie się podzielę. sar-gon@gazeta.pl

  32. Dodał: Matelka, Tytuł:

    Faktycznie ladna roslinka ale ja jej nie mam

  33. Dodał: PrZeMaS, Tytuł:

    Swietna roslina !!!

Dodaj swój komentarz

Captcha