Rdza róży - Phragmidium mucronatum (Persoon)

Opis:

Czynnik chorobotwórczy, grzyb podstawczak z grupy Phragmobasidiomycetes, rzędu Uredinales i rodziny Pucciniaceae. Choroba występuje przede wszystkim na różach gruntowych, choć zdarza się również w szklarniach.

Objawy:

Pod koniec lata bądź na początku maja ( i przez całe lato, aż do jesieni) na spodzie liści, na ogonkach liściowych i na młodych pędach z czasem nawet na działkach kielicha tworzą się różnej wielkości jasnopomarańczowe skupienia zarodników ognikowych w postaci małych poduszeczek (średnica do 1mm), które wskutek wzajemnego łączenia tworzą bardzo duże i nieregularne skupienia. W dwa tygodnie po wystąpieniu ogników na dolnej stronie liści rozwijają się okrągłe pomarańczowe skupienia, zaś na górnej stronie liści występują małe, żółte plamki. Po około trzech tygodniach pomarańczowe skupienia zmieniają się w brunatne a potem w czarne. Porażone organy często ulegają zniekształceniom i tracą liście. Rdza róży jest rdzą jednodomową i pełnocyklową. Zimuje w postaci grzybni w pędach, bądź w postaci zarodników przetrwalnikowych w opadłych liściach.

Zwalczanie:

W przypadku porażenia przez rdzę róż, można stosować opryski 3-5 krotne, co 7-10 dni - Baymat AE, Amistar 250 S.C., Biosept 33 SL

Zapobieganie:

Dokonując nowych nasadzeń należy wybierać odmiany odporne. Regularne cięcie zapewni luźną budowę krzewu. Ranne podlewanie. Usuwanie opadłych liści.

Rośliny podatne:

Róże

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha